Geen akkoord over nieuwe topman EU-noodfonds ESM
LUXEMBURG (ANP) - De ministers van Financiën van de negentien eurolanden zijn er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over een nieuwe directeur voor het permanente EU-noodfonds ESM, het Europees Stabiliteitsmechanisme. Tijdens de jaarvergadering van het ESM, waar de ministers het bestuur van vormen, zouden zij een opvolger voor huidig directeur Klaus Regling benoemen. Volgens EU-bronnen houdt Italië een besluit tegen door te weigeren zijn kandidaat terug te trekken.
Er zijn nog drie kandidaten over voor de topbaan, waar oud-staatssecretaris Menno Snel zich vorige maand voor terugtrok. Minister Sigrid Kaag (Financiën) noemde dat toen "de koninklijke weg". Van de drie overgebleven kandidaten zouden de oud-ministers van Financiën van Luxemburg, Pierre Gramegna, en Portugal, João Leão, de meeste kans maken bij een stemming. Kaag wil niet zeggen welke van de overgebleven kandidaten de voorkeur van de Nederlandse regering heeft.
Naar verluidt willen de Italianen iets terug hebben in ruil voor het terugtrekken van hun kandidaat, topambtenaar Marco Buti van de Europese Commissie. Volgens ingewijden aast Rome op het nog op te richten EU-agentschap tegen witwassen. Vanwege de patstelling heeft de voorzitter van de ESM-jaarvergadering de beoogde stemming afgeblazen, zeggen EU-bronnen, en de kwestie van de agenda geschrapt.
"Ontzettend belangrijk"
Regling vertrekt omdat zijn termijn in oktober afloopt. De Duitser was al eens herbenoemd en dat kan maar één keer.
Het ESM kan met gunstige leningen eurolanden in zwaar weer te hulp schieten, zoals het deed om Griekenland financieel overeind te houden. In de toekomst kan het fonds ook worden ingezet bij de herstructurering en afwikkeling van faillissementen van probleembanken. Minister Kaag vindt de opvolging van Regling dan ook "ontzettend belangrijk", zei ze na afloop van de ESM-vergadering in Luxemburg. Ook benadrukte ze het belang van ratificatie door alle lidstaten van het nieuwe ESM-verdrag dat nodig is, zodat het ESM zijn toekomstige nieuwe taken kan uitvoeren. Twee landen hebben dat nog niet gedaan: Duitsland ,dat nog wacht op een grondwettelijke toetsing, en uitgerekend Italië.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Vertegenwoordigers uit het Duitse bedrijfsleven bezoeken binnenkort een economisch forum in de Russische stad Sint-Petersburg, na vier jaar afwezigheid door de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau dpa.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden en werkgevers tasten af of zij samen, buiten het kabinet om, oplossingen kunnen bedenken voor de arbeidsmarkt en de economie. Dat bevestigen ingewijden zondag na berichtgeving door De Telegraaf.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie overweegt een tijdelijke bevriezing van het prijsplafond voor Russische olie nu de oorlog in het Midden-Oosten de vierde maand ingaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dit om te voorkomen dat de sanctiemaatregel tegen Rusland aan kracht verliest door de gestegen olieprijzen.
10 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft dit weekend gewaarschuwd dat het "resoluut" zal terugslaan als de Europese Unie met nieuwe beperkende handelsmaatregelen komt. De uitspraak is een reactie op een conclusie van de Europese Commissie op vrijdag dat de huidige handelsrelatie met China niet houdbaar is.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
1 dag geleden