Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Geef kassamedewerkers als eerste een vaccin, zeggen onderzoekers

Geef kassamedewerkers als eerste een vaccin, zeggen onderzoekers

UTRECHT (ANP) - Onder meer kassamedewerkers en leraren zouden voorrang moeten krijgen bij vaccinatiecampagnes, concluderen onderzoekers van de Universiteit Utrecht. Prioriteit voor mensen die voor hun werk veel persoonlijk contact hebben, maakt een vaccinatiecampagne effectiever. Dat stellen de onderzoekers in een studie die vrijdag verscheen in het wetenschappelijke tijdschrift Scientific Reports.

De wetenschappers gebruikten computersimulaties om te analyseren hoe ziektes zich verspreiden in sociale netwerken. Daarvoor gebruikten ze arbeidsmarktcijfers en gegevens over het aantal contacten dat elke beroepsgroep op een gemiddelde werkdag heeft. Ze richtten zich in hun onderzoek op beroepsgroepen, omdat de hoeveelheid contacten die mensen privé hebben heel moeilijk te meten is.

De effectiviteit van vaccineren is het hoogst wanneer mensen met contactberoepen als eerste ingeënt worden, aldus de onderzoekers. Socioloog Hendrik Nunner: "Om dezelfde daling in overdrachten te krijgen, is de aanpak met prioritering twee keer effectiever."

Effectieve manier

De onderzoekers merken op dat ze niet beweren dat kwetsbare mensen geen voorrang zouden moeten krijgen, zoals tijdens de vaccinatiecampagnes tegen het coronavirus gebeurde. Ze stellen dat "het belangrijk is om óók rekening te houden met het aantal contacten dat een mens gedurende een (werk)dag heeft. Het is een effectieve manier gebleken om verdere verspreiding van het virus tegen te gaan."

In Nederland krijgen mensen momenteel een boostervaccin tegen het coronavirus aangeboden. Het vorige kabinet zei er rekening mee te houden dat er in 2022 nog twee extra boosterrondes nodig zijn.

Meer uit Binnenland

Rookpluim natuurbrand Veluwe bereikt Engeland

DE BILT (ANP) - De rook van de grote natuurbrand op de Veluwe heeft ook Engeland bereikt. Op satellietbeelden is zichtbaar dat de rookpluim over Norwich trekt. Rond 17.00 uur was de pluim duidelijk voor de kust van Engeland te zien.

28 minuten geleden
Burgemeester Nunspeet: klaar voor evacuatie als het moet om brand

'T HARDE (ANP) - De gemeente Nunspeet is voorbereid op een eventuele evacuatie van bewoners als de brand op het militaire oefenterrein ASK bij 't Harde zich uitbreidt. Dat zegt burgemeester Céline Blom van Nunspeet. In de naburige gemeente Elburg is opvang ingericht, mocht het zover komen.

29 minuten geleden
Luchtmacht breidt inzet bij brand uit: vijf helikopters in actie

'T HARDE (ANP) - Om de grote natuurbrand bij 't Harde te helpen blussen, zijn inmiddels vijf helikopters van de luchtmacht ingezet. Het Defensie Helikopter Commando (DHC) meldt via X dat een vierde Chinook en een Cougar naar het gebied op de Veluwe zijn gestuurd. Dat zijn twee verschillende types transporthelikopters.

1 uur geleden
Brand 't Harde nog niet onder controle

'T HARDE (ANP) - De grote brand die woedt op het militair oefenterrein Artillerie Schietkamp (ASK) bij 't Harde is nog niet onder controle. Dat zegt een woordvoerster van de veiligheidsregio ter plaatse. De brandweer is druk met het blussen van de brand en de woordvoerster denkt dat dit "nog zeker de hele nacht" gaat duren.

1 uur geleden
Meerdere wegen in omgeving 't Harde dicht door natuurbrand Veluwe

'T HARDE (ANP) - Een deel van de A28 is afgesloten door de hevige natuurbrand op militair oefenterrein 't Harde. Tussen Harderwijk en Wezep is de snelweg in beide richtingen afgesloten, meldt de ANWB. Ook de N309 en de N795 richting Epe zijn dicht vanwege de brand die woensdagmiddag op het oefenterrein uitbrak.

2 uur geleden
Natuurbrand in bos bij Den Ham in Overijssel

DEN HAM (ANP) - In een bos bij het Overijsselse Den Ham woedde woensdag een natuurbrand. Deze was rond 17.45 uur onder controle, meldt Brandweer Twente.

2 uur geleden
Natuurbrand 't Harde ontstond tijdens oefening op schietterrein

'T HARDE (ANP) - De grote brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde ontstond tijdens een militaire oefening op het schietterrein, zegt een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee woensdag. Maar of de brand ook veroorzaakt is door de oefening is nog niet bekend. Daar doet de marechaussee onderzoek naar.

4 uur geleden