Gazprom lijdt eerste jaarverlies sinds 1999
MOSKOU (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Gazprom heeft vorig jaar voor het eerst sinds 1999 een verlies geleden. Na de grootschalige inval van Rusland in Oekraïne verkocht het Russische staatsgasbedrijf steeds minder gas aan Europa, waarmee een lucratieve exportmarkt is weggevallen.
Gazprom eindigde 2023 met een verlies van 629 miljard roebel, omgerekend 6,4 miljard euro. Een jaar eerder boekte het energieconcern nog ruim 1,2 biljoen roebel winst.
Na het begin van de oorlog in februari 2022 probeerden Europese landen hun afhankelijkheid van Russisch gas af te bouwen. Tegelijkertijd kneep Rusland de toevoer van aardgas richting Europese bondgenoten van Oekraïne steeds verder af, wat in de zomer van 2022 tot recordprijzen voor de brandstof zorgde.
Om de energiecrisis te bezweren spraken EU-landen af hun gasreserves goed gevuld te houden. Dat zorgde in combinatie met milde winters voor een forse daling van de gasprijzen.
De omzet uit gas daalde vorig jaar met 40 procent, meldt Gazprom bij zijn jaarcijfers. Europa nam sinds de jaren zeventig niet zo weinig aardgas af uit Rusland, raamde het Internationaal Energie Agentschap. Binnen de Europese Unie importeren sommige landen nog wel rechtstreeks gas uit Rusland, zoals Hongarije.
Rusland probeert het wegvallen van een groot deel van de Europese afzetmarkt deels goed te maken door meer gas te exporteren naar China, dat zich formeel afzijdig houdt van de oorlog in Oost-Europa. Dat zou dit jaar al moeten leiden tot een 18 procent hogere gasexport via pijpleidingen dan vorig jaar.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Het hoofdkantoor van Edmond de Rothschild is vrijdag door het Franse bureau voor Corruptie en Financiële Misdaden doorzocht, meldt persbureau AFP. De doorzoeking is onderdeel van een onderzoek naar de banden tussen de Franse diplomaat Fabrice Aidan en zedendelinquent Jeffrey Epstein.
23 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Voorlichtingsinstituut Nibud roept de overheid op om "op tijd na te denken" over gerichte maatregelen om huishoudens te ondersteunen. Daarmee kan voorkomen worden dat de mensen die het minst te besteden hebben in de knel komen, stelt het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting.
1 uur geledenDOA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Olie- en gasconcern QatarEnergy heeft gewaarschuwd dat het door overmacht afspraken uit een aantal lng-contracten niet kan nakomen door schade na aanvallen. Het gaat om langetermijncontracten die het Qatarese staatsbedrijf heeft met klanten in Italië, België, Zuid-Korea en China.
1 uur geledenMANILA (ANP/AFP) - De Filipijnse president Ferdinand Marcos heeft dinsdag de noodtoestand uitgeroepen vanwege een "nationale energiecrisis". Door de oorlog in het Midden-Oosten is de toevoer van olie en gas ontregeld. De Filipijnen zijn sterk afhankelijk van de import van brandstof uit die regio.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Jefferies Financial Group behoorde dinsdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Volgens zakenkrant Financial Times werkt de Japanse kredietverstrekker Sumitomo Mitsui Financial Group (SMFG) aan plannen voor een mogelijke overname van de Amerikaanse investeringsbank. Jefferies is een belangrijke partner van SMFG en het Japanse bedrijf heeft al een groot belang in de Amerikaanse bank. Het aandeel Jefferies, dat dit jaar ongeveer een derde in waarde is gedaald, steeg meer dan 4 procent.
2 uur geledenWOLFSBURG (ANP/RTR) - Volkswagen roept bijna 100.000 elektrische auto's terug vanwege mogelijke problemen met batterijmodules, maakte de Duitse transportautoriteit KBA dinsdag bekend. In Nederland moeten ongeveer 4000 auto's terug naar de garage ter controle.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Iran heeft de export van aardgas naar Turkije stopgezet, nadat Israël vorige week het South Pars-gasveld had aangevallen. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. South Pars is het grootste gasveld ter wereld, Iran deelt het veld met Qatar.
2 uur geleden