Gazprom stopt 1 januari met gaslevering aan Moldavië
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom heeft zaterdag aangekondigd dat het de gasexport naar Moldavië zal opschorten. Vanaf 1 januari gaat er geen Russisch gas meer naar het kleine Oost-Europese land in verband met onbetaalde schulden door Moldavië.
In Moldavië werd eerder deze maand al de nationale noodtoestand uitgeroepen, uit vrees voor gastekorten. Premier Dorin Recean zei toen ook dat de Russische president Vladimir Poetin "de bevolking zonder gas en elektriciteit wil laten en hen gegijzeld wil houden. Moskou doet dit om de situatie in Moldavië te destabiliseren."
De levering van Russisch aardgas aan Moldavië loopt door Oekraïne, maar Kyiv heeft een contract met Gazprom voor de doorvoer van gas per eind dit jaar opgezegd. Gazprom stelt op zijn beurt zich het recht voor te behouden om elke mogelijke actie te ondernemen, inclusief het beëindigen van het leveringscontract met Moldavië.
Volgens Moldavië zijn er ook alternatieve routes denkbaar, bijvoorbeeld via Turkije, Bulgarije en Roemenië. Gazprom zou de voortzetting van gasleveringen via alternatieve routes echter koppelen aan de eis dat Moldavië een schuld op eerdere leveringen betaalt. Dat gaat omgerekend om honderden miljoenen euro's.
De opschorting van de levering door Gazprom zou een voorbode kunnen zijn voor een volledige stopzetting van de Russische gasexport via Oekraïne naar Europa. Bijvoorbeeld ook Slowakije maakt nog gebruik van Russisch gas.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Investeringsmaatschappij Advent International zit achter het overnamebod op het in Amsterdam genoteerde Poolse postkluisjesbedrijf InPost. Dat meldt Sky News. Volgens Sky News geeft Advent leiding aan een investeringsconsortium dat InPost van de beurs wil halen.
7 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Onlinebank bunq heeft opnieuw een aanvraag ingediend voor een Amerikaanse bankvergunning. Die vergunning heeft de Nederlandse financiële app nodig voor een volledige lancering in de Verenigde Staten.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De inflatie in Nederland is in december licht gedaald naar 2,8 procent. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. In november bedroeg de inflatie nog 2,9 procent op jaarbasis en in oktober was dat 3,1 procent.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag met duidelijke winsten gesloten. De Dow-Jonesindex en de S&P 500 bereikten recordstanden, gevoed door optimisme over de groeimogelijkheden voor kunstmatige intelligentie. De Amerikaanse ingreep in Venezuela lijkt tot dusver tot weinig zorgen te leiden bij beleggers.
9 uur geledenHOUSTON (ANP) - Amerikaanse en Venezolaanse regeringsfunctionarissen bespreken de mogelijkheid om ruwe aardolie uit Venezuela te exporteren naar raffinaderijen in de Verenigde Staten. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
9 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM meldt dat de eerste trucks met vloeistof om vliegtuigen ijsvrij te maken onderweg zijn naar Nederland. Eerder op de dag waarschuwde de luchtvaartmaatschappij dat het einde van de voorraad in zicht kwam op Schiphol.
9 uur geledenROME (ANP) - Italië heeft positief gereageerd op het Brusselse voorstel om een groter deel van landbouwgelden uit de komende meerjarenbegroting van de Europese Unie eerder beschikbaar te stellen. De Europese Commissie zette die stap in aanloop naar belangrijke gesprekken over een handelsakkoord met de Zuid-Amerikaanse landen van de Mercosur. De Italiaanse regering lag vorige maand nog dwars bij een besluit over zo'n deal met Brazilië, Paraguay, Argentinië en Uruguay omdat ze meer toezeggingen wilde over steun voor Europese boeren.
12 uur geleden