Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gazprom stopt 1 januari met gaslevering aan Moldavië

Gazprom stopt 1 januari met gaslevering aan Moldavië

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom heeft zaterdag aangekondigd dat het de gasexport naar Moldavië zal opschorten. Vanaf 1 januari gaat er geen Russisch gas meer naar het kleine Oost-Europese land in verband met onbetaalde schulden door Moldavië.

In Moldavië werd eerder deze maand al de nationale noodtoestand uitgeroepen, uit vrees voor gastekorten. Premier Dorin Recean zei toen ook dat de Russische president Vladimir Poetin "de bevolking zonder gas en elektriciteit wil laten en hen gegijzeld wil houden. Moskou doet dit om de situatie in Moldavië te destabiliseren."

De levering van Russisch aardgas aan Moldavië loopt door Oekraïne, maar Kyiv heeft een contract met Gazprom voor de doorvoer van gas per eind dit jaar opgezegd. Gazprom stelt op zijn beurt zich het recht voor te behouden om elke mogelijke actie te ondernemen, inclusief het beëindigen van het leveringscontract met Moldavië.

Volgens Moldavië zijn er ook alternatieve routes denkbaar, bijvoorbeeld via Turkije, Bulgarije en Roemenië. Gazprom zou de voortzetting van gasleveringen via alternatieve routes echter koppelen aan de eis dat Moldavië een schuld op eerdere leveringen betaalt. Dat gaat omgerekend om honderden miljoenen euro's.

De opschorting van de levering door Gazprom zou een voorbode kunnen zijn voor een volledige stopzetting van de Russische gasexport via Oekraïne naar Europa. Bijvoorbeeld ook Slowakije maakt nog gebruik van Russisch gas.

Meer uit Financieel

Bloomberg: Paramount wil muziekzender MTV weer groot maken

LOS ANGELES (ANP) - Het Amerikaanse mediaconcern Paramount Skydance wil muziekzender MTV weer groot maken en zoekt daarbij de hulp van de muziekindustrie. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.

6 minuten geleden
KLM schrapt vrijdag 80 vluchten op Schiphol om winters weer

SCHIPHOL (ANP) - Het winterse weer zorgt vrijdag weer voor vluchtuitval op Schiphol. KLM heeft aangekondigd "preventief" 80 vluchten van en naar de luchthaven te schrappen, omdat vrijdagavond slecht weer wordt verwacht.

27 minuten geleden
Frankrijk tegen Mercosur-deal, maar akkoord komt er mogelijk toch

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk gaat tegen de ondertekening van het vrijhandelsakkoord met het Mercosur-blok van Zuid-Amerikaanse landen stemmen, heeft de Franse president Emmanuel Macron laten weten. Maar het akkoord komt er mogelijk toch.

2 uur geleden
Beurskoers Groenlandse bank fors omhoog door speculatie over VS

KOPENHAGEN (ANP) - De beurskoers van de Groenlandse bank GrønlandsBANKEN is de eerste dagen van dit jaar met meer dan 36 procent gestegen op de beurs in Kopenhagen. Beleggers lijken erop voor te sorteren dat de Verenigde Staten weleens veel investeringen kunnen gaan doen in de Groenlandse economie.

3 uur geleden
Volkswagen legt productie in Duitse fabriek stil vanwege storm

EMDEN (ANP/RTR) - Volkswagen legt vrijdag de productie in zijn fabriek in het Noord-Duitse Emden stil omdat er storm op komst is. Dit laat een woordvoerder weten, nadat een regionale krant erover berichtte.

3 uur geleden
AEX verder verwijderd van 1000 punten na koersverlies chipsector

AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven waren donderdag de grootste dalers op de Amsterdamse beurs. De fondsen waren in de eerste handelsdagen van 2026 nog flink in trek door hernieuwd enthousiasme bij beleggers over kunstmatige intelligentie, maar nu volgt weer een kleine correctie. Daardoor is de grens van 1000 punten voor de AEX-index, die eerder deze week nog heel dichtbij leek, verder uit beeld geraakt.

3 uur geleden
Coolblue wil fietshelmen verkopen nadat topman van fiets valt

ROTTERDAM (ANP) - Coolblue wil fietshelmen gaan verkopen. Topman Pieter Zwart van de elektronicaketen roept mensen via LinkedIn op goede fietshelmen en -merken met hem te delen. Hij doet deze oproep omdat hij naar eigen zeggen onlangs van zijn fiets is gevallen en enkele tanden kwijt is geraakt.

3 uur geleden