Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geen boycot van Hongarije: Van Weel gaat naar Boedapest

Geen boycot van Hongarije: Van Weel gaat naar Boedapest

WOODSTOCK (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid (VVD) gaat maandag naar een informeel ministersoverleg in Boedapest. Verschillende partijen in de Europese Unie en ook binnen Van Weels eigen VVD roepen inmiddels op tot een boycot van Hongarije om het solistische optreden van de Hongaarse premier Viktor Orbán. Maar volgens premier Dick Schoof "is hier in het kabinet geen discussie over geweest".

"Deze lijn is eigenlijk al de hele week de lijn van Nederland", zegt Schoof in de marge van de top van de Europese Politieke Gemeenschap (EPG) in het Engelse Woodstock. Volgens Schoof maakt het kabinet een pragmatische keuze en kijkt het "per bijeenkomst" naar de EU-agenda. Daarbij wordt "het belang voor Nederland" afgewogen.

Schoof vindt het geen probleem dat er binnen de Nederlandse regering en in het parlement verschillende ideeën zijn over hoe te reageren op Hongarije. "Het is aan het parlement om zijn eigen standpunt te kiezen en aan het kabinet om ons standpunt te kiezen. De regering regeert, het parlement controleert."

Vredesmissie Orbán

Op de EPG heeft voorzitter van de EU-regeringsleiders Charles Michel gezegd dat hij ernstig tegenstander is van een boycot van Hongarije. Voor Michel is dit een principiële beslissing. Volgens hem worden de relaties in Europa er slechter van als de EU de provocaties van Orbán gaat beantwoorden met eigen provocaties zoals een boycot.

De Europese Commissie stuurt geen commissarissen naar informele bijeenkomsten in Hongarije. Het dagelijkse bestuur van de EU is ontstemd over de zelfverklaarde vredesmissie van Orbán naar Rusland en China. Hongarije is tot eind dit jaar roulerend voorzitter van de EU. Orbán verklaarde dat het een eigen initiatief was, los van de EU. Maar hij zette wel het EU-voorzitterslogo bij berichtgeving over de reis.

Agema met verlof

Het ministerie van Justitie laat weten dat tijdens de informele raad "de eerste uitgangspunten" voor de Justitieagenda van de komende jaren worden gezet. "Daarin is het voor Nederland van groot belang dat een sterke rechtsstaat en beschermen van grondrechten daarin stevig worden verankerd." Van Weel wil die boodschap daar "duidelijk uitdragen". Hij spreekt ook met vertegenwoordigers van Hongaarse ngo's en wetenschappers die in Hongarije strijden voor een sterke rechtsstaat.

Volgende week is er ook een informeel overleg van ministers van gezondheid in Hongarije. Een woordvoerder van minister Fleur Agema (Volksgezondheid) laat weten dat de bewindsvrouw niet gaat omdat zij dan verlof heeft.

Meer uit Politiek

Advies Aboutaleb: hervat onderhandelingen Hart voor Den Haag, D66

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag zou toch weer met D66 moeten onderhandelen over een coalitie in de hofstad. Dat adviseert Ahmed Aboutaleb dinsdag in zijn eindverslag als verkenner.

2 uur geleden
Minister Heerma noemt vernielingen Loosdrecht 'onacceptabel'

DEN HAAG (ANP) - De vernielingen aan het gemeentehuis in Loosdrecht zijn "onacceptabel", vindt minister van Binnenlandse Zaken Pieter Heerma (CDA). "Publieke gebouwen zijn van ons allemaal, en daar blijf je van af. Burgemeesters, wethouders en raadsleden moeten hun werk veilig en zonder intimidatie kunnen doen."

6 uur geleden
Lokale partijen maken bezwaar tegen naam Progressief Nederland

DEN HAAG (ANP) - Een groep lokale partijen maakt formeel bezwaar tegen Progressief Nederland (PRO), de nieuwe naam van GroenLinks-PvdA. ProVeenendaal heeft samen met acht andere partijen een beroepschrift ingediend bij de Raad van State tegen de goedkeuring van de naamsverandering door de Kiesraad. Ze vinden de naam van de landelijke fusiepartij verwarrend.

7 uur geleden
VVD en JA21 door met taakstrafverbod geweld tegen hulpverleners

DEN HAAG (ANP) - VVD en JA21 gaan door met hun wetsvoorstel om taakstraffen bij geweld tegen hulpverleners te verbieden, bevestigt JA21-leider Joost Eerdmans na berichtgeving door De Telegraaf. Ondanks stevige kritiek van de Raad van State passen de twee partijen het voorstel inhoudelijk niet aan.

9 uur geleden
Karremans heeft geen begrip voor actie XR op A12

DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) heeft geen begrip voor de bezetting van een deel van de A12 nabij Utrecht. Het stuk snelweg is zaterdag bezet door klimaatactivisten van XR.

3 dagen geleden
Jetten: Spanje is en blijft volwaardig lid van NAVO

NICOSIA (ANP) - Het is voor alle EU-leiders "heel helder dat Spanje gewoon volwaardig lid is van de NAVO. En dat blijft ook zo", zei premier Rob Jetten vrijdag na de EU-top in Cyprus. In uitgelekte Amerikaanse plannen staat dat de VS dwarse NAVO-bondgenoten wil straffen, door hen bijvoorbeeld te schorsen. In die mails wordt Spanje genoemd.

4 dagen geleden
Kabinet ziet geen opties voor exportstop vechthonden naar Israël

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet neemt ondanks een verzoek uit de Tweede Kamer geen maatregelen om te voorkomen dat vechthonden naar Israël worden geëxporteerd. Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Sjoerd Sjoerdsma (Handel, D66) schrijven dat zij het "zeer onwenselijk" vinden dat Israël Nederlandse vechthonden "onrechtmatig" inzet tegen Palestijnen. Maar voor een exportstop is volgens hen in de EU geen draagvlak en een nationaal verbod zou niet uitvoerbaar zijn.

4 dagen geleden