Geen besluit over Duitse tanks, wel meer wapens voor Oekraïne
RAMSTEIN (ANP/RTR/DPA) - Westerse landen hebben nog geen besluit genomen over de levering van zware tanks aan Oekraïne. Dat bleek na afloop van overleg in het Duitse Ramstein, waar vijftig bondgenoten van Kiev bijeen waren. De Poolse minister van Defensie Mariusz Błaszczak maakte dat bekend. Wel worden andere zware wapens geleverd.
De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zei eerder al eerst consensus te willen over de voor- en nadelen van het leveren van Leopard 2-tanks, waar Kiev al lange tijd om vraagt. Polen en Finland hebben die tanks al aangeboden, maar omdat ze in Duitsland zijn gemaakt moet Berlijn daar toestemming voor geven. Pistorius ontkende dat Duitsland de levering in zijn eentje blokkeert. Zijn Poolse ambtgenoot Błaszczak zei ervan overtuigd te zijn dat de internationale ’tankcoalitie’ een succes zal worden.
De Amerikaanse minister van Defensie Lloyd Austin drong er bij zijn bondgenoten op aan "dieper te graven" in hun wapenvoorraden. Hij noemde Duitsland een "betrouwbare" bondgenoot. Ook ging hij in op de levering door de VS en andere landen van gepantserde gevechtsvoertuigen, Patriot-luchtafweer (van Nederland, Duitsland en de VS) en ander wapentuig dat is toegezegd. Volgens hem is dat een miljardenpakket waar Oekraïne even mee vooruit kan. Maar: "We kunnen allemaal meer doen."
Verschil
Volgens NAVO-topman Jens Stoltenberg zullen de honderden toegezegde pantservoertuigen en infanteriegevechtsvoertuigen "een enorm verschil" maken. "De steun stelt de Oekraïners niet alleen in staat zich te verdedigen, maar ook om hun eigen offensieven te lanceren om grondgebied te heroveren", zei Stoltenberg.
Het overleg over Leopard 2-tanks wordt voortgezet, aldus de Noor. Duitsland is een van de landen die de meeste steun aan Oekraïne geeft. "Artillerie, munitie, luchtverdedigingssystemen en nu ook Marder-infanteriegevechtsvoertuigen: Duitsland loopt echt voorop bij het ondersteunen van Oekraïne op vele, vele gebieden."
Duitsland bereidt zich wel al voor op een eventuele overdracht van de tanks. Minister Pistorius heeft zijn ambtenaren opdracht gegeven precies in kaart te brengen hoeveel tanks van het type Leopard 2 zijn land heeft.
Meer uit Buitenland
ENGELBERG (ANP) - In het Zwitserse skigebied Engelberg is een gondel losgeraakt van een skilift. Op beelden bij Zwitserse media is te zien hoe de gondel van een berg rolt. Onduidelijk is op dit moment of er mensen in de gondel zaten, of dat er gewonden zijn. Volgens nieuwssite 20 minuten is er sprake van minstens één gewonde. Ook schrijft dat medium dat een reddingshelikopter is ingezet.
15 minuten geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten en Israël van een aanval op doelen bij een enorm gasveld in de Golfregio, in het zuiden van Iran. Staatsmedia melden dat brandweerteams worden gestuurd om het vuur te blussen.
21 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - Een in Iran ter dood veroordeelde Zweed is volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken van Zweden woensdag geëxecuteerd. Minister Maria Malmer Stenergard heeft geschokt gereageerd.
36 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Israël zegt opnieuw een topfunctionaris van de Iraanse regering te hebben gedood. Het gaat om de inlichtingenminister Esmail Khatib, meldt de Israëlische minister van Defensie Israel Katz. Iran heeft de dood van de bewindsman nog niet bevestigd.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Het Noorse Openbaar Ministerie heeft woensdag in de rechtbank in Oslo een celstraf van zeven jaar en zeven maanden geëist tegen Marius Borg Høiby, zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit. Dat melden Noorse media woensdagochtend. Høiby wordt verdacht van onder meer verkrachtingen en mishandeling.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft berichten in de Amerikaanse krant Wall Street Journal over hoogwaardige technische bijstand aan Iran tegengesproken. De Kremlinwoordvoerder zei dat het bericht dat Rusland satellietbeelden deelt met Iran en het land aan nog betere drones helpt volstrekt niet waar is.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israëlische bombardementen hebben in het centrum van Beiroet het leven gekost aan zeker twaalf personen. Dat melden de Libanese autoriteiten, die ook spreken over 41 gewonden.
4 uur geleden