Geen besluit EU-leiders financiering meer concurrentiekracht
BOEDAPEST (ANP) - De EU-leiders staan vierkant achter de noodzaak de Europese concurrentiekracht te vergroten, maar de vraag hoe de aanzienlijke investeringen die hiervoor nodig zijn gefinancierd moeten worden, hebben zij geparkeerd. Daarover zijn de meningen tussen de 27 EU-lidstaten te verdeeld, zo blijkt na afloop van de informele top van de EU-regeringsleiders in Boedapest.
Er moet een "meerjarig financieel kader" (geldpot) komen en er is zowel publiek als privaat geld nodig, om de Europese economie een oppepper te geven en concurrerender te maken. De EU blijft "werken aan de invoering van nieuwe eigen middelen" om dit mogelijk te maken, maar in de gezamenlijke slotverklaring wordt daar niet verder op ingegaan.
Eerder is in Europa gesproken over de uitgifte van gemeenschappelijke obligaties, ook wel eurobonds genoemd. In ieder geval Nederland is daar fel op tegen. Nederland wil evenmin iets weten van een ruimer EU-budget, benadrukte premier Dick Schoof vrijdag voor het begin van de top.
Innovatiekloof
Het dichten van de innovatiekloof die de EU heeft met "onze mondiale concurrenten" is volgens Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie, de belangrijkste prioriteit. "We zijn erg goed in baanbrekend onderzoek, maar er is een tekortkoming in het omzetten van de onderzoeksresultaten in een bedrijf en het opschalen van het product op de markt in de Europese Unie", zei de politica in een persconferentie na de top.
Het moet start-ups makkelijker worden gemaakt. Het schrappen van overbodige regelgeving moet daarbij helpen, zei Von der Leyen.
De energieprijzen in Europa zijn "nog steeds structureel te hoog en moeten omlaag". Dat is een van de taken van de nieuwe Europese Commissie, zei ze.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisatie ONL roept de Eerste Kamer op het wetsvoorstel voor het nieuwe box 3-stelsel te verwerpen. "Belasting heffen over papieren winsten is absurd. Deze wet is schadelijk voor het vestigingsklimaat, omdat ondernemers hun heil gaan zoeken over de grens", zegt ONL-voorman Erik Ziengs maandag. "Er zit maar een ding op: de Wet werkelijk rendement box 3 moet door de Eerste Kamer van tafel worden geveegd."
27 minuten geledenROSMALEN (ANP) - Bouwconcerns Heijmans en Dura Vermeer en technisch dienstverlener SPIE gaan aan de slag met de renovatie en het onderhoud van de Drechttunnel van snelweg A16 tussen Zwijndrecht en Dordrecht. Met de klus is zo'n 233 miljoen euro gemoeid. Elk van de bedrijven uit de bouwcombinatie neemt een derde daarvan voor zijn rekening.
1 uur geledenDUBLIN (ANP/BLOOMBERG) - Ryanair waarschuwt voor hogere kosten dit jaar als de prijzen voor vliegtuigbrandstof op het huidige hoge niveau blijven. Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn de kerosineprijzen flink gestegen, waardoor de winst van veel grote luchtvaartmaatschappijen dit kwartaal onder druk staat.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - Zweden en India hebben een strategisch partnerschap aangekondigd, gericht op het verdubbelen van hun handel en investeringen in de komende vijf jaar. Dit gebeurde tijdens een ontmoeting tussen de Zweedse premier Ulf Kristersson en de Indiase premier Narendra Modi.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische economie is in het eerste kwartaal van dit jaar aanzienlijk gekrompen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat volgt uit zondag gepubliceerde cijfers van het Israëlische statistiekbureau.
17 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Swatch-winkels die in Nederland de nieuwe Royal Pop-horloges zouden verkopen, blijven zondag en waarschijnlijk ook maandag nog gesloten. Dat heeft een medewerker van de Swatch-shop in Rotterdam laten weten. Zaterdag bleven drie Swatch-winkels in Nederland noodgedwongen dicht door een overweldigende toestroom van belangstellenden voor de horloges die zijn uitgebracht met het peperdure luxemerk Audemars Piguet. De politie moest eraan te pas komen om mensen weg te sturen.
18 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De spoorblokkades door activisten in het Rotterdamse havengebied zorgen voor vele miljoenen euro's schade. Dat zeggen bedrijven uit de haven, die de al negen dagen aanhoudende acties "inmiddels spuugzat" zijn. Ze willen dat de landelijke politiek ingrijpt.
19 uur geleden