Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gaswinning Groningen nog verder omlaag door zacht voorjaar

Gaswinning Groningen nog verder omlaag door zacht voorjaar

DEN HAAG (ANP) - Door het aanhoudend zachte weer neemt de gaswinning in Groningen dit jaar nog verder af dan gedacht. Dat meldt verantwoordelijk minister Eric Wiebes (Economische Zaken en Klimaat). In het huidige gasjaar, dat nog loopt tot en met september, wordt naar verwachting 9 miljard kubieke meter gas opgepompt uit het Groningenveld. In februari meldde Wiebes nog dat dit 10 miljard kuub zou zijn.

Voor dit jaar ging het kabinet voor het eerst uit van een winningsniveau onder de grens van 12 miljard kubieke meter die het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) adviseert om het risico op aardbevingen binnen de perken te houden. Het winningsniveau voor volgend jaar is vastgesteld op 9,3 miljard kubieke meter.

Het blijft de bedoeling dat de gaswinning uiterlijk medio 2022 helemaal stopt. Het kabinet besloot in maart 2018 dat dat de gaskraan in 2030 dicht zou gaan, maar het is gelukt om veel sneller alternatieven voor Gronings gas te vinden voor grootverbruikers in de industrie en voor huishoudens. Of het Groningenveld in 2022 al helemaal dicht kan, is nog onzeker. Mogelijk blijft het nog een tijdje nodig als "reservemiddel", bijvoorbeeld bij koude winters.

Drukvereffening

De productie is volgens SodM nu al zo laag, dat de bevingen vooral worden veroorzaakt door de drukvereffening in het gasveld en nauwelijks worden beïnvloed door de winning. De toezichthouder stelt dan ook vast dat "de maatschappelijke ontwrichting niet kan worden verminderd door de gaswinning verder te verlagen".

SodM wijst er verder op dat de versterking van huizen die door aardbevingen ernstig verzwakt zijn, flink achterloopt "op wat vereist is". Daarom herhaalt de toezichthouder het advies voor een crisisaanpak om de snelheid er beter in te krijgen. Ook de Tweede Kamer drong daar vorige maand op aan.

Die aardbevingen in Groningen zijn volgens SodM het resultaat van zestig jaar gaswinning in deze provincie. Ook na de sluiting van het Groningenveld zullen de bevingen naar verwachting nog enige tijd doorgaan, stelt de toezichthouder. Niemand weet hoelang dat zal zijn.

Meer uit Binnenland

Marcouch: uitspraken Ye geen reden om vergunning te weigeren

ARNHEM (ANP) - De uitspraken die rapper Ye in het verleden heeft gedaan, zijn op zich geen reden om een vergunning te weigeren, "hoe verwerpelijk ook". Dat zegt burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem dinsdag. Ye, ook bekend als Kanye West, treedt op 6 en 8 juni op in stadion GelreDome in de Gelderse hoofdstad.

1 uur geleden
Politie: neerstorten vliegtuigje Middelburg waarschijnlijk bewust

RITTHEM (ANP) - De politie gaat ervan uit dat de piloot van het neergestorte sportvliegtuigje bij Middelburg het voertuig opzettelijk heeft laten neerstorten. Dat meldt een woordvoerder. De piloot is overleden.

3 uur geleden
Selectie PSV op Stadhuisplein voor huldiging

EINDHOVEN (ANP) - De spelers en staf van PSV zijn iets na 18.00 uur verschenen op het bordes van het stadhuis in Eindhoven. Daar wordt de selectie, die voor de derde keer op rij landskampioen is, gehuldigd. Op het plein worden in de uitzinnige rood-witte menigte met fans veel rode fakkels afgestoken. Ook klinken er af en toe knallen, ondanks het vuurwerkverbod van de gemeente.

4 uur geleden
Nederland krijgt vijfde Patriot-luchtverdedigingsbatterij

VREDEPEEL (ANP) - Nederland krijgt een extra Patriot-luchtverdedigingsbatterij. Kopers verdringen zich voor het schaarse Amerikaanse systeem en een bestelling duurt al gauw een jaar of acht, maar Nederland heeft voorrang gekregen.

6 uur geleden
Advocaat zedenzaak zwembadstagiair: geen bewijs voor verkrachting

ZUTPHEN (ANP) - De advocaat van een 21-jarige man uit Zelhem (Gelderland) die ervan wordt verdacht dat hij als stagiair tijdens zwemlessen veertien jonge kinderen heeft misbruikt, zegt dat er geen bewijs in het dossier zit voor seksueel "binnendringen". Dat bleek dinsdag tijdens een tweede inleidende zitting in de rechtbank in Zutphen. Justitie vervolgt de man in elf gevallen voor verkrachting.

6 uur geleden
Inspectie: vorig jaar 42 overtredingen bij telers wietexperiment

DEN HAAG (ANP) - De tien telers die meedoen aan het wietexperiment en daarom hennep of hasj mogen produceren, gaan regelmatig de fout in. De Inspectie Justitie en Veiligheid heeft het afgelopen jaar 46 inspecties uitgevoerd bij deze wiettelers, stelde daarbij 42 overtredingen vast en legde 32 sancties op. In vier gevallen moesten telers een boete betalen.

7 uur geleden
OM in hoger beroep in zaak moord Haagse garagehouder in 1992

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen de uitspraak in een zaak over de moord op een Haagse garagehouder in 1992. Verdachte Ruben B. (71) werd eind maart vrijgesproken. De rechtbank zag ondanks "sterke aanwijzingen" voor zijn betrokkenheid te weinig bewijs voor een veroordeling.

9 uur geleden