Gazprom stuurt via andere route gas naar Europa
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom stuurt via een andere route aardgas naar Europa. Dat meldde het bedrijf nadat het vrijdag aangaf dat de belangrijke Nord Stream 1-pijplijn door technische problemen langer dicht is.
Zaterdag vloeit 42,7 miljoen kubieke meter aardgas via Oekraïne naar Europa, door een andere pijplijn. Dat is iets meer dan de 41,3 miljoen kubieke meter aardgas die vrijdag door de Soedzja-pijplijn kwam, maar zal nog niet genoeg zijn om de gasleveringen die nu gemist worden door de dichte Nord Stream 1 te compenseren.
Woensdag sloot Nord Stream 1 al, formeel wegens onderhoud voor de duur van drie dagen. Vrijdag meldde Gazprom dat het een olielek had ontdekt bij apparatuur tijdens werkzaamheden aan de Nord Stream 1. Gazprom zegt een pompsysteem van een compressorstation bij Portovaya, in de buurt van de Finse grens, te hebben uitgeschakeld. In zo'n station wordt gas onder hoge druk gezet zodat het door de pijpleiding door de Oostzee naar Duitsland kan vloeien. Het is volgens Gazprom niet te zeggen wanneer er weer gas zal stromen door Nord Stream 1.
Scepsis
In Europa werd eerder de mededeling dat de Nord Stream 1 dicht moest wegens onderhoud met scepsis ontvangen. Klaus Müller, de baas van de Duitse toezichthouder voor de energietoevoer Bundesnetzagentur, vond die uitleg vanuit een technisch oogpunt onbegrijpelijk. Het Duitse Siemens Energy, dat normaal gesproken het onderhoud van de Nord Stream 1-turbines pleegt, zei dat zo'n lek normaliter de pijplijn niet stil zou moeten leggen.
Het bedrijf zei ook dat er andere turbines zijn in het compressorstation om de Nord Stream 1 in bedrijf te kunnen houden.
Toevoer verlaagd
Gazprom zei dat Siemens Energy klaar is om te helpen bij de werkzaamheden, maar dat er nergens plek was voor het bedrijf om de reparaties uit te voeren, aldus het bedrijf in een verklaring via Telegram. Volgens Siemens kunnen de werkzaamheden ter plekke uitgevoerd worden en zijn ze "binnen de grenzen van routine-onderhoudswerk".
Gazprom verlaagde de toevoer van gas naar Duitsland via Nord Stream 1 voor de sluiting van woensdag al tot 20 procent van de maximale capaciteit. Ook hiervoor droeg het gasconcern technische problemen als reden aan. Die zou Gazprom niet kunnen verhelpen door westerse sancties. Europese leiders zien het dichtdraaien van de Russische gaskraan vooral als politiek drukmiddel.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP/DPA) - De Duitse truck- en bussenfabrikant MAN heeft de grootste opdracht voor bussen ooit ontvangen van spoorbedrijf Deutsche Bahn. MAN gaat de komende jaren meer dan 3000 bussen leveren aan Deutsche Bahn voor regionaal en stadsvervoer. Daarmee is een bedrag gemoeid van ruim 1 miljard euro.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De van oorsprong Italiaanse investeerder Exor heeft een bod afgewezen op zijn meerderheidsbelang in Juventus. Het in El Salvador gevestigde cryptobedrijf Tether Holdings wilde de Italiaanse voetbalclub overnemen van het investeringsbedrijf van de zakenfamilie Agnelli.
21 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
1 dag geleden