Gaswinning ging in 2014 minder omlaag vanwege de gasbaten
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft in 2014 besloten tot een hogere toegestane gaswinning dan geadviseerd door de toezichthouder, omdat het kabinet de opbrengsten uit de gaswinning nodig zei te hebben. Dat blijkt uit het verhoor van oud-ambtenaar Jos de Groot door de parlementaire enquêtecommissie die in het Groningse gasdossier duikt.
Volgens eerdere afspraken mocht er in die tijd jaarlijks zo'n 45,5 miljard kubieke meter gas worden gewonnen. Maar de aardbeving onder Huizinge in 2012 zorgde voor een kantelpunt. In 2013 volgde een jaar van veel onderzoeken naar het verband tussen de aardgaswinning en de bevingsrisico's. Het Staatstoezicht op de Mijnen raadde het kabinet aan de toegestane winning te verlagen, naar 40 miljard kuub gas. Uiteindelijk is in 2014 tot 42,5 miljard kuub besloten.
De reden was "de baten", zegt De Groot daarover, verwijzend naar de gasopbrengsten voor de schatkist. In 2014 kampte Nederland met de eurocrisis en de nasleep van de kredietcrisis. Het kabinet Rutte-II moest de hand op de knip houden, en waar mogelijk de staatskas spekken. Toenmalig minister van Economische Zaken Henk Kamp besprak de winning dat jaar met Jeroen Dijsselbloem, toen minister van Financiën.
"Daar is besloten om het toch iets op te hogen om budgettaire redenen", zegt De Groot, toentertijd directeur energiemarkt op het ministerie van Economische Zaken. Hoe precies op het 'compromis' van 42,5 miljard kuub is uitgekomen, weet hij niet. Wel weet hij zeker dat ertoe besloten werd vanwege "het feit dat de economie en de staatskas erom vroegen dat die baten zo hoog werden".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Linkse oppositiepartijen klagen dat het kabinet de Tweede Kamer te weinig tijd geeft om de invoering van het Europese migratiepact te behandelen. Bij het debat hierover zei Lisa Westerveld (GroenLinks-PvdA) dat ze amper de tijd heeft gehad om antwoorden op vragen van Kamerleden te bestuderen en experts te raadplegen. "Dat vind ik hier kwalijk, want het is geen kleine wet. Het is verreweg de grootste wet die ik in al die negen jaar als Kamerlid heb behandeld."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten schuift in Washington D.C. aan bij een privédiner tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn vrouw Melania en koning Willem-Alexander en koningin Máxima. Volgens de Amerikaanse ambassadeur in Nederland onderstreept dit de goede band tussen de twee landen.
23 uur geledenGIETEN (ANP) - De provincie Drenthe en de gemeenten Aa en Hunze, Assen en Midden-Drenthe roepen op tot een "urgente en voortvarende aanpak" van schade door aardbevingen. Dat staat in een brief aan Jo-Annes de Bat, staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei, waarover RTV Drenthe bericht.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft Forum voor Democratie-leider Lidewij de Vos opgeroepen zich in te zetten tegen antisemitisme binnen haar partij. "Ik doe een beroep op de partijleider, net zoals bij andere partijleiders, om aan het werk te gaan als er overduidelijk signalen zijn dat leden van je partij dingen doen of in het verleden deden die niet door de beugel kunnen."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ook het kabinet-Jetten wil een bekritiseerde wet tegen terrorisme permanent maken. Er geldt nu een tijdelijke wet waarmee mensen bijvoorbeeld een meldplicht of contactverbod opgelegd kunnen krijgen, ook zonder dat zij strafrechtelijk zijn veroordeeld voor terrorisme. Als er niets gebeurt, vervalt die wet per 1 maart volgend jaar.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten waar de opkomst het laagst was bij de gemeenteraadsverkiezingen, willen dit in de toekomst verbeteren. "Ondanks een kleine stijging ten opzichte van de vorige gemeenteraadsverkiezingen, is het jammer dat niet meer stemgerechtigden naar de stembus kwamen", zegt burgemeester Mark Buijs van Roosendaal. "Dat betekent: werk aan de winkel."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De zogenoemde 'pechgeneratie' van studenten die geen basisbeurs meer kregen en moesten lenen, krijgt vanaf volgend jaar 2000 euro als "tegemoetkoming". Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) na afloop van de ministerraad.
2 dagen geleden