Geen compensatie voor meeste mensen op zwarte lijst fiscus
DEN HAAG (ANP) - Burgers die bij de Belastingdienst ten onrechte te boek stonden als mogelijke fraudeur maar daar geen nadeel van ondervonden, hoeven niet te rekenen op compensatie. Staatssecretaris Marnix van Rij (Financiën) meent voor deze groep te kunnen volstaan met nogmaals excuses. Het gaat om 220.000 van de 270.000 mensen met een registratie in het omstreden FSV-systeem, dat in de praktijk fungeerde als een zwarte lijst.
Van de overige 50.000 moet het grootste deel langer wachten op uitsluitsel. Alleen voor degenen die als gevolg van hun registratie in FSV onterecht zijn afgewezen voor minnelijke schuldsanering, of daar lang op hebben moeten wachten, doet het kabinet al een voorstel tot compensatie. Zij krijgen 500 euro voor ieder halfjaar dat zij hebben moeten wachten op een regeling.
Tussen de 5000 en 14.000 mensen komen voor deze tegemoetkoming in aanmerking. Daar zitten degenen die in 2012 en 2013 zijn afgewezen voor minnelijke schuldsanering "helaas" niet bij. Over die jaren zijn "geen dossiers meer aanwezig" bij de Belastingdienst.
Immateriële schade
Van Rij gaat de komende maanden verder kijken naar eventuele tegemoetkoming van mensen die immateriële schade hebben geleden. Bijvoorbeeld doordat aftrekposten die zij in hun aangiftes opvoerden, op basis van persoonlijke kenmerken als afkomst of godsdienst extra streng werden gecontroleerd.
Over de gevolgen van de uiteindelijke compensatieregeling voor de schatkist kan Van Rij nog niets zeggen. Maar het overgrote deel van de FSV-geregistreerden krijgt dus slechts een excuusbrief. "En dat kost niets."
Denkrichting
Het voorstel van Van Rij is een "denkrichting", benadrukt hij. Bij de nadere uitwerking moet nog gekeken worden naar bijvoorbeeld de juridische basis, de uitvoerbaarheid en de financiële gevolgen. De staatssecretaris wil er na het zomerreces ook nog over in debat met de Tweede Kamer voordat hij een definitief besluit neemt.
"Ik begrijp dat het vertrouwen in de Belastingdienst - en daarmee het vertrouwen in de overheid als geheel - door het gebruik van de FSV is geschaad", aldus de bewindsman. "Dat spijt mij zeer. Burgers en ondernemers moeten kunnen rekenen op een rechtvaardige selectie en behandeling van de aangifte."
Meer uit Politiek
BUSSUM (ANP) - De VVD heeft geld nodig. Een manier om het op te lossen is volgens het hoofdbestuur een afdracht vragen aan de politieke bestuurders van de partij. Tijdens de algemene ledenvergadering in Bussum zaterdag bleek uit een peiling onder de aanwezige leden dat zij vooral willen inzetten op werving van nieuwe leden.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste en Tweede Kamer krijgen een half jaar de tijd om het wetsvoorstel over het EU-migratiepact te behandelen, voordat dit op 12 juni 2026 in werking treedt. Demissionair asielminister David van Weel (VVD) meldde vrijdag dat het voorstel naar de Tweede Kamer wordt gestuurd en verzocht om de behandeling "prioriteit" te geven. Normaal gesproken duurt een wetsbehandeling veel langer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Robert Tieman van Infrastructuur en Waterstaat bespreekt alternatieven voor de bezuiniging op infrastructuur die bij Prinsjesdag is doorgevoerd, zei hij vrijdag na de ministerraad. Hij wil met het ministerie van Financiën zoeken naar manieren om te voorkomen dat zijn ministerie "disproportioneel zwaar wordt geraakt".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Thierry Aartsen (Openbaar Vervoer, VVD) denkt dat het "verstandig" is om meer geld te steken in het spoor, maar vindt het aan het volgende kabinet om daarover te besluiten. Donderdag meldde ProRail dat de spoorbeheerder de komende jaren steeds vaker alleen noodzakelijk onderhoud kan plegen. Maar voor klussen om het spoor 'toekomstklaar' te maken is geen budget.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een coalitie met D66, CDA, VVD en JA21 is momenteel het meest realistische scenario voor Henri Bontenbal. Dat zei de CDA-leider na besprekingen met D66, VVD en de nieuwe informateur Rianne Letschert. Hij benadrukte dat de gesprekken nog lopen, maar dat hij verwacht dat er eerst naar JA21 wordt gekeken en dus niet naar GroenLinks-PvdA.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66, CDA en VVD omarmen het rapport waarin oud-ASML-topman Peter Wennink stelt dat moeilijke keuzes nodig zijn om de welvaart in Nederland te behouden. "Eigenlijk moet je dit rapport met beide handen aanpakken om ervoor te zorgen dat we ook over tien jaar hier genoeg verdienen om alle ambities van de overheid te betalen", stelde Rob Jetten van D66 voor het begin van onderhandelingen met CDA en VVD. CDA-leider Henri Bontenbal vindt dat het rapport goed aansluit bij het formatiestuk dat hij en Jetten hebben opgesteld.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het meningsverschil over mestregels tussen twee demissionaire BBB-ministers is vrijdag voor het begin van de ministerraad aan de oppervlakte gekomen tegenover de verzamelde pers. Femke Wiersma (Landbouw) is ervan overtuigd dat versoepelingen van mestregels op sommige plekken kunnen, terwijl Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) zijn oordeel laat afhangen van technische adviezen. Haagse bronnen spraken al van een hoogoplopend conflict.
1 dag geleden