Gazprom: gasleveringen aan Europa gaan door
MOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Russische gasleveringen aan Europa gaan vrijdag gewoon door. Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom liet vrijdagochtend weten dat de export via pijpleidingen in Oekraïne in lijn blijft met de verzoeken van Europese partijen die gas hebben ingekocht. Uit gegevens blijkt wel dat de gastoevoer via de Yamal-pijp naar Duitsland is stopgezet. Maar dat is afgelopen tijd vaker gebeurd en kan meerdere redenen hebben.
Rond de gasleveringen ontstond donderdag veel onduidelijkheid. President Vladimir Poetin zei toen dat Russisch gas vanaf april met roebels betaald moet worden, terwijl onder meer de Italiaanse premier Mario Draghi kort daarvoor had gezegd dat de Russen nog wel euro's zouden blijven accepteren. Uit een decreet viel later op te maken dat er een constructie wordt opgetuigd die het voor buitenlandse partijen mogelijk moet maken om via een omweg gewoon in euro's te blijven afrekenen.
Diverse analisten hebben er in zakenkrant Financial Times op gewezen dat Moskou op deze manier eigenlijk een gat in de westerse sancties tegen het land probeert te slaan. De retoriek over het wel of niet in roebels betalen zou niets te maken hebben met het dichtdraaien van de gaskraan, maar zijn bedoeld om het Westen te dwingen zaken te doen met de Russische financiële sector.
Ook hebben de kenners aangegeven dat de discussie voor de gasleveringen in april waarschijnlijk weinig uitmaakt omdat die leveringen veelal pas in mei afgerekend zouden moeten worden. Gashandelaren lijken zich ook niet ongerust te maken. Op de toonaangevende gasbeurs in Amsterdam ging de prijs vrijdagochtend wat omlaag.
Minder ingekocht
Volgens Gazprom staat op de route via Oekraïne vrijdag wel iets minder aan Europese leveringen op de planning dan donderdag. Maar dat zou niet liggen aan wijzigingen aan Russische zijde, maar komt omdat er iets minder gas is ingekocht door de andere landen in Europa. Verder bleek vrijdagochtend dat de gasstroom via de Nord Stream-pijp naar Duitsland eveneens op gang is. Ook hier ging het om iets kleinere hoeveelheden, maar nog steeds in de buurt van de volledige capaciteit van de verbinding.
Alleen gaat er geen gas meer westwaarts door de Yamal-pijp. Daar stroomt het gas zelfs in de tegenovergestelde richting. De reden hiervan is niet bekend. Eerder dit jaar, voor de Russische inval in Oekraïne, stroomde het gas via deze pijpleiding al geregeld oostwaarts. Dat kan te maken hebben gehad met de hoge gasprijzen, waardoor het aantrekkelijker werd om in Duitsland opgeslagen gas te kopen dan duur Russisch gas.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De nieuwe voorzitter van de FNV, Hans Spekman, ziet in de stakingen van rijksambtenaren tegen de nullijn het voorbeeld dat "strijd loont". Dat zei hij vrijdag op het Museumplein in Amsterdam op de Dag van de Arbeid, waar de grootste vakbond van Nederland een protest hield tegen het regeerakkoord. De vakbond spreekt zich sinds de presentatie van het regeerakkoord eind januari uit tegen de kabinetsplannen rond sociale zekerheid.
5 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Apple hoorde vrijdag bij de stijgers op de aandelenbeurzen in New York, nadat het Amerikaanse techbedrijf donderdagavond met zijn kwartaalcijfers kwam. Apple behaalde meer omzet dan kenners hadden verwacht. De opbrengsten uit de verkoop van iPhones vielen wel tegen bij de verwachting van analisten.
6 minuten geledenDEN HAAG/OTTAWA (ANP) - Nederland doet niet mee aan de defensie-investeringsbank die Canada met andere landen opzet. Den Haag geeft de voorkeur aan de kredietinstelling waar het zelf samen met andere landen aan werkt.
7 minuten geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van OPEC+ zullen zondag waarschijnlijk instemmen met een productieverhoging voor juni, melden drie afgevaardigden van het oliekartel aan persbureau Bloomberg. Dat zou de eerste stap van OPEC+ zijn sinds het plotselinge vertrek van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week.
10 minuten geledenUTRECHT (ANP) - VodafoneZiggo heeft in het eerste kwartaal van 2026 meer mobiele abonnementen verkocht. Het aantal internetklanten nam opnieuw af. Dat meldt het bedrijf in zijn kwartaalupdate.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Pensioenfondsen profiteren van de flink gestegen beurskoersen van afgelopen maand. Volgens onderzoeksbureau Aon is hun financiële positie in april daardoor fors verbeterd, waardoor de kans op pensioenverhogingen weer is toegenomen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Cosmeticaconcern Estée Lauder gaat nog eens 3000 banen schrappen. Dat komt bovenop de eerder aangekondigde 7000 geschrapte arbeidsplaatsen, waardoor er in totaal 10.000 banen verdwijnen.
2 uur geleden