Geen akkoord over nieuwe topman EU-noodfonds ESM
LUXEMBURG (ANP) - De ministers van Financiën van de negentien eurolanden zijn er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over een nieuwe directeur voor het permanente EU-noodfonds ESM, het Europees Stabiliteitsmechanisme. Tijdens de jaarvergadering van het ESM, waar de ministers het bestuur van vormen, zouden zij een opvolger voor huidig directeur Klaus Regling benoemen. Volgens EU-bronnen houdt Italië een besluit tegen door te weigeren zijn kandidaat terug te trekken.
Er zijn nog drie kandidaten over voor de topbaan, waar oud-staatssecretaris Menno Snel zich vorige maand voor terugtrok. Minister Sigrid Kaag (Financiën) noemde dat toen "de koninklijke weg". Van de drie overgebleven kandidaten zouden de oud-ministers van Financiën van Luxemburg, Pierre Gramegna, en Portugal, João Leão, de meeste kans maken bij een stemming. Kaag wil niet zeggen welke van de overgebleven kandidaten de voorkeur van de Nederlandse regering heeft.
Naar verluidt willen de Italianen iets terug hebben in ruil voor het terugtrekken van hun kandidaat, topambtenaar Marco Buti van de Europese Commissie. Volgens ingewijden aast Rome op het nog op te richten EU-agentschap tegen witwassen. Vanwege de patstelling heeft de voorzitter van de ESM-jaarvergadering de beoogde stemming afgeblazen, zeggen EU-bronnen, en de kwestie van de agenda geschrapt.
"Ontzettend belangrijk"
Regling vertrekt omdat zijn termijn in oktober afloopt. De Duitser was al eens herbenoemd en dat kan maar één keer.
Het ESM kan met gunstige leningen eurolanden in zwaar weer te hulp schieten, zoals het deed om Griekenland financieel overeind te houden. In de toekomst kan het fonds ook worden ingezet bij de herstructurering en afwikkeling van faillissementen van probleembanken. Minister Kaag vindt de opvolging van Regling dan ook "ontzettend belangrijk", zei ze na afloop van de ESM-vergadering in Luxemburg. Ook benadrukte ze het belang van ratificatie door alle lidstaten van het nieuwe ESM-verdrag dat nodig is, zodat het ESM zijn toekomstige nieuwe taken kan uitvoeren. Twee landen hebben dat nog niet gedaan: Duitsland ,dat nog wacht op een grondwettelijke toetsing, en uitgerekend Italië.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van november met kleine winst gesloten. Over de gehele maand leed de hoofdgraadmeter op het Damrak wel verlies.
36 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben in de week voor Black Friday meer aankopen gedaan dan in de week voor het koopjesfestijn vorig jaar. Dit komt naar voren uit cijfers die iDEAL rond Black Friday en Cyber Monday dagelijks publiceert.
37 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Chinese eigenaar van Nexperia heeft de Nederlandse tak van de chipmaker vrijdag beschuldigd van samenzwering om een niet-Chinese toeleveringsketen op te zetten. Ook beweerde eigenaar Wingtech dat Nexperia Nederland het moederbedrijf permanent van zijn controle wil ontdoen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vakbond FNV heeft tot 17 december om met een definitief hervormingsplan te komen. Als de groepen die nu tegenover elkaar staan binnen de grootste vakbond van Nederland er dan nog niet uit zijn, grijpt de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam in. Dat heeft de rechter vrijdag gezegd na een urenlange en rumoerige zitting over het oplossen van de bestuurscrisis binnen de bond.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger geopend. Beleggers namen weinig risico op de laatste handelsdag van een turbulente beursmaand. November werd gekenmerkt door twijfel over de hoge waarderingen van de AI-bedrijven en onzekerheid over een verdere renteverlaging door de Federal Reserve. Wall Street bleef donderdag dicht voor Thanksgiving Day en is op Black Friday slechts een halve dag geopend. De New Yorkse beurzen sluiten op deze voor retailers belangrijke koopjesdag om 19.00 uur Nederlandse tijd.
3 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De grote storing bij de handel in futures en opties op de Chicago Mercantile Exchange (CME) van vrijdag is voorbij. Dat meldt CME Group, dat de grootste derivatenbeurs ter wereld exploiteert.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het ledenparlement van FNV vreest afsplitsingen en krimp van het ledenbestand van de grootste vakbond van Nederland als tijdelijk toezichthouders Ton Heerts en Lodewijk Asscher hun plannen kunnen doorzetten. Dit betoogde een advocaat namens het ledenparlement vrijdag bij de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam.
4 uur geleden