Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gedenkteken in Concertgebouw voor Joodse musici onthuld

Gedenkteken in Concertgebouw voor Joodse musici onthuld

AMSTERDAM (ANP) - In het Concertgebouw in Amsterdam is de grote plaquette officieel onthuld waarmee Concertgebouw en Concertgebouworkest samen zeventien Joodse orkestleden eren. Ze werden in de Tweede Wereldoorlog ontslagen en drie van hen overleefden de holocaust niet: contrabassist Samuel Gompertz, altviolist Jacques Muller en violist Simon Fürth.

Het gedenkteken was al eerder aangebracht. De uiteindelijke onthulling was te horen in het KRO-NCRV programma 'De Ochtend van 4’ op NPO Radio 4, dat juist deze week een podcast lanceerde ter ere van componist Marius Flothuis. Hij werkte bij het Concertgebouw, maar werd in de oorlog ook ontslagen.

"Het Concertgebouw was bepaald geen baken van verzet, absoluut niet. Een smet op onze geschiedenis en dat zullen we moeten blijven dragen. Ik hoop dat de plaquette een vorm van eerherstel is", aldus Simon Reinink, directeur van het Concertgebouw.

Standpunt

"Eigenlijk werd alles wat verwees naar de Joodse orkestleden zoveel mogelijk gewist, er werd niet over gesproken, en dat is wat eigenlijk nog wel het meest opvallend is: dat destijds het bestuur geen duidelijk standpunt innam. Het bestuur was er voor het hele orkest, dus ook voor de Joodse orkestleden, maar het werd een beetje gelaten", zegt orkestdirecteur David Bazen.

Het Concertgebouw kreeg in april 1941 de opdracht van de bezetter om alle Joodse orkestleden te ontslaan. Een jaar later meldde het Concertgebouw alle niet-Joodse orkestleden aan bij de zogenoemde Kultuurkamer, omdat ze zo konden blijven spelen. Flothuis, assistent-artistiek leider en getrouwd met een half-Joodse vrouw, weigerde, werd ontslagen en ging in het verzet.

Meer uit Binnenland

Aanvraag voor vergunning concert Ye in Arnhem loopt nog

ARNHEM (ANP) - De aanvraag van de concertvergunning voor Kanye West in Arnhem "loopt nog". Dat meldde een woordvoerder van de gemeente vrijdag desgevraagd aan het ANP. Het feit dat inmiddels in drie landen de concerten zijn afgelast, heeft volgens de gemeente geen invloed op de aanvraag.

4 uur geleden
Opnieuw man (27) veroordeeld tot celstraf voor rellen Malieveld

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.

10 uur geleden
Familie IJsselmonde: straf te laag, maar geen hoger beroep

ROTTERDAM (ANP) - Nabestaanden van de 81-jarige man die op 2 januari 2025 is doodgeschoten in Rotterdam-IJsselmonde, vinden de gevangenisstraf voor schutter Sendric S. te laag. "Deze staat niet in verhouding tot het leed en verdriet dat de familie is aangedaan", zegt een woordvoerder namens de familie.

10 uur geleden
Jongeren vanaf 16 jaar krijgen hoger minimumloon in 2027

DEN HAAG (ANP) - Jongeren van 16 tot en met 20 jaar gaan in 2027 een hoger minimumloon verdienen. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) verhoogt de bedragen voor die leeftijdsgroepen vanaf 1 januari. De D66-bewindsman voert hiermee het plan van het vorige kabinet uit.

11 uur geleden
Veertien jaar cel en tbs voor drie moorden Rotterdam-IJsselmonde

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft vrijdag de 25-jarige Sendric S. veroordeeld tot veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde.

11 uur geleden
Mauritshuis: rechtszaak erfgenamen Bredius raakt ons in de kern

DEN HAAG (ANP) - De rechtszaak van erfgenamen van kunsthistoricus en oud-museumdirecteur Abraham Bredius tegen het Mauritshuis "raakt ons in de kern". Dat zei Martine Gosselink, de directeur van het Haagse museum, vrijdagochtend in de rechtbank. Bredius was tussen 1889 en 1909 directeur van het museum. Hij liet waardevolle kunstwerken na, waaronder 'Twee Afrikaanse mannen' en 'Saul en David' van Rembrandt. Als voorwaarde stelde hij dat de 25 werken permanent zichtbaar moesten blijven. Maar het museum bewaart de meeste schilderijen momenteel in het depot.

12 uur geleden
Tata Steel moet weer 8,5 miljoen euro betalen om te veel uitstoot

ZAANDAM (ANP) - Tata Steel moet opnieuw een boete van ruim 8,5 miljoen euro betalen. Volgens de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) bleek uit eigen metingen, die in april en mei vorig jaar zijn gedaan, dat uit een van de fabrieken van de staalproducent nog steeds te veel schadelijke stoffen komen. Eind januari vorderde OD NZKG om dezelfde reden ook al 8,5 miljoen, toen op basis van metingen van Tata Steel zelf.

14 uur geleden