Geen akkoord bakkers en bonden over minimumloon
UTRECHT (ANP) - De vakbonden en ambachtelijke bakkers worden het maar niet eens over het instellen van een minimumloon voor werknemers van 21 en 22 jaar. Daardoor is de eerder afgesloten cao van de sector nu gedeeltelijk van de baan. Dat melden vakbonden FNV en CNV.
De in mei afgesloten cao Bakkersbedrijf bevatte nog jeugdlonen voor 21- en 22-jarigen. Sinds juli geldt dat als een verboden vorm van leeftijdsdiscriminatie. Daarom moest de overeenkomst worden heronderhandeld, tot nu toe zonder resultaat.
Dit heeft tot gevolg dat de overeenkomst tussen bakkers en hun personeel niet algemeen bindend is verklaard door het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Daardoor valt een deel van de sector tijdelijk niet onder de cao. Alleen medewerkers van bakkerijen die lid zijn van NVB en NBOV of die de cao noemen in hun arbeidscontract, volgen deze nu. Normaal gesproken geldt de cao voor 38.000 werknemers.
De vakbonden willen dat de lonen van bakkers gelijk worden getrokken door het minimale salaris van 21-jarigen zo hoog te maken als dat van 22-jarigen. De Nederlandse Brood- en banketbakkers Ondernemersvereniging (NBOV) vindt dat niet "noodzakelijk". De NBOV stelt voor dat 21- en 22-jarigen in dezelfde loontabel komen als volwassenen, maar de facto wel zo veel verdienen als ze nu doen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse betaalbedrijf Adyen verwacht dat de omzet dit jaar met minstens 20 procent stijgt, na een groei van 21 procent vorig jaar. De winst uit de gewone bedrijfsactiviteiten klom afgelopen jaar met 26 procent tot 1,3 miljard euro, maakte het in Amsterdam gevestigde bedrijf donderdag bekend.
5 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Anheuser-Busch InBev (AB InBev), de grootste bierbrouwer ter wereld, heeft afgelopen kwartaal opnieuw minder bier verkocht. De brouwer achter merken als Budweiser, Stella Artois, Hertog Jan, Jupiler en Leffe kampt net als concurrenten Heineken en Carlsberg met zwakke verkopen doordat de vraag naar bier in veel belangrijke markten afneemt, mede doordat de alcoholconsumptie daalt door zorgen over de negatieve gevolgen voor de gezondheid.
6 minuten geledenMAASTRICHT (ANP) - Gezondheids- en voedingsbedrijf dsm-firmenich heeft de omzet het afgelopen jaar op peil gehouden en verwacht de komende jaren harder te groeien. Het Nederlands-Zwitserse concern verkocht de afgelopen jaren veel bedrijfsonderdelen om zich volop te richten op grondstoffen die terechtkomen in consumentenproducten zoals make-up, parfum en voedingssupplementen. De eerder deze week aangekondigde deal om de diervoedingstak te verkopen was het sluitstuk van die koerswijziging, meldt topman Dimitri de Vreeze.
27 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in januari op jaarbasis opnieuw afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal gingen vorige maand 279 bedrijven failliet. Dat zijn 39 faillissementen minder dan in dezelfde maand een jaar eerder, een daling van 12 procent. Ten opzichte van december steeg het aantal faillissementen met 6 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in januari gemiddeld 2,4 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie nam daarmee flink af ten opzichte van de 2,8 procent in december.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Biologische bestrijders worden vaker ingezet tegen plagen in de glastuinbouw, maar het oppervlak waarop ze worden gebruikt is gelijk gebleven. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in nieuwe cijfers. In 2024 ging het volgens voorlopige cijfers om 94 procent van het oppervlak, hetzelfde als in 2020. Er kunnen meerdere bestrijders tegelijk worden gebruikt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland telt voor het eerst minder jonge zelfstandigen zonder personeel (zzp'ers) dan het jaar ervoor. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt een daling van 19.000 zzp'ers tussen de 15 en 27 jaar in 2025. Jarenlang nam het aantal jonge zzp'ers juist toe.
1 uur geleden