Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gazprom stopt 1 januari met gaslevering aan Moldavië

Gazprom stopt 1 januari met gaslevering aan Moldavië

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom heeft zaterdag aangekondigd dat het de gasexport naar Moldavië zal opschorten. Vanaf 1 januari gaat er geen Russisch gas meer naar het kleine Oost-Europese land in verband met onbetaalde schulden door Moldavië.

In Moldavië werd eerder deze maand al de nationale noodtoestand uitgeroepen, uit vrees voor gastekorten. Premier Dorin Recean zei toen ook dat de Russische president Vladimir Poetin "de bevolking zonder gas en elektriciteit wil laten en hen gegijzeld wil houden. Moskou doet dit om de situatie in Moldavië te destabiliseren."

De levering van Russisch aardgas aan Moldavië loopt door Oekraïne, maar Kyiv heeft een contract met Gazprom voor de doorvoer van gas per eind dit jaar opgezegd. Gazprom stelt op zijn beurt zich het recht voor te behouden om elke mogelijke actie te ondernemen, inclusief het beëindigen van het leveringscontract met Moldavië.

Volgens Moldavië zijn er ook alternatieve routes denkbaar, bijvoorbeeld via Turkije, Bulgarije en Roemenië. Gazprom zou de voortzetting van gasleveringen via alternatieve routes echter koppelen aan de eis dat Moldavië een schuld op eerdere leveringen betaalt. Dat gaat omgerekend om honderden miljoenen euro's.

De opschorting van de levering door Gazprom zou een voorbode kunnen zijn voor een volledige stopzetting van de Russische gasexport via Oekraïne naar Europa. Bijvoorbeeld ook Slowakije maakt nog gebruik van Russisch gas.

Meer uit Financieel

Luchtvaart rekent op annuleringen bij blijvende sluiting Hormuz

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.

53 minuten geleden
Oorlog in Midden-Oosten stuwt wereldvoedselprijzen, ziet FAO

ROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.

1 uur geleden
Bloomberg: eerste West-Europese schip verlaat Straat van Hormuz

NEW YORK (ANP) - Een containerschip van een Franse eigenaar is door de Straat van Hormuz gevaren, meldt persbureau Bloomberg. Daarmee lijkt de eerste doorvaart van een West-Europees schip sinds de start van de Iranoorlog volgens het persbureau een feit.

3 uur geleden
Investeerders Vesteda stemmen in met pakket maatregelen

AMSTERDAM (ANP) - Investeerders van Vesteda hebben het bedrijf weer wat financiële lucht gegeven, nadat ze hebben ingestemd met een pakket maatregelen. Donderdag leek de grootste commerciële woningbelegger van Nederland nog verder onder financiële druk te komen, waardoor mogelijk veel woningen zouden moeten worden verkocht.

3 uur geleden
Gasunie: Nederlandse gasvoorraden worden voorzichtig aangevuld

GRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden worden "voorzichtig" weer aangevuld. Dat laat Gasunie vrijdagochtend weten. Donderdag vond de eerste vulling plaats. Door een koude winter was de gasvoorraad tot het laagste niveau in zeker tien jaar gezakt. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.

4 uur geleden
Dieselprijs aan de pomp meer dan 10 eurocent omhoog

EINDHOVEN (ANP) - Diesel is vrijdag fors in prijs gestegen aan de Nederlandse pomp door de aanhoudende Iranoorlog. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter diesel bij de grote oliemaatschappijen met meer dan 10 eurocent omhooggegaan.

5 uur geleden
Beurzen Japan en Zuid-Korea klimmen na hoop op heropening Hormuz

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in Azië lieten vrijdag herstel zien na verliezen van een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan een bericht dat Iran samen met Oman aan een protocol werkt rondom de Straat van Hormuz. Japan en Zuid-Korea zijn voor olie erg afhankelijk van import uit het Midden-Oosten.

5 uur geleden