Geen compensatie voor productiebeperking bij Onyx-kolencentrale
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is niet van plan Onyx Power compensatie te betalen omdat de kolencentrale van dat energiebedrijf op de Maasvlakte tijdelijk niet op volle kracht mocht draaien. Het bedrijf had wel een claim ingediend voor gederfde inkomsten, maar die waren geen direct gevolg van deze overheidsmaatregel. Dat meldt klimaatminister Sophie Hermans aan de Tweede Kamer.
Om te voldoen aan het Urgenda-klimaatvonnis besloot het kabinet enkele jaren geleden een productiebeperking op te leggen aan drie uitbaters van kolencentrales. De maatregel ging in 2022 in, maar werd al na een paar maanden weer opgeheven in verband met de energiecrisis die ontstond na de Russische invasie in Oekraïne. Voor de periode dat de kolencentrales minder produceerden, konden de eigenaars om compensatie vragen.
Hermans' voorganger Rob Jetten kende eerder wel compensatie toe aan RWE (332 miljoen euro) en Uniper (165 miljoen euro). Hij sprak eerder dit jaar nog de verwachting uit dat ook aan Onyx Power een fors bedrag betaald zou moeten worden. Maar op advies van accountants- en adviesbureau KPMG, dat de claim van het bedrijf tegen het licht heeft gehouden, heeft de huidige minister besloten dat dit niet hoeft.
2030
Onyx Power kan nog wel in beroep tegen dit besluit, schrijft Hermans. Dat gold ook voor RWE en Uniper, maar die hebben niet binnen de daarvoor geldende termijn bezwaar gemaakt. Daarmee zijn de aan deze ondernemingen toegekende bedragen definitief. Ze kunnen worden uitgekeerd zodra de Europese Commissie heeft vastgesteld dat geen sprake is van ongeoorloofde staatssteun.
Onyx Power had aanspraak kunnen maken op een vergoeding van meer dan 200 miljoen euro om zijn kolencentrale op de Maasvlakte vervroegd helemaal te sluiten. Daar zag het bedrijf evenwel van af, mogelijk omdat het erop rekende dat de nadeelcompensatie als gevolg van de productiebeperking weleens hoger zou kunnen uitvallen.
Uiterlijk in 2030 moeten alle kolencentrales in Nederland dicht zijn of overgeschakeld op andere brandstoffen. Energiebedrijven krijgen daar geen compensatie voor. De rechter bepaalde eerder dat zij ruim genoeg de tijd hebben gekregen om zich voor te bereiden op het verbod op het stoken van kolen voor de elektriciteitsproductie dat dan van kracht wordt.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Bijna 12.000 mensen die een huis huren van een woningcorporatie zijn ook eigenaar van één of meerdere woningen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). Hoewel het maar een klein aantal (0,5 procent) van alle corporatiehuurders betreft, roept het volgens het CPB vragen op over "passend gebruik van schaarse sociale huurwoningen".
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine winsten gesloten. Beleggers deden het rustig aan na de stappen van het Amerikaanse ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve. Daardoor zijn opnieuw zorgen ontstaan over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance heeft Warner Bros. Discovery in de Verenigde Staten aangeklaagd vanwege de deal die zijn branchegenoot heeft gesloten met Netflix. Paramount Skydance eist dat Warner Bros. meer informatie over de deal deelt.
8 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Als het Amerikaanse Hooggerechtshof de importheffingen van president Donald Trump onwettig verklaart, levert dat geen grote klap op voor de wereldwijde handelsstromen. Dat denkt ING-econoom Carsten Brzeski. Hij stelt dat er eerder sprake zal zijn van een verdere structurele verandering in de wereldwijde handel.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken is maandag onderaan de AEX-index geëindigd. Beleggers reageerden op het vertrek van topman Dolf van den Brink van de bierbrouwer. Er is nog geen opvolger gevonden.
11 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goud- en zilverprijzen hebben maandag nieuwe recordhoogtes bereikt. De zorgen over de onafhankelijkheid van de Federal Reserve werden opnieuw aangewakkerd nadat de regering van president Donald Trump dreigde met een strafrechtelijke aanklacht tegen de Amerikaanse centrale bank.
12 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse mediawaakhond Ofcom start een onderzoek naar Grok, de chatbot van Elon Musk. De chatbot van zijn start-up xAI ligt wereldwijd onder vuur omdat er seksueel getinte afbeeldingen van mensen mee worden gegenereerd, ook van minderjarigen.
13 uur geleden