Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gazprom voorzichtig over verhogen gasexport naar Europa

Gazprom voorzichtig over verhogen gasexport naar Europa

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Gazprom verwacht de export van aardgas naar Europa niet direct fors te verhogen, ondanks de extreem hard gestegen prijzen voor de brandstof. Dat maken analisten van de zakenbanken Wood & Co en BCS Global Markets op uit een onlinepresentatie die het Russische concern vrijdag gaf. In het webinar stelde Gazprom wel zijn ramingen voor de gemiddelde gasprijzen die het kan rekenen naar boven bij.

Gazprom is de belangrijkste leverancier van aardgas voor Europa, dat last heeft van relatief lage gasreserves en de wereldwijd sterk gestegen vraag naar gas. De gasproducent verwacht dit jaar nog altijd 183 miljard kubieke meter aan aardgas te exporteren naar Europa en Turkije, waarmee Gazprom bij zijn eerdere voorzichtige schattingen bleef. De eerste prioriteit van het concern, voor iets meer dan de helft in handen van de Russische staat, is om de gasreserves in het thuisland aan te vullen in de aanloop naar de winter.

Gazprom kon niet direct reageren. Conservatieve ramingen voor de gasexport zijn niet uitzonderlijk voor het bedrijf. Dat komt doordat de vraag naar gas sterk afhangt van weersomstandigheden, die ieder jaar kunnen verschillen.

Poetin

Toch zal de voorzichtigheid wrang voelen in Europese landen, waaronder Nederland. De vrees bestaat dat de sterk stijgende energieprijzen het economisch herstel van de coronacrisis in de weg zal zitten. Deze week stegen de gasprijzen opnieuw tot recordhoogtes, wat sommige bedrijven al noopt tot het afschalen van de productie. Daarnaast neemt een fiks hogere energierekening een hap uit de koopkracht van huishoudens.

Eerder deze week verklaarde de Russische president Vladimir Poetin nog dat zijn land de gasexport naar Europa dit jaar tot een recordomvang kan opvoeren. Daarop daalden de gasprijzen weer iets van hun piekniveau van ruim 160 euro per megawattuur. Poetin noemde echter geen precieze hoeveelheden en zei niet wanneer Rusland de gaskraan verder open zou kunnen draaien.

Meer uit Financieel

Duitsland en Canada gaan nauwer samenwerken bij aardmetalen

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland en Canada gaan nauwer samenwerken op het gebied van zeldzame aardmetalen. Dat hebben de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Canadese premier Mark Carney afgesproken tijdens gesprekken in Berlijn. Zo willen de landen nieuwe projecten gaan financieren voor winning van belangrijke grondstoffen als kobalt, lithium, wolfraam en nikkel.

8 minuten geleden
Duitse rechter: Apple misleidt met reclame 'groene' smartwatches

FRANKFURT (ANP/DPA) - Het Amerikaanse technologieconcern Apple moet advertenties in Duitsland intrekken waarin wordt beweerd dat zijn smartwatches 'CO2-neutraal' zijn. Een rechtbank in Frankfurt oordeelde dinsdag dat de claims misleidend zijn.

23 minuten geleden
Zwitserse fabrikanten willen productie verplaatsen door tarief VS

BERN (ANP/BLOOMBERG) - Ongeveer een derde van de Zwitserse fabrikanten is van plan productie te verplaatsen naar de Europese Unie door de hoge Amerikaanse importheffing van 39 procent op Zwitserse goederen. Dat meldt brancheorganisatie Swissmem na een enquête onder leden. Ook zijn veel producenten van plan om werktijdverkorting in te voeren of werknemers te ontslaan.

45 minuten geleden
EY: in een jaar ruim 51.000 banen weg in Duitse auto-industrie

BERLIJN (ANP/DPA) - In de omvangrijke Duitse auto-industrie zijn binnen een jaar tijd meer dan 51.000 arbeidsplaatsen verdwenen, door de moeilijke marktomstandigheden voor autobouwers en toeleveranciers. Dat meldt advies- en accountancybureau EY in een onderzoek. Dat zou neerkomen op bijna 7 procent van het totale personeelsbestand in de Duitse auto-industrie.

1 uur geleden
Terughoudendheid op Damrak na ontslag Fed-bestuurder door Trump

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging dinsdag licht omlaag. Beleggers bleven voorzichtig na het ontslag van Lisa Cook, een bestuurder van de Federal Reserve, door president Donald Trump. Cook werd in 2022 aangesteld door toenmalig president Joe Biden en Trump beschuldigt haar van hypotheekfraude. Het is nog nooit voorgekomen dat een Amerikaanse president een Fed-gouverneur uit diens functie heeft gezet. De stap wordt gezien als een nieuwe aanval van Trump op de onafhankelijkheid van de centrale bank.

2 uur geleden
Topman Vattenfall Nederland stapt over naar Eneco

ROTTERDAM (ANP) - De topman van energieleverancier Vattenfall Nederland, Martijn Hagens, wordt de hoogste bestuurder bij concurrent Eneco. Hij treedt op 1 maart 2026 in dienst, maakt de raad van commissarissen van Eneco bekend.

2 uur geleden
Noors staatsfonds stapt uit machinebouwer Caterpillar om Israël

OSLO (ANP/AFP/RTR) - Het Noorse staatsinvesteringsfonds heeft zijn belang in de Amerikaanse machinebouwer Caterpillar verkocht, omdat de graafmachines en bulldozers van het bedrijf gebruikt zouden worden door het Israëlische leger voor sloopwerkzaamheden in de Palestijnse gebieden. Volgens het fonds draagt Caterpillar daardoor bij aan mensenrechtenschendingen. Ook worden vijf Israëlische banken in de ban gedaan.

2 uur geleden