Gazprom dreigt gasstromen naar Europa verder te beperken
MOSKOU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De gasleveranties van Rusland naar Europa via Oekraïne gaan mogelijk verder omlaag. Het Russische staatsgasconcern Gazprom heeft daarvoor gewaarschuwd. De route via Oekraïne is momenteel nog de enige route waarop gas van Rusland naar Europa kan worden vervoerd.
De Russische producent zei op Telegram dat sommige gasvolumes bedoeld voor Moldavië in Oekraïne zijn blijven steken. Volgens Gazprom gaat het om zo'n 52,5 miljoen kubieke meter gas dat eigenlijk de bestemming Moldavië had, maar daar niet is geleverd. Als deze problemen aanhouden zal Gazprom vanaf volgende week de gasleveringen verder verminderen, zo klinkt het. Gazprom stuurt momenteel ongeveer 43 miljoen kubieke meter per dag naar Europa via Oekraïne.
Oekraïne ontkent gas tegen te hebben gehouden dat van Rusland naar Moldavië moest. In plaats daarvan beschuldigde de beheerder van het Oekraïense gasnet Rusland ervan gas in te zetten als politiek drukmiddel. "Dit is een schandalige verdraaiing van de feiten die wordt gebruikt om het verder beperken van de gasstroom naar Europa te rechtvaardigen." Ook het Oekraïense staatsgasbedrijf Naftogaz weerspreekt de aantijgingen.
De Russische dreiging komt op het moment dat kouder weer Europa treft en daarmee ook de vraag naar gas toeneemt. Handelaren en beleidsmakers zijn gespitst op de ontwikkelingen rond de laatst overgebleven route nu Moskou de gasstromen naar Europa al maanden aan banden legt. De president van Moldavië riep haar landgenoten op zich klaar te maken voor een zware winter.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
19 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
20 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
21 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
21 uur geleden