Gazprom lijdt eerste jaarverlies sinds 1999
MOSKOU (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Gazprom heeft vorig jaar voor het eerst sinds 1999 een verlies geleden. Na de grootschalige inval van Rusland in Oekraïne verkocht het Russische staatsgasbedrijf steeds minder gas aan Europa, waarmee een lucratieve exportmarkt is weggevallen.
Gazprom eindigde 2023 met een verlies van 629 miljard roebel, omgerekend 6,4 miljard euro. Een jaar eerder boekte het energieconcern nog ruim 1,2 biljoen roebel winst.
Na het begin van de oorlog in februari 2022 probeerden Europese landen hun afhankelijkheid van Russisch gas af te bouwen. Tegelijkertijd kneep Rusland de toevoer van aardgas richting Europese bondgenoten van Oekraïne steeds verder af, wat in de zomer van 2022 tot recordprijzen voor de brandstof zorgde.
Om de energiecrisis te bezweren spraken EU-landen af hun gasreserves goed gevuld te houden. Dat zorgde in combinatie met milde winters voor een forse daling van de gasprijzen.
De omzet uit gas daalde vorig jaar met 40 procent, meldt Gazprom bij zijn jaarcijfers. Europa nam sinds de jaren zeventig niet zo weinig aardgas af uit Rusland, raamde het Internationaal Energie Agentschap. Binnen de Europese Unie importeren sommige landen nog wel rechtstreeks gas uit Rusland, zoals Hongarije.
Rusland probeert het wegvallen van een groot deel van de Europese afzetmarkt deels goed te maken door meer gas te exporteren naar China, dat zich formeel afzijdig houdt van de oorlog in Oost-Europa. Dat zou dit jaar al moeten leiden tot een 18 procent hogere gasexport via pijpleidingen dan vorig jaar.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten innen vanaf dinsdag 00.01 uur (lokale tijd) geen heffingen meer die het Amerikaanse hooggerechtshof illegaal heeft verklaard. Het Amerikaanse agentschap voor douane en grensbewaking CBP meldt in een bericht aan vervoerders dat het alle tariefcodes die verband houden met de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump zal deactiveren.
56 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - Goud en zilver stegen maandag in waarde door de toegenomen onzekerheid over de Amerikaanse importheffingen. Die onzekerheid werd aangewakkerd door de beslissing van het Amerikaanse hooggerechtshof om een groot deel van de door president Donald Trump ingestelde importheffingen te verwerpen. De bitcoin zakte daarentegen tot onder de 65.000 dollar, omdat beleggers minder risico's nemen in afwachting van de ontwikkelingen rond het handelsbeleid van Trump.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL heeft flink geprofiteerd van de bezorging van zakelijke post in de laatste maand van het jaar. Dat zorgde voor een positief resultaat van de posttak aan het eind van 2025. Het postbedrijf gaat door met juridische procedures vanwege het besluit van het demissionaire kabinet om PostNL geen subsidie te geven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen van koopwoningen waren in januari gemiddeld 5,4 procent hoger dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van gegevens van het Kadaster. De prijsstijging vlakt daarmee voor de tiende maand op rij af. In december stegen de prijzen nog met 5,8 procent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland zijn voor het eerst in ruim vier jaar weer positief gestemd over de economie. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Hoewel het ondernemersvertrouwen in de detailhandel is gestegen, houden winkeliers wel zorgen over hun personeelsbestand.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen van koopwoningen waren in januari gemiddeld 5,4 procent hoger dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van gegevens van het Kadaster. De prijsstijging vlakt daarmee voor de tiende maand op rij af. In december stegen de prijzen nog met 5,8 procent.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - China heeft er bij de Verenigde Staten op aangedrongen de nieuwe importtarieven in te trekken. Donald Trump kondigde de heffingen aan nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof vrijdag veel van zijn eerdere handelsmaatregelen had verworpen.
2 uur geleden