Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gedenkteken in Concertgebouw voor Joodse musici onthuld

Gedenkteken in Concertgebouw voor Joodse musici onthuld

AMSTERDAM (ANP) - In het Concertgebouw in Amsterdam is de grote plaquette officieel onthuld waarmee Concertgebouw en Concertgebouworkest samen zeventien Joodse orkestleden eren. Ze werden in de Tweede Wereldoorlog ontslagen en drie van hen overleefden de holocaust niet: contrabassist Samuel Gompertz, altviolist Jacques Muller en violist Simon Fürth.

Het gedenkteken was al eerder aangebracht. De uiteindelijke onthulling was te horen in het KRO-NCRV programma 'De Ochtend van 4’ op NPO Radio 4, dat juist deze week een podcast lanceerde ter ere van componist Marius Flothuis. Hij werkte bij het Concertgebouw, maar werd in de oorlog ook ontslagen.

"Het Concertgebouw was bepaald geen baken van verzet, absoluut niet. Een smet op onze geschiedenis en dat zullen we moeten blijven dragen. Ik hoop dat de plaquette een vorm van eerherstel is", aldus Simon Reinink, directeur van het Concertgebouw.

Standpunt

"Eigenlijk werd alles wat verwees naar de Joodse orkestleden zoveel mogelijk gewist, er werd niet over gesproken, en dat is wat eigenlijk nog wel het meest opvallend is: dat destijds het bestuur geen duidelijk standpunt innam. Het bestuur was er voor het hele orkest, dus ook voor de Joodse orkestleden, maar het werd een beetje gelaten", zegt orkestdirecteur David Bazen.

Het Concertgebouw kreeg in april 1941 de opdracht van de bezetter om alle Joodse orkestleden te ontslaan. Een jaar later meldde het Concertgebouw alle niet-Joodse orkestleden aan bij de zogenoemde Kultuurkamer, omdat ze zo konden blijven spelen. Flothuis, assistent-artistiek leider en getrouwd met een half-Joodse vrouw, weigerde, werd ontslagen en ging in het verzet.

Meer uit Binnenland

Code geel voor noordelijk kustgebied in de avond door windstoten

DE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten in het noordelijk kustgebied. Vanavond geldt in de provincies Noord-Holland, Flevoland, Friesland en Groningen code geel. Dat gaat om 19.00 uur in en eindigt om middernacht.

38 minuten geleden
Adolescence grote winnaar BAFTA TV Awards

LONDEN (ANP) - Het Netflix-drama Adolescence heeft de BAFTA voor de beste minidramaserie gewonnen. De serie werd de grote winnaar, met in totaal vier prijzen. Zo sleepte Stephen Graham, tevens medebedenker van Adolescence, de prijs voor beste acteur in de wacht.

53 minuten geleden
Rapport: veilig Bonaire kostbaar, maar nietsdoen is veel duurder

KRALENDIJK (ANP) - Om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering, zijn investeringen van tussen de 1,2 en 1,8 miljard dollar nodig, becijferen onderzoekers van adviesbureau Grant Thornton in opdracht van Greenpeace en het Wereld Natuur Fonds. De prijs voor nietsdoen is naar hun inschatting echter veel hoger. Door de stijgende zeespiegel en de oplopende temperaturen kan het eiland bijvoorbeeld overstromen.

1 uur geleden
Bijna een op drie doden bij ongeval spoorovergang is jongere

UTRECHT (ANP) - Een steeds groter deel van de dodelijke ongelukken bij spoorovergangen heeft een jongere als slachtoffer. Dat meldt ProRail, die een landelijke campagne opstart om jongeren bewuster te maken van de gevaren. Bijna één op de drie dodelijke slachtoffers tussen 2021 en 2025 was tussen de 10 en 29 jaar oud.

3 uur geleden
NS start proef gratis treinpas voor lage inkomens in Amersfoort

AMERSFOORT (ANP) - De NS start een tijdelijke proef met het verstrekken van gratis treinpassen aan mensen met een laag inkomen in de gemeente Amersfoort. De spoorwegdienst stelt dat mensen beter kunnen meedoen in de samenleving als ze gebruik kunnen maken van de trein. "Reizen is vrijheid."

4 uur geleden
Pand voor asielzoekers Den Bosch beschadigd door explosief

DEN BOSCH (ANP) - Bij het pand dat bedoeld is voor alleenstaande minderjarige asielzoekers aan de Beverspijken in Den Bosch is een vernieling aangericht met een explosief. De politie spreekt op X alleen van een explosie in de straat, maar het Brabants Dagblad en Omroep Brabant schrijven dat het om het gebouw gaat waar de asielopvang gepland was.

5 uur geleden
Studenten Maastricht kunnen Canvas nog niet gebruiken na hack

MAASTRICHT (ANP) - Studenten en medewerkers van de Universiteit Maastricht kunnen ook maandag nog geen gebruik maken van de onderwijssoftware Canvas. Dat levert hinder op voor het geven van onderwijs, maar de colleges gaan wel gewoon door, laat de universiteit weten.

6 uur geleden