Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gaswinning Groningen dit jaar nog lager dan gedacht

Gaswinning Groningen dit jaar nog lager dan gedacht

DEN HAAG (ANP) - De gaswinning uit het Groninger gasveld kan nog dit jaar verder omlaag dan gedacht. De winning ligt al lager dan het niveau dat volgens toezichthouder Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) niet overschreden moet worden om het veilig te houden.

Minister Eric Wiebes (Economische Zaken en Klimaat) meldt dat dit gasjaar (van oktober 2019 tot en met september 2020) de gaswinning verder omlaag kan naar 10 miljard kubieke meter. Hij ging tot dusver uit van 11,8 miljard kuub.

De toevoeging van stikstof aan buitenlands gas, waardoor dit ook door Nederlandse consumenten gebruikt kan worden, blijft een belangrijke manier om de behoefte aan Gronings gas te verminderen. Ook de uiterst zachte winter heeft ervoor gezorgd dat we minder gas nodig hadden.

Andere manieren

Wiebes belooft te blijven zoeken naar andere manieren om de gaswinning te verminderen. Vorig jaar meldde de minister dat de gaskraan bij normale temperaturen al in 2022 dicht kan in plaats van in 2030, zoals eerst gedacht.

Volgend gasjaar (oktober 2020 tot en met september 2021) zal 9,3 miljard kuub nodig zijn. Het jaar erna daalt de winning naar 3 miljard kubieke meter.

Ontmanteling begonnen

Daarna gaat de gaskraan dicht, al kan die in een heel strenge winter weer een klein beetje worden opengedraaid. Vanaf halverwege 2022 blijven er nog een paar winningsinstallaties in gereedheid om zo nodig te worden herstart. Maar ook in een koud jaar hoeft er hooguit een half miljard kuub gas te worden opgepompt.

De ontmanteling van de eerste winningsinstallaties is al begonnen, schrijft Wiebes aan de Kamer.

Meer uit Politiek

Jetten noemt tijd voor dialoog over ICC-sancties cruciaal

DEN HAAG (ANP) - Het is "cruciaal" dat de door de Verenigde Staten aangekondigde sancties niet direct in werking treden, zegt premier Rob Jetten. Dat geeft "essentiële ruimte" voor dialoog met de Amerikaanse regering. Nederland staat "volledig achter het ICC" en de sancties zijn "zeer betreurenswaardig", aldus de premier.

3 uur geleden
Berendsen: functioneren ICC ernstig geraakt door sancties VS

DEN HAAG (ANP) - Het functioneren van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag zal "ernstig geraakt" worden door de aangekondigde sancties van de Verenigde Staten, zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). De "hevige" strafmaatregelen worden pas over zes maanden van kracht. In de tussentijd zal geprobeerd worden om met de Amerikanen tot een oplossing te komen, aldus de minister.

4 uur geleden
Internationaal Strafhof vraagt lidstaten om steun na sancties VS

DEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) roept lidstaten op tot steun en vraagt hen te ijveren dat het hof zijn werk kan blijven uitvoeren. Dit in reactie op een reeks nieuwe sancties die de Verenigde Staten vrijdag aankondigden tegen het ICC.

4 uur geleden
Minister Hermans maakt excuses aan Q-koortspatiënten

DEN BOSCH (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid heeft namens het kabinet excuses aangeboden aan Q-koortspatiënten. Hermans zei tijdens een symposium over de Q-koorts in Den Bosch dat ze excuses maakt aan mensen die steeds opnieuw hun verhaal moesten vertellen en dat "de overheid die er moet zijn om zorg en ondersteuning te bieden" er niet was. "Daar bied ik excuses voor aan, uit de grond van mijn hart", aldus Hermans.

6 uur geleden
Van den Brink: niet geslaagd om samen asielplekken te regelen

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten, Rijk en opvangorgaan COA zijn er de afgelopen tijd samen "onvoldoende in geslaagd" om plekken voor asielzoekers te regelen. Dat is volgens asielminister Bart van den Brink weer "pijnlijk duidelijk" geworden toen twintig asielzoekers de nacht van donderdag op vrijdag in de regen hebben geslapen bij aanmeldcentrum Ter Apel.

7 uur geleden
Aerdts: doe melding van beelden publieke executie VS

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie) kan zelf niet voorkomen dat de beelden van de publieke executie in de Verenigde Staten op 3 december online te zien zijn. Ze roept wel iedereen op die de beelden tegenkomt om ze te melden bij het socialemediaplatform waarop ze te zien zijn.

10 uur geleden
Van Weel gaat niet in op verzoek Rusland om uitlevering leden ICC

DEN HAAG (ANP) - Nederland geeft geen gehoor aan het verzoek van Rusland om negen medewerkers van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag uit te leveren. "Gaan we niet doen", zei minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) vrijdag.

11 uur geleden