Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gedupeerde: fiscus stortte vooral Fatima's en Achmeds in ellende

Gedupeerde: fiscus stortte vooral Fatima's en Achmeds in ellende

DEN HAAG (ANP) - Nadat de Belastingdienst het gastouderbureau van Mohamed El Bali als frauderend had bestempeld, volgde een jarenlange strijd op meerdere fronten, die "eigenlijk niet gezond" was. El Bali zag hoe de fiscus zich als een "schim" opstelde, en onverbiddelijk was. Duidelijk was ook dat vrijwel alleen maar Nederlanders met een migratieachtergrond doelwit waren van de fraudejacht. "Het was geen Fleur of Henk, maar Fatima's en Achmeds", zegt El Bali in zijn verhoor tegenover de parlementaire enquêtecommissie.

In november 2008 begonnen de problemen van El Bali, directeur-eigenaar van gastouderbureau Amira Children. Daar kwam hij niet zelf achter, maar zijn cliënten kregen een brief van de Belastingdienst. "Ik heb geen FIOD, geen belastingambtenaar gezien", aldus El Bali in zijn verhoor. Hij hielp zijn tachtig cliënten, van wie het merendeel een migratieachtergrond had, en leverde tientallen "gouden gidsen" aan tegenbewijs. De Belastingdienst reageerde nauwelijks, maar bleef wel invorderen.

El Bali wilde aanvankelijk liever "niet de discriminatiekaart trekken", zegt hij tegenover de commissie. "Ik had juist vanaf mijn jeugd geleerd dat niet te doen. Dan sta je 1-0 achter." Maar al snel werd duidelijk dat ook buiten zijn eigen gastouderbureau voornamelijk mensen met een dubbele nationaliteit werden onderzocht.

Voedselbank

Cliënten van El Bali raakten auto's en huizen kwijt en moesten naar de voedselbank, verklaarde hij. Er was veel sprake van schaamte, en sommigen kregen zelfs de schuld van familie en vrienden. "Je zal zelf wel iets fout hebben gedaan, de Belastingdienst doet dit niet zomaar."

Ook GGD-inspecties liepen na november 2008 een stuk moeizamer. Inspecteurs zochten ineens spijkers op laag water. Dat "heeft ons het leven wel heel erg zuur gemaakt", omdat de strijd "op twee fronten" werd gevoerd. Later bleek dat de Belastingdienst gegevens, inclusief fraudeverdenking, met de GGD had gedeeld. Toen "viel het kwartje", verklaart El Bali.

Inmiddels worden zijn cliënten "niet meer doodgebombardeerd met brieven van de Belastingdienst", en wordt hijzelf ook beter behandeld door de fiscus. El Bali heeft weer lol in het ondernemen, hoewel hij aangeeft dat hij alleen omwille van zijn cliënten is doorgegaan met zijn bedrijf.

Verandering

Het is nu aan de commissie om echt verandering te brengen, zegt de ondernemer. Discriminatie vindt volgens hem bij veel meer overheidsinstanties plaats dan alleen de Belastingdienst. "Met de vierde generatie mensen met een dubbele nationaliteit vind ik dat het toch wel genoeg is geweest nu."

Meer uit Politiek

Ongeduldig PRO ziet kabinet niet bewegen in onderhandelingen

DEN HAAG (ANP) - "Ik word wel ongeduldig", zei Luc Stultiens van PRO donderdagmiddag na weer een gesprek met minister Eelco Heinen (Financiën) over de begroting met Prinsjesdag. De financieel woordvoerder van de linkse fusiepartij hoort "vooral heel weinig" tijdens de gesprekken met de VVD-bewindsman. "Op een gegeven moment moet je ook als kabinet zelf beslissen: wij gaan met links of rechts en we gaan bereid zijn om te schuiven. Dat is nog niet gebleken."

11 uur geleden
Stoffer vindt dat kabinet laat met begrotingsgesprekken begint

DEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt dat het kabinet al voor de zomer met gesprekken over de begroting had moeten beginnen. "Dat had ik wel verwacht, ja", zei hij voorafgaand aan zijn eigen gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).

1 dag geleden
Bikker wil dat rekening niet eenzijdig bij werkende mensen ligt

DEN HAAG (ANP) - Mirjam Bikker wil dat de rekening van stijgende prijzen niet eenzijdig bij werkende mensen wordt neergelegd. "En dat dreigt wel te gebeuren", zei de leider van de ChristenUnie voorafgaand aan een begrotingsgesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink.

1 dag geleden
Struijs kritisch op minderheidskabinet, ziet kansen voor 50PLUS

DEN HAAG (ANP) - 50PLUS-leider Jan Struijs is kritisch op het minderheidskabinet. Volgens hem zou het "voor het land" verstandiger zijn als het kabinet alsnog een gedoogconstructie aangaat. "Maar voor ons is het beter om verder te gaan met een minderheidskabinet", zei hij voorafgaand aan een gesprek over de begroting.

1 dag geleden
Nachten Heinen zijn 'al korter' in aanloop naar Prinsjesdag

DEN HAAG (ANP) - De nachten van minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) zijn "al korter". Dat zei de bewindsman voorafgaand aan een begrotingsraad, een extra ministerraad over de begroting. En hij verwacht dat de gesprekken alleen maar zwaarder worden.

1 dag geleden
Paternotte wil dat PRO en JA21 elkaar niet uitsluiten

DEN HAAG (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte vindt dat oppositiepartijen PRO en JA21 elkaar niet moeten uitsluiten bij de gesprekken over de begroting. Beide partijen hebben afgelopen dagen gezegd dat de verschillen tussen wat ze willen te groot zijn om dezelfde begroting te kunnen steunen.

1 dag geleden
PvdD-leider Teunissen gaat eind november met zwangerschapsverlof

DEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen verwacht met haar vriend een kindje en gaat daarom eind november met zwangerschapsverlof, zo meldt de leider van de Partij voor de Dieren. Haar partijgenoot Ines Kostić zal haar dan tijdelijk vervangen als fractievoorzitter.

1 dag geleden