
Geen besmettelijke ziekte bij man die zich meldde in Heemskerk
LEIDEN (ANP) - De man die zich donderdagmiddag met een mogelijk zeer besmettelijke tropische ziekte bij een huisartsenpost in het Noord-Hollandse Heemskerk meldde, heeft toch geen besmettelijke ziekte. Dat meldt een woordvoerder van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), waar de man donderdagavond werd opgenomen. Volgens een woordvoerder van de Veiligheidsregio Kennemerland blijkt het malaria te zijn.
Volgens het LUMC zijn allerlei onderzoeken uitgevoerd. "Er bleek geen sprake te zijn van een besmettelijke ziekte." De Veiligheidsregio Kennemerland geeft aan dat malaria goed behandelbaar is met pillen. Malaria wordt overgedragen door de malariamug. "Het is niet besmettelijk, niet overdraagbaar van mens op mens."
Nadat de man donderdagmiddag de huisartsenpost was binnengegaan, werd de straat afgezet, de praktijk afgesloten en werden vijf mensen die in de praktijk contact met hem hadden gehad in quarantaine geplaatst. Zij mochten donderdagavond laat weer naar huis. "Ze waren niet in contact gekomen met vocht of bloed, dus ze waren al niet besmet geraakt", aldus de woordvoerder van de veiligheidsregio. Nu het blijkt dat het gaat om malaria, is zeker dat er geen gevolgen zijn voor deze vijf mensen, aldus de zegsman. "Er was wel enige zorg over of het lassakoorts was, de man kwam uit een tropenland."
Goed nieuws
Besmetting met het lassavirus, dat lassakoorts veroorzaakt, gebeurt in Nederland via besmette lichaamsvloeistoffen zoals bloed en ontlasting. Lassakoorts komt vooral voor in delen van het westen van Afrika. De ziekte is de afgelopen veertig jaar volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) drie keer vastgesteld bij mensen in Nederland. Zij hadden het in het buitenland opgelopen. In november 2019 overleed een tropenarts die met lassakoorts was opgenomen in het LUMC.
Dat het om malaria gaat, noemt de woordvoerder van de veiligheidsregio goed nieuws. "We hebben vroegtijdig opgeschaald, zodat we multidisciplinair alle mensen aan boord hadden, van brandweer, politie, ambulance en bevolksingszorg. De huisarts heeft goed gehandeld, de man was echt erg ziek. In dit soort gevallen loopt je liever voor de meute uit in plaats van erachteraan."
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - De farmaceutische industrie in Nederland heeft bezorgd gereageerd op de Amerikaanse importheffingen op geneesmiddelen. Daarmee wordt voor het eerst in dertig jaar getornd aan de internationale afspraak om, in het belang van patiënten, op geneesmiddelen geen invoertarieven te heffen.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Recorduitbraken van het westnijlvirus en het chikungunya-virus in Europa lijken het "nieuwe normaal" te worden, waarschuwt de Europese gezondheidsdienst ECDC woensdag. De langere, warmere zomers en mildere winters die worden veroorzaakt door klimaatverandering zijn gunstige omstandigheden voor de muggen die de virussen bij zich dragen.
2 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Het aantal nieuwe gevallen van mazelen blijft laag. In bijna een maand tijd zijn elf besmettingen vastgesteld, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de digitale inbraak in een laboratorium zijn ook de medische gegevens van gedetineerden gestolen. Vooralsnog gaat het om 253 mensen, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen van het ministerie van Justitie en Veiligheid.
1 week geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De toestemming voor Pfizer om zijn coronavaccin aan kinderen onder de vijf jaar te geven in de Verenigde Staten wordt mogelijk ingetrokken door de Amerikaanse geneesmiddelenautoriteit FDA. Het middel wordt toegediend aan kinderen van zes maanden tot en met vier jaar.
1 week geledenRIJSWIJK (ANP) - Bij de digitale diefstal van data uit een laboratorium in Rijswijk zijn voor zover bekend grotendeels gegevens uit 2022-2025 buitgemaakt. "De exacte periode wordt momenteel onderzocht", laat een woordvoerder van het in de Zuid-Hollandse stad gevestigde Clinical Diagnostics weten.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - De digitale inbraak bij een onderzoekslaboratorium in Rijswijk treft niet alleen vrouwen die hebben meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. "Helaas gaat dit datalek verder", meldt de organisatie Z-CERT, die de zorgsector helpt met digitale beveiliging.
1 week geleden