Gazprom: herstel Nord Stream-leidingen kost ruim een jaar
MOSKOU (ANP/RTR) - Een groot gedeelte van de Nord Stream-gaspijpleidingen, die door explosies beschadigd zijn geraakt, zal mogelijk moeten worden vervangen. Dat meldde het Russische staatsgasbedrijf Gazprom. De reparatie zou volgens Gazprom meer dan een jaar kunnen duren.
Zowel de Nord Stream 1 als Nord Stream 2-gaspijpleiding is op de bodem van de Oostzee aangelegd om gas van Rusland naar Duitsland te vervoeren. De leidingen raakten vorige maand zwaar beschadigd. Door lekkages is een grote hoeveelheid gas vrijgekomen. Het onderzoek naar de incidenten is aan de gang. Rusland sprak van een "daad van internationaal terrorisme" en wees met een beschuldigende vinger naar het Westen. De Europese Unie bestempelt de kwestie als "sabotage".
Beide pijpleidingen lagen op het moment van de breuken stil. Gazprom-baas Alexei Miller legde op basis van experts uit dat bij het herstel van de leidingen het vermoedelijk nodig is om een heel groot stuk pijp af te snijden en te vervangen. De moeilijkheid zit hem erin dat de pijp is volgelopen met zeewater, legde Miller donderdagavond uit op de Russische tv.
Levering via Turkije
De Russische president Vladimir Poetin zei eerder deze week de route via Turkije te zien als het beste alternatief om gas naar de Europese Unie te transporteren. Hij stelde voor om in Turkije een gashub op te zetten. Miller zei dat Rusland volgende week "concrete" besprekingen met Turkije voert over de voorstellen. Dan gaat het mogelijk ook om de aanleg van nieuwe pijpleidingen.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.
9 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.
9 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.
9 uur geledenMANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.
13 uur geledenNEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.
13 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.
14 uur geleden