Gazprom dreigt gasstromen naar Europa verder te beperken
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De gasleveranties van Rusland naar Europa via Oekraïne gaan mogelijk verder omlaag. Het Russische staatsgasconcern Gazprom heeft daarvoor gewaarschuwd. De route via Oekraïne is momenteel nog de enige route waarop gas van Rusland naar Europa kan worden vervoerd.
De Russische producent zei op Telegram dat sommige gasvolumes bedoeld voor Moldavië in Oekraïne zijn blijven steken. Volgens Gazprom gaat het om zo'n 52,5 miljoen kubieke meter gas dat eigenlijk de bestemming Moldavië had, maar daar niet is geleverd. Als deze problemen aanhouden zal Gazprom vanaf volgende week de gasleveringen verder verminderen, zo klinkt het. Gazprom stuurt momenteel ongeveer 43 miljoen kubieke meter per dag naar Europa via Oekraïne.
Oekraïne ontkent gas tegen te hebben gehouden dat van Rusland naar Moldavië moest. In plaats daarvan beschuldigde de beheerder van het Oekraïense gasnet Rusland ervan gas in te zetten als politiek drukmiddel. "Dit is een schandalige verdraaiing van de feiten die wordt gebruikt om het verder beperken van de gasstroom naar Europa te rechtvaardigen." Ook het Oekraïense staatsgasbedrijf Naftogaz weerspreekt de aantijgingen.
De Russische dreiging komt op het moment dat kouder weer Europa treft en daarmee ook de vraag naar gas toeneemt. Handelaren en beleidsmakers zijn gespitst op de ontwikkelingen rond de laatst overgebleven route nu Moskou de gasstromen naar Europa al maanden aan banden legt. De president van Moldavië riep haar landgenoten op zich klaar te maken voor een zware winter.
Meer uit Financieel
MANAMA (ANP/BLOOMBERG) - Aluminium Bahrain, het bedrijf dat naar eigen zeggen de grootste aluminiumsmelterij ter wereld op één locatie beheert, beperkt de productie vanwege verstoringen door de Iranoorlog. Het bedrijf meldt daarmee grondstoffen te willen besparen. Door de Iranoorlog en het grotendeels stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz kampen aluminiumsmelterijen in het Midden-Oosten met verstoringen in de export van metaal en de import van de grondstof aluminiumoxide.
49 minuten geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - De werkzaamheden in een belangrijk oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten zijn weer hervat. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg, nadat een drone-aanval en een brand zaterdag de export in het Fujairah-complex hadden stilgelegd.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 door Duitsland is vorig jaar vrijwel onveranderd gebleven. Volgens cijfers van de Duitse overheid bedroeg de uitstoot van de grootste economie van Europa het equivalent van 649 miljoen ton CO2. Dat komt neer op een daling van slechts 0,1 procent vergeleken met een jaar eerder.
23 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
1 dag geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Bij een groot oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten is zaterdagochtend brand ontstaan na een aanval met een drone. Volgens de autoriteiten ontstond de brand bij het Fujairah-complex door resten van een neergeschoten drone.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste olie uit de Amerikaanse strategische voorraden zal tegen het einde van volgende week op de markt komen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Energie gezegd. De Verenigde Staten geven in totaal 172 miljoen vaten vrij uit die noodreserves om zo de hoge brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten te drukken.
1 dag geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.
1 dag geleden