Gazprom stopt zaterdag met gasleveringen aan Oostenrijk
WENEN (ANP/DPA/RTR) - Het Russische staatsgasconcern Gazprom stopt zaterdag met de gasleveringen aan Oostenrijk. Het Oostenrijkse olie- en gasbedrijf OMV zegt daarover bericht te hebben gekregen van Gazprom. Oostenrijk is nog erg afhankelijk van Russisch aardgas, terwijl andere Europese landen de import van Russisch gas juist hebben stopgezet om de oorlog in Oekraïne.
Volgens OMV is het besluit van Moskou een reactie op een beslissing van de Internationale Kamer van Koophandel om het bedrijf een vergoeding van 230 miljoen euro toe te kennen in een geschil met Gazprom over onregelmatige gasleveringen. OMV had eerder al gezegd te stoppen met betalingen aan Gazprom om zo die vergoeding af te dwingen.
De Oostenrijkse kanselier Karl Nehammer zegt dat het land zich al langer goed heeft voorbereid op het stoppen van de gasleveringen door Rusland. De gasvoorraden van Oostenrijk zijn volgens Wenen goedgevuld en kunnen voor meer dan een jaar aan de vraag voldoen. Ook heeft Oostenrijk het gebruik van gas verminderd en zijn er alternatieve bronnen.
Oekraïne
Het Russische gas aan Oostenrijk loopt via pijpleidingen door Oekraïne. Het contract tussen Moskou en Kyiv over die gasleveringen loopt eind dit jaar af. Oekraïne heeft al gezegd dat contract niet te verlengen.
Volgens de kanselier heeft Gazprom zich regelmatig niet gehouden aan leveringsverplichtingen om zo druk uit te oefenen op Oostenrijk rond diens steun aan de Europese sancties tegen Rusland.
Niemand bevriest
Nehammer zei dat Oostenrijk zijn beleid rond Oekraïne zal doorzetten en zich niet laat chanteren door Rusland met gasleveringen. "Niemand in Oostenrijk zal bevriezen en woningen zullen verwarmd worden", aldus de kanselier.
Meer uit Financieel
SUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland stopt vanaf 1 mei met de levering van Kazachse ruwe olie via de Droezjba-pijpleiding aan Duitsland. Dat meldde de Russische vicepremier Aleksander Novak woensdag. De maatregel vergroot de zorgen over de brandstofvoorziening in Duitsland die de Iranoorlog heeft veroorzaakt.
1 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO wil de CO2-uitstoot die de bank financiert terugdringen. Dat meldt de bank, die woensdag zijn jaarlijkse aandeelhoudersvergadering hield. ABN AMRO wil de uitstoot van klanten waar de bank krediet aan verstrekt, verlagen "in lijn met een pad ruim onder 2 graden". De bank zegt de komende drie jaar een absolute doelstelling te gaan ontwikkelen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten verlengen toch de ontheffing voor Russische en Iraanse olie. Dat meldt de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent. De VS staan daarmee de verkoop van Iraanse en Russische olie die al aan boord van schepen was geladen dertig dagen langer toe om de stijging van de olieprijzen tegen te gaan.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is woensdag hoger gesloten. Beleggers hielden de eenzijdige verlenging van de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran door de Amerikaanse president Donald Trump in de gaten. Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) eindigde boven in de Amsterdamse hoofdindex nadat het bedrijf dinsdag nabeurs met kwartaalcijfers was gekomen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De RAI Vereniging is van plan 75 procent van haar aandelen in RAI Amsterdam te verkopen. De overige 25 procent is en blijft in handen van de gemeente Amsterdam. Dat schrijven de wethouders Alexander Scholtes (deelnemingen) en Steven van Weyenberg (woningbouw en stedelijke ontwikkeling) woensdag aan de Amsterdamse gemeenteraad.
4 uur geleden