Gebied rond Tiel al in steentijd bewoond
TIEL (ANP) - Het gebied rond Tiel was al in de steentijd bewoond. De oorspronkelijke bewoners trokken rond het begin van onze jaartelling weg na een grote overstroming. Ze sloegen in die tijd daarnaast op de vlucht voor de Romeinen, die hun legerplaatsen bij Tiel vulden met bevriende stammen. Dat concluderen archeologen, die jarenlang onderzoek hebben gedaan naar de vele vondsten die zijn gedaan bij een van de grootste opgravingen ooit in Nederland.
Vijf verschillende archeologische bureaus gingen in 2016 bij het huidige bedrijventerrein Medel in Tiel aan de slag. Dat bedrijvenpark wordt uitgebreid, maar de gemeente en provincie Gelderland vermoedden al dat er archeologische resten te vinden zouden zijn. In 2017 bleek het gebied een van de rijkste vindplaatsen van Nederland te zijn, aldus de gemeente Tiel. Sindsdien zijn de duizenden aangetroffen voorwerpen, botten en bodemresten geanalyseerd.
De onderzoekers denken dat Medel door de Romeinen werd gebruikt als plaats voor een tijdelijk legerkamp. Die kampen zijn in Nederland vrijwel onbekend. Bij Medel zijn waarschijnlijk meerdere van dergelijke kampen geweest, blijkt uit de vondsten. De kampen dienden als tijdelijke versterking van de grens en als bewaking van de Romeinse handelsroutes.
Er zijn onder meer twee grafvelden gevonden, waarin tientallen mensen zijn begraven. Daar zijn ook 2500 bronzen voorwerpen gevonden, zoals mantelspelden, ringen, lampen en een wijnzeef. Een zeer bijzondere vondst is een bronzen balsamarium, een zalfpotje. Dat potje en een beeld van de god Jupiter worden nog nader onderzocht.
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - In Gorinchem waren er ruim voor de verkiezingen al signalen dat er stemmen werden geronseld. Dat vertelde burgemeester Reinie Melissant tijdens een informatieavond naar aanleiding van het vermoeden dat een kandidaat heeft gefraudeerd met volmachten. "Mensen zijn aan de deur gekomen, telefonisch benaderd en onder druk gezet om een volmacht te geven."
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meer dan vier op de tien Nederlandse scholieren vinden niet dat mensen met een andere seksuele geaardheid gelijk zijn. Dat concluderen wetenschappers na een onderzoek onder middelbare scholieren in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap.
9 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Meer dan 1700 mensen hebben zich aangesloten bij de nieuwe massaclaim tegen chemieconcern Chemours in Dordrecht. De stichting PFAS Vrij Green Claim kondigde bijna twee weken geleden aan namens omwonenden van de fabriek naar de civiele rechter te stappen. De organisatie wil afdwingen dat Chemours per direct stopt met het uitstoten van PFAS-stoffen en dat inwoners in en rond Dordrecht een schadevergoeding krijgen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het hoger beroep in de zaak tegen Ali B heeft paniek teweeggebracht bij zangeres Jill Helena, die aangifte van aanranding heeft gedaan tegen de rapper. Dat zei haar advocaat Sébas Diekstra bij het hof in Amsterdam.
9 uur geledenBALI (ANP/AFP) - Op het Indonesische eiland Bali is maandagavond een Nederlandse toerist doodgestoken. Het gaat om een 49-jarige man, meldt persbureau AFP.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het uitblijven van antwoorden over de moord op zijn vader is "buitengewoon zwaar", laat de zoon van de in 1992 vermoorde Loek van Dam weten via zijn advocaat Sébas Diekstra. De rechtbank sprak verdachte Ruben B. dinsdag vrij van betrokkenheid bij de moord.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De vrouw die tegen Ali B aangifte heeft gedaan van aanranding en verkrachting in Heiloo, "is in dit hele proces alleen maar uit op erkenning". Dit zei haar advocaat Bernard Sprenger dinsdag op de eerste zittingsdag in de zedenzaak tegen Ali B.
9 uur geleden