Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gazprom stopt 1 januari met gaslevering aan Moldavië

Gazprom stopt 1 januari met gaslevering aan Moldavië

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom heeft zaterdag aangekondigd dat het de gasexport naar Moldavië zal opschorten. Vanaf 1 januari gaat er geen Russisch gas meer naar het kleine Oost-Europese land in verband met onbetaalde schulden door Moldavië.

In Moldavië werd eerder deze maand al de nationale noodtoestand uitgeroepen, uit vrees voor gastekorten. Premier Dorin Recean zei toen ook dat de Russische president Vladimir Poetin "de bevolking zonder gas en elektriciteit wil laten en hen gegijzeld wil houden. Moskou doet dit om de situatie in Moldavië te destabiliseren."

De levering van Russisch aardgas aan Moldavië loopt door Oekraïne, maar Kyiv heeft een contract met Gazprom voor de doorvoer van gas per eind dit jaar opgezegd. Gazprom stelt op zijn beurt zich het recht voor te behouden om elke mogelijke actie te ondernemen, inclusief het beëindigen van het leveringscontract met Moldavië.

Volgens Moldavië zijn er ook alternatieve routes denkbaar, bijvoorbeeld via Turkije, Bulgarije en Roemenië. Gazprom zou de voortzetting van gasleveringen via alternatieve routes echter koppelen aan de eis dat Moldavië een schuld op eerdere leveringen betaalt. Dat gaat omgerekend om honderden miljoenen euro's.

De opschorting van de levering door Gazprom zou een voorbode kunnen zijn voor een volledige stopzetting van de Russische gasexport via Oekraïne naar Europa. Bijvoorbeeld ook Slowakije maakt nog gebruik van Russisch gas.

Meer uit Financieel

Exor wijst bod af voor overname Juventus

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De van oorsprong Italiaanse investeerder Exor heeft een bod afgewezen op zijn meerderheidsbelang in Juventus. Het in El Salvador gevestigde cryptobedrijf Tether Holdings wilde de Italiaanse voetbalclub overnemen van het investeringsbedrijf van de zakenfamilie Agnelli.

6 uur geleden
Levering vliegtuig voor Amerikaanse president verder uitgesteld

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.

10 uur geleden
EU-ministers zijn het eens over visquota voor komend jaar

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.

12 uur geleden
WSJ: Trump zegt te neigen naar Warsh of Hassett als Fed-baas

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.

13 uur geleden
Wall Street sluit met verlies, chipbedrijf Broadcom flink lager

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.

1 dag geleden
Zakenman John Fentener van Vlissingen (86) overleden

DEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.

1 dag geleden
Amsterdamse AEX-index sluit beursweek met verlies af

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.

1 dag geleden