Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gaswinning Groningen nog verder omlaag door zacht voorjaar

Gaswinning Groningen nog verder omlaag door zacht voorjaar

DEN HAAG (ANP) - Door het aanhoudend zachte weer neemt de gaswinning in Groningen dit jaar nog verder af dan gedacht. Dat meldt verantwoordelijk minister Eric Wiebes (Economische Zaken en Klimaat). In het huidige gasjaar, dat nog loopt tot en met september, wordt naar verwachting 9 miljard kubieke meter gas opgepompt uit het Groningenveld. In februari meldde Wiebes nog dat dit 10 miljard kuub zou zijn.

Voor dit jaar ging het kabinet voor het eerst uit van een winningsniveau onder de grens van 12 miljard kubieke meter die het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) adviseert om het risico op aardbevingen binnen de perken te houden. Het winningsniveau voor volgend jaar is vastgesteld op 9,3 miljard kubieke meter.

Het blijft de bedoeling dat de gaswinning uiterlijk medio 2022 helemaal stopt. Het kabinet besloot in maart 2018 dat dat de gaskraan in 2030 dicht zou gaan, maar het is gelukt om veel sneller alternatieven voor Gronings gas te vinden voor grootverbruikers in de industrie en voor huishoudens. Of het Groningenveld in 2022 al helemaal dicht kan, is nog onzeker. Mogelijk blijft het nog een tijdje nodig als "reservemiddel", bijvoorbeeld bij koude winters.

Drukvereffening

De productie is volgens SodM nu al zo laag, dat de bevingen vooral worden veroorzaakt door de drukvereffening in het gasveld en nauwelijks worden beïnvloed door de winning. De toezichthouder stelt dan ook vast dat "de maatschappelijke ontwrichting niet kan worden verminderd door de gaswinning verder te verlagen".

SodM wijst er verder op dat de versterking van huizen die door aardbevingen ernstig verzwakt zijn, flink achterloopt "op wat vereist is". Daarom herhaalt de toezichthouder het advies voor een crisisaanpak om de snelheid er beter in te krijgen. Ook de Tweede Kamer drong daar vorige maand op aan.

Die aardbevingen in Groningen zijn volgens SodM het resultaat van zestig jaar gaswinning in deze provincie. Ook na de sluiting van het Groningenveld zullen de bevingen naar verwachting nog enige tijd doorgaan, stelt de toezichthouder. Niemand weet hoelang dat zal zijn.

Meer uit Binnenland

NS: Zeeland en Noord-Brabant beter verbonden, HSL nog kwetsbaar

UTRECHT (ANP) - In de NS-dienstregeling van 2026 wordt de eerste trein van de dag op een aantal plekken vervroegd en de laatste trein van de dag verlaat. De hogesnelheidslijn (HSL) blijft "kwetsbaar" en in januari en februari zorgen werkzaamheden voor veel impact rond Schiphol, Den Haag en Haarlem. Dat meldt de NS over de nieuwe regeling, die op zondag 14 december ingaat.

53 minuten geleden
Stint-ondernemers bij aanvang strafzaak: ook voor ons groot drama

DEN BOSCH (ANP) - In de rechtbank in Den Bosch is de strafzaak over het dodelijke ongeluk met een Stint in het Brabantse Oss begonnen. "De vraag wat er werkelijk is gebeurd heeft de afgelopen jaren onze levens beheerst", zeiden Stint-ondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander bij aanvang van de zitting. "Het is voor ons, net als voor iedereen in deze zaak, een vreselijk drama. Ook wij zijn ouder en beseffen als geen ander wat dit ongeluk teweeg heeft gebracht."

1 uur geleden
Aantal asielzoekers Ter Apel voor het eerst in maand boven 2100

TER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel verblijven voor het eerst in bijna een maand meer dan 2100 asielzoekers. Daarmee wordt voor de vierde dag op rij de limiet van 2000 mensen overschreden.

1 uur geleden
Steeds meer Nederlandse woningen zijn aardgasvrij

DEN HAAG (ANP) - Het aantal aardgasvrije woningen neemt toe. Blokverwarming en cv-ketels worden steeds vaker vervangen door stadsverwarming en warmtepompen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2024 was 11,2 procent van de woningen aardgasvrij. Twee jaar eerder was dat nog 8,7 procent.

2 uur geleden
Ombudsmannen slaan alarm over menswaardigheid opvang Oekraïners

DEN HAAG (ANP) - De menswaardigheid in de opvang voor Oekraïense vluchtelingen is in gevaar, waarschuwen de Ombudsman en de Kinderombudsman. Ze slaan alarm over de leefomstandigheden van Oekraïners in Nederland in brieven aan alle gemeenten en woonminister Mona Keijzer. De ombudsmannen roepen hen "met klem" op de situatie voor Oekraïners te verbeteren.

5 uur geleden
Nabestaanden hopen op gerechtigheid in strafzaak over Stint

DEN BOSCH (ANP) - Nabestaanden en slachtoffers van het dodelijke ongeluk met een Stint in het Brabantse Oss hopen dat de strafzaak hen duidelijkheid en gerechtigheid biedt. "Ze hopen dat er iemand ter verantwoording wordt geroepen", zegt een woordvoerder van Namens de Familie, de organisatie die de drie gezinnen en de bestuurster van de elektrische bolderkar bijstaat. "Ze willen weten hoe het heeft kunnen gebeuren." Dinsdag begint het strafproces in de rechtbank in Den Bosch.

5 uur geleden
Bohemian Rhapsody van Queen opnieuw op 1 in Top 2000

HILVERSUM (ANP) - Bohemian Rhapsody van Queen heeft ook dit jaar de meeste stemmen gekregen voor de NPO Radio 2 Top 2000. De klassieker, die dit jaar precies vijftig jaar bestaat, staat voor de 22e keer bovenaan, is maandag bekendgemaakt in het Top 2000 Café in Beeld & Geluid in Hilversum. Piano Man van Billy Joel is in de 27e editie van de populaire eindejaarslijst de nummer 2 en plek 3 wordt bezet door Hotel California van Eagles.

17 uur geleden