Gazprom stopt zaterdag met gasleveringen aan Oostenrijk
WENEN (ANP/DPA/RTR) - Het Russische staatsgasconcern Gazprom stopt zaterdag met de gasleveringen aan Oostenrijk. Het Oostenrijkse olie- en gasbedrijf OMV zegt daarover bericht te hebben gekregen van Gazprom. Oostenrijk is nog erg afhankelijk van Russisch aardgas, terwijl andere Europese landen de import van Russisch gas juist hebben stopgezet om de oorlog in Oekraïne.
Volgens OMV is het besluit van Moskou een reactie op een beslissing van de Internationale Kamer van Koophandel om het bedrijf een vergoeding van 230 miljoen euro toe te kennen in een geschil met Gazprom over onregelmatige gasleveringen. OMV had eerder al gezegd te stoppen met betalingen aan Gazprom om zo die vergoeding af te dwingen.
De Oostenrijkse kanselier Karl Nehammer zegt dat het land zich al langer goed heeft voorbereid op het stoppen van de gasleveringen door Rusland. De gasvoorraden van Oostenrijk zijn volgens Wenen goedgevuld en kunnen voor meer dan een jaar aan de vraag voldoen. Ook heeft Oostenrijk het gebruik van gas verminderd en zijn er alternatieve bronnen.
Oekraïne
Het Russische gas aan Oostenrijk loopt via pijpleidingen door Oekraïne. Het contract tussen Moskou en Kyiv over die gasleveringen loopt eind dit jaar af. Oekraïne heeft al gezegd dat contract niet te verlengen.
Volgens de kanselier heeft Gazprom zich regelmatig niet gehouden aan leveringsverplichtingen om zo druk uit te oefenen op Oostenrijk rond diens steun aan de Europese sancties tegen Rusland.
Niemand bevriest
Nehammer zei dat Oostenrijk zijn beleid rond Oekraïne zal doorzetten en zich niet laat chanteren door Rusland met gasleveringen. "Niemand in Oostenrijk zal bevriezen en woningen zullen verwarmd worden", aldus de kanselier.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Shell zegt door overmacht niet voldoende vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te kunnen leveren aan klanten in Azië. Het olie- en gasconcern is een van de bedrijven die het zogeheten "force majeure" heeft verklaard. Dat zeggen bronnen tegen persbureaus Reuters en Bloomberg.
51 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - Telers van groenten, fruit, bloemen en planten merken voorlopig nog niet heel veel van de opgelopen energieprijzen, stelt branchevereniging Glastuinbouw Nederland. Dat komt omdat veel tuinders voor het merendeel van hun energiebehoefte een vast contract hebben, legt een woordvoerster uit.
1 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - Japan gaat strategische oliereserves vrijgeven om zo de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten tegen te gaan. Dat heeft de Japanse premier Sanae Takaichi aangekondigd.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Land- en tuinbouworganisatie LTO vreest dat Nederlandse boeren te maken krijgen met hogere kosten door de oorlog in het Midden-Oosten. Daardoor is de Straat van Hormuz afgesloten, een belangrijke zeestraat voor het vervoeren van olie en vloeibaar gemaakt aardgas (lng).
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt voorlopig nog niet op Dubai vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De luchtvaartmaatschappij heeft alle vluchten naar de Arabische bestemming geschrapt tot en met 28 maart.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De leiders van de G7-landen gaan woensdagmiddag praten over een mogelijke vrijgave van strategische oliereserves vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat overleg via videoverbinding wordt voorgezeten door de Franse president Emmanuel Macron. Frankrijk is momenteel voorzitter van de G7.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasnetbeheerder Gasunie heeft de regering opgeroepen om een strategische noodvoorraad voor gas op te bouwen. Onderzoek wijst namelijk uit dat aanvullende maatregelen nodig zijn om een mogelijk gastekort op te kunnen vangen, mocht er een maandenlange verstoring in de gasaanvoer optreden.
4 uur geleden