Geen compensatie voor productiebeperking bij Onyx-kolencentrale
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is niet van plan Onyx Power compensatie te betalen omdat de kolencentrale van dat energiebedrijf op de Maasvlakte tijdelijk niet op volle kracht mocht draaien. Het bedrijf had wel een claim ingediend voor gederfde inkomsten, maar die waren geen direct gevolg van deze overheidsmaatregel. Dat meldt klimaatminister Sophie Hermans aan de Tweede Kamer.
Om te voldoen aan het Urgenda-klimaatvonnis besloot het kabinet enkele jaren geleden een productiebeperking op te leggen aan drie uitbaters van kolencentrales. De maatregel ging in 2022 in, maar werd al na een paar maanden weer opgeheven in verband met de energiecrisis die ontstond na de Russische invasie in Oekraïne. Voor de periode dat de kolencentrales minder produceerden, konden de eigenaars om compensatie vragen.
Hermans' voorganger Rob Jetten kende eerder wel compensatie toe aan RWE (332 miljoen euro) en Uniper (165 miljoen euro). Hij sprak eerder dit jaar nog de verwachting uit dat ook aan Onyx Power een fors bedrag betaald zou moeten worden. Maar op advies van accountants- en adviesbureau KPMG, dat de claim van het bedrijf tegen het licht heeft gehouden, heeft de huidige minister besloten dat dit niet hoeft.
2030
Onyx Power kan nog wel in beroep tegen dit besluit, schrijft Hermans. Dat gold ook voor RWE en Uniper, maar die hebben niet binnen de daarvoor geldende termijn bezwaar gemaakt. Daarmee zijn de aan deze ondernemingen toegekende bedragen definitief. Ze kunnen worden uitgekeerd zodra de Europese Commissie heeft vastgesteld dat geen sprake is van ongeoorloofde staatssteun.
Onyx Power had aanspraak kunnen maken op een vergoeding van meer dan 200 miljoen euro om zijn kolencentrale op de Maasvlakte vervroegd helemaal te sluiten. Daar zag het bedrijf evenwel van af, mogelijk omdat het erop rekende dat de nadeelcompensatie als gevolg van de productiebeperking weleens hoger zou kunnen uitvallen.
Uiterlijk in 2030 moeten alle kolencentrales in Nederland dicht zijn of overgeschakeld op andere brandstoffen. Energiebedrijven krijgen daar geen compensatie voor. De rechter bepaalde eerder dat zij ruim genoeg de tijd hebben gekregen om zich voor te bereiden op het verbod op het stoken van kolen voor de elektriciteitsproductie dat dan van kracht wordt.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag met duidelijke winsten gesloten. De Dow-Jonesindex en de S&P 500 bereikten recordstanden, gevoed door optimisme over de groeimogelijkheden voor kunstmatige intelligentie. De Amerikaanse ingreep in Venezuela lijkt tot dusver tot weinig zorgen te leiden bij beleggers.
2 uur geledenHOUSTON (ANP) - Amerikaanse en Venezolaanse regeringsfunctionarissen bespreken de mogelijkheid om ruwe aardolie uit Venezuela te exporteren naar raffinaderijen in de Verenigde Staten. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
2 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM meldt dat de eerste trucks met vloeistof om vliegtuigen ijsvrij te maken onderweg zijn naar Nederland. Eerder op de dag waarschuwde de luchtvaartmaatschappij dat het einde van de voorraad in zicht kwam op Schiphol.
2 uur geledenROME (ANP) - Italië heeft positief gereageerd op het Brusselse voorstel om een groter deel van landbouwgelden uit de komende meerjarenbegroting van de Europese Unie eerder beschikbaar te stellen. De Europese Commissie zette die stap in aanloop naar belangrijke gesprekken over een handelsakkoord met de Zuid-Amerikaanse landen van de Mercosur. De Italiaanse regering lag vorige maand nog dwars bij een besluit over zo'n deal met Brazilië, Paraguay, Argentinië en Uruguay omdat ze meer toezeggingen wilde over steun voor Europese boeren.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De maker van de begeerde en schaarse Patriot-luchtverdedigingsraketten gaat de productie verdrievoudigen. De Amerikaanse regering heeft daarvoor een contract met defensiefabrikant Lockheed Martin gesloten. Oekraïne zit voortdurend om de projectielen verlegen en ook westerse bondgenoten willen hun krappe, leeggeraakte arsenalen aanvullen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de aandelenbeurs in Amsterdam heeft dinsdag een recordstand bereikt. De graadmeter staat ook op het punt om voor het eerst door de grens van 1000 punten te breken.
6 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen annuleren woensdag op Schiphol uit voorzorg ruim zeshonderd vluchten vanwege de verwachte sneeuwval en sterke wind. Waarschijnlijk loopt het aantal geschrapte vluchten die dag verder op, meldt de luchthaven. Het gaat voor het overgrote deel om KLM-vluchten. Vooral vluchten binnen Europa worden geannuleerd.
7 uur geleden