Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gazprom stopt zaterdag met gasleveringen aan Oostenrijk

Gazprom stopt zaterdag met gasleveringen aan Oostenrijk

WENEN (ANP/DPA/RTR) - Het Russische staatsgasconcern Gazprom stopt zaterdag met de gasleveringen aan Oostenrijk. Het Oostenrijkse olie- en gasbedrijf OMV zegt daarover bericht te hebben gekregen van Gazprom. Oostenrijk is nog erg afhankelijk van Russisch aardgas, terwijl andere Europese landen de import van Russisch gas juist hebben stopgezet om de oorlog in Oekraïne.

Volgens OMV is het besluit van Moskou een reactie op een beslissing van de Internationale Kamer van Koophandel om het bedrijf een vergoeding van 230 miljoen euro toe te kennen in een geschil met Gazprom over onregelmatige gasleveringen. OMV had eerder al gezegd te stoppen met betalingen aan Gazprom om zo die vergoeding af te dwingen.

De Oostenrijkse kanselier Karl Nehammer zegt dat het land zich al langer goed heeft voorbereid op het stoppen van de gasleveringen door Rusland. De gasvoorraden van Oostenrijk zijn volgens Wenen goedgevuld en kunnen voor meer dan een jaar aan de vraag voldoen. Ook heeft Oostenrijk het gebruik van gas verminderd en zijn er alternatieve bronnen.

Oekraïne

Het Russische gas aan Oostenrijk loopt via pijpleidingen door Oekraïne. Het contract tussen Moskou en Kyiv over die gasleveringen loopt eind dit jaar af. Oekraïne heeft al gezegd dat contract niet te verlengen.

Volgens de kanselier heeft Gazprom zich regelmatig niet gehouden aan leveringsverplichtingen om zo druk uit te oefenen op Oostenrijk rond diens steun aan de Europese sancties tegen Rusland.

Niemand bevriest

Nehammer zei dat Oostenrijk zijn beleid rond Oekraïne zal doorzetten en zich niet laat chanteren door Rusland met gasleveringen. "Niemand in Oostenrijk zal bevriezen en woningen zullen verwarmd worden", aldus de kanselier.

Meer uit Financieel

ABN AMRO verwacht lagere groei bouwketens door Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiraming voor de doe-het-zelfbranche door de verslechterde economische omstandigheden door de Iranoorlog. Door de hogere inflatie en rente en het lagere consumentenvertrouwen verwacht de bank nu een volumegroei in 2026 van 2 procent. Eerder werd gerekend op een groei van 3 procent.

3 uur geleden
Verliezen op Wall Street om twijfels over gesprekken VS en Iran

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren in afwachting van meer duidelijkheid over gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran. Het staakt-het-vuren zou in eerste instantie dinsdagnacht aflopen, maar kort na het slot van de beurshandel kondigde president Donald Trump een verlenging van het bestand aan.

4 uur geleden
Lufthansa schrapt 20.000 vluchten om brandstof te besparen

KEULEN (ANP) - Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schrapt tot oktober 20.000 korteafstandsvluchten om brandstof te besparen. Volgens het luchtvaartconcern is de prijs van vliegtuigbrandstof verdubbeld sinds het uitbreken van de Iranoorlog.

5 uur geleden
Apple-topman Cook: ik ben gezond en wil nog lang voorzitter zijn

CUPERTINO (ANP) - Vertrekkend Apple-topman Tim Cook heeft gezegd dat hij gezond is en van plan is om nog lange tijd als uitvoerend voorzitter aan te blijven bij de iPhonemaker. Die opmerkingen maakte Cook, die vanaf september de leiding over het bedrijf overdraagt aan de hardwarebaas John Ternus, tijdens een bijeenkomst met het Apple-personeel, meldt persbureau Bloomberg.

6 uur geleden
Chipbedrijf ASMI rekent op sterkere tweede jaarhelft

ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) verwacht in de tweede helft van dit jaar een hogere omzet dan in de eerste helft van 2026, maakte het concern dinsdag bekend.

8 uur geleden
Klein verlies voor AEX te midden van spanningen tussen VS en Iran

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs sloot dinsdag met een klein verlies, te midden van de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog.

9 uur geleden
Fed-kandidaat Warsh benadrukt onafhankelijkheid in hoorzitting

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Kevin Warsh heeft dinsdag tijdens een hoorzitting beloofd de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank te beschermen. De door Donald Trump voorgedragen kandidaat voor het voorzitterschap van de Federal Reserve benadrukte daarnaast zijn eigen onafhankelijkheid.

9 uur geleden