Gazprom stopt zaterdag met gasleveringen aan Oostenrijk
WENEN (ANP/DPA/RTR) - Het Russische staatsgasconcern Gazprom stopt zaterdag met de gasleveringen aan Oostenrijk. Het Oostenrijkse olie- en gasbedrijf OMV zegt daarover bericht te hebben gekregen van Gazprom. Oostenrijk is nog erg afhankelijk van Russisch aardgas, terwijl andere Europese landen de import van Russisch gas juist hebben stopgezet om de oorlog in Oekraïne.
Volgens OMV is het besluit van Moskou een reactie op een beslissing van de Internationale Kamer van Koophandel om het bedrijf een vergoeding van 230 miljoen euro toe te kennen in een geschil met Gazprom over onregelmatige gasleveringen. OMV had eerder al gezegd te stoppen met betalingen aan Gazprom om zo die vergoeding af te dwingen.
De Oostenrijkse kanselier Karl Nehammer zegt dat het land zich al langer goed heeft voorbereid op het stoppen van de gasleveringen door Rusland. De gasvoorraden van Oostenrijk zijn volgens Wenen goedgevuld en kunnen voor meer dan een jaar aan de vraag voldoen. Ook heeft Oostenrijk het gebruik van gas verminderd en zijn er alternatieve bronnen.
Oekraïne
Het Russische gas aan Oostenrijk loopt via pijpleidingen door Oekraïne. Het contract tussen Moskou en Kyiv over die gasleveringen loopt eind dit jaar af. Oekraïne heeft al gezegd dat contract niet te verlengen.
Volgens de kanselier heeft Gazprom zich regelmatig niet gehouden aan leveringsverplichtingen om zo druk uit te oefenen op Oostenrijk rond diens steun aan de Europese sancties tegen Rusland.
Niemand bevriest
Nehammer zei dat Oostenrijk zijn beleid rond Oekraïne zal doorzetten en zich niet laat chanteren door Rusland met gasleveringen. "Niemand in Oostenrijk zal bevriezen en woningen zullen verwarmd worden", aldus de kanselier.
Meer uit Financieel
ZEIST (ANP) - Het aantal juridische conflicten over de koop en verkoop van woningen neemt toe, ziet verzekeraar Achmea. Die trend wordt door de verzekeraar toegeschreven aan de krapte op de woningmarkt. Achmea Rechtsbijstand ontving vorig jaar 3600 meldingen van geschillen tussen kopers en verkopers, een toename van ruim 14 procent.
4 uur geledenSEATTLE (ANP) - Webwinkelconcern Amazon is van plan volgende week een tweede ronde van ontslagen door te voeren als onderdeel van een breder doel om zo'n 30.000 kantoorfuncties te schrappen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Autofabrikant Tesla was donderdag een duidelijke winnaar op de beurs in New York. Beleggers leken vooral positief over nieuws dat het bedrijf begint met het aanbieden van echte Robotaxi-ritten in het Texaanse Austin. Dat wordt gezien als een belangrijke mijlpaal. Verder kondigde topman Elon Musk vanuit Davos aan dat Tesla waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots gaat verkopen aan het grote publiek.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Lingerieketen Hunkemöller hoeft een groep boze investeerders geen inzage te geven in documenten rond de "onteigening" van hun obligaties. De rechter in Amsterdam wees door de investeerders ingediende vorderingen donderdag af en noemde de zaak te prematuur en te speculatief.
6 uur geledenBROOMFIELD (ANP/BLOOMBERG) - LEGO-fans kunnen binnenkort de kenmerkende kleurrijke steentjes van het merk aan hun voeten dragen. De Amerikaanse maker van plastic klompen Crocs is een meerjarige samenwerking aangegaan met de Deense speelgoedfabrikant. Crocs wil dit voorjaar klompen in de vorm van LEGO-steentjes op de markt brengen, in een poging om nieuwe consumenten te trekken.
7 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De beperkingen op particuliere investeringen in de oliesector van Venezuela worden opgeheven. Het Venezolaanse parlement heeft donderdag voor een voorstel daartoe gestemd. Dat lijkt de weg vrij te maken voor de terugkeer van Amerikaanse oliemaatschappijen.
8 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse gamesontwikkelaar Ubisoft heeft donderdag op de beurs in Parijs zijn grootste koersdaling ooit laten zien. Nadat de maker van Assassin's Creed aankondigde dat het gameprojecten zou annuleren, studio's zou sluiten en zijn verwachtingen zou bijstellen, verloren de aandelen bijna 40 procent van hun waarde.
9 uur geleden