Geen andere rechter in kort geding om in Spanje vastgezette man
DEN HAAG (ANP) - Er komt geen nieuwe rechter in het kort geding tegen de Staat van een Nederlandse man die bijna twee maanden heeft vastgezeten in Spanje om een terrorismeverdenking. Zijn advocaat had geen vertrouwen in haar, maar volgens de wrakingskamer is geen sprake van vooringenomenheid van de rechter of schijn van partijdigheid. Het wrakingsverzoek is afgewezen.
Het vermoeden is dat de man, zonder het zelf te weten, onterecht op de zogeheten signaleringslijst is gekomen. De Tilburger, die een Marokkaanse achtergrond heeft, verbleef in Spanje op doorreis naar Marokko. Hier werd hij plotseling opgepakt. Zijn advocaat en Muslim Rights Watch, wilden dat de Staat hierover opheldering geeft en spanden een kort geding aan. De man werd dinsdag 19 september, een dag voor de zitting, op het vliegtuig naar Nederland gezet.
Het kort geding trok veel publiek. Tientallen belangstellenden hadden gehoor gegeven aan een oproep van Muslim Rights Watch Nederland om steun te komen betuigen, waardoor niet iedereen in de zittingszaal zou passen. Extra stoelen bijplaatsen bleek niet afdoende en ook een livestream met een andere zaal kwam niet van de grond. Hieruit kan geen partijdigheid van de rechter worden afgeleid, aldus de wrakingskamer.
De rechter meldde verder volgens de advocaat dat de vastgezette man inmiddels was vrijgelaten, waarmee er geen spoedeisend belang meer was voor het kort geding. "De bloedspoed is eraf", zou ze in het overleg met de advocaat hebben gezegd. Ook hieruit kan volgens de wrakingskamer geen partijdigheid van de rechter worden afgeleid. Het is niet bekend wanneer het kort geding wordt voortgezet.
Meer uit Binnenland
VLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.
6 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Voor het Vrijheidsdefilé in Wageningen stonden dinsdagmiddag de toeschouwers weer "rijen dik" mee te kijken, zegt een woordvoerder van de organisatie Wageningen45. Naast veteranen uit de Tweede Wereldoorlog liepen er ook militairen uit 25 landen mee met de militaire optocht, aldus de organisatie.
7 uur geledenMADRID (ANP) - Een team van epidemiologen gaat dinsdagmiddag het cruiseschip Hondius inspecteren. "Dit zal helpen bij beslissingen over de repatriëringsprocessen en de route van het schip", meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid na overleg met de Wereldgezondheidsorganisatie.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Valt er vandaag écht iets te vieren? Die vraag stond centraal in de 5 meilezing die schrijver en presentator Splinter Chabot dinsdag uitsprak in de Domkerk in Utrecht. Volgens Chabot nemen donkerte, verharding en verruwing in onze samenleving en in de wereld verder toe. Ook vraagt hij zich af hoe vrij mensen zijn als ze voorzichtig moeten zijn met het ophangen van een regenboogvlag of Palestijnse vlag en hoeveel vrijheid er is als uit onderzoek blijkt dat het antisemitisme toeneemt.
10 uur geleden