Gedoodverfde nieuwe voorzitter Europees Parlement haakt af
BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement zit plotseling zonder zijn gedoodverfde volgende voorzitter. De Duitse christendemocraat Manfred Weber ziet af van het voorzitterschap, dat hem bij de zwaarbevochten verdeling van Brusselse topbanen in 2019 was beloofd. Dat kan de weg vrijmaken voor een Nederlandse kandidaat.
Weber was de eerste man van de christendemocratische EVP bij de Europese verkiezingen van 2019 om de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, te gaan leiden. De christendemocraten bleven de grootste partij, maar de regeringsleiders van de EU passeerden 'Spitzenkandidat' Weber vervolgens. Zij kozen voor zijn landgenote Ursula von der Leyen, op dat moment minister van Defensie, als commissievoorzitter.
Weber kreeg als troost uitzicht op het voorzitterschap van het Europees Parlement (EP). De sociaaldemocraat die daar nu de hamer zwaait, de Italiaan David Sassoli, maakt in 2022 plaats voor een christendemocraat, spraken de twee grootste politieke families met nummer drie de liberalen af.
Nieuwe kandidaat
Weber ziet daar echter van af, maakte hij woensdag bekend. De EVP zoekt nu een nieuwe kandidaat, en CDA'er Esther de Lange is volgens ingewijden een grote kanshebber. Ze is na Weber tweede in rang bij de EVP, en veel Europarlementariërs zien ook graag een vrouw als voorzitter.
Maar de christendemocraten moeten de baan eerst nog veiligstellen. Sassoli voelt er bij nader inzien weinig voor om terug te treden en voert campagne om zijn termijn te verlengen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin noemt het conceptvoorstel voor vrede in Oekraïne van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump een mogelijke basis om tot vrede in Oekraïne te komen. Hij zei dat het Kremlin het zogenoemde 28-puntenplan heeft ontvangen.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne zegt met "alternatieven" te komen voor het Amerikaanse plan om de oorlog te beëindigen. Dat zegt Volodymyr Zelensky in een videoboodschap.
5 uur geledenBELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Colombia, Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zetten Oekraïne onder druk om uiterlijk volgende week donderdag een raamwerk van de vredesdeal te ondertekenen. Anders zouden de VS stoppen met het leveren van wapens en inlichtingen, meldden bronnen aan persbureau Reuters.
7 uur geledenBELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.
7 uur geleden