Gaswinning ging in 2014 minder omlaag vanwege de gasbaten
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft in 2014 besloten tot een hogere toegestane gaswinning dan geadviseerd door de toezichthouder, omdat het kabinet de opbrengsten uit de gaswinning nodig zei te hebben. Dat blijkt uit het verhoor van oud-ambtenaar Jos de Groot door de parlementaire enquêtecommissie die in het Groningse gasdossier duikt.
Volgens eerdere afspraken mocht er in die tijd jaarlijks zo'n 45,5 miljard kubieke meter gas worden gewonnen. Maar de aardbeving onder Huizinge in 2012 zorgde voor een kantelpunt. In 2013 volgde een jaar van veel onderzoeken naar het verband tussen de aardgaswinning en de bevingsrisico's. Het Staatstoezicht op de Mijnen raadde het kabinet aan de toegestane winning te verlagen, naar 40 miljard kuub gas. Uiteindelijk is in 2014 tot 42,5 miljard kuub besloten.
De reden was "de baten", zegt De Groot daarover, verwijzend naar de gasopbrengsten voor de schatkist. In 2014 kampte Nederland met de eurocrisis en de nasleep van de kredietcrisis. Het kabinet Rutte-II moest de hand op de knip houden, en waar mogelijk de staatskas spekken. Toenmalig minister van Economische Zaken Henk Kamp besprak de winning dat jaar met Jeroen Dijsselbloem, toen minister van Financiën.
"Daar is besloten om het toch iets op te hogen om budgettaire redenen", zegt De Groot, toentertijd directeur energiemarkt op het ministerie van Economische Zaken. Hoe precies op het 'compromis' van 42,5 miljard kuub is uitgekomen, weet hij niet. Wel weet hij zeker dat ertoe besloten werd vanwege "het feit dat de economie en de staatskas erom vroegen dat die baten zo hoog werden".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft aan de Europese Commissie opheldering gevraagd over berichten dat de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken informatie heeft doorgespeeld aan Rusland. "Als het klopt, is het volstrekt onacceptabel", zei premier Rob Jetten in de Tweede Kamer. Dat zal dan ook een-op-een duidelijk worden gemaakt, voegde hij eraan toe.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer geld komt voor boeren die tegen een vergoeding natuur onderhouden. Voor dit zogenoemde agrarische natuurbeheer wil een Kamermeerderheid minimaal een half miljard euro per jaar uittrekken. Een oproep van BBB, ChristenUnie en GroenLinks-PvdA kon dinsdag op een meerderheid rekenen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele Tweede Kamerleden hebben dinsdag een petitie in ontvangst genomen om niet naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico te gaan. "Boycot het Trump-WK", stond op een plaat die televisiemaker Teun van de Keuken aan hen overhandigde. De petitie is meer dan 170.000 keer ondertekend.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtspraak gaat door de invoering van het migratiepact vastlopen, vrezen oppositiepartijen als GroenLinks-PvdA en ChristenUnie. De Raad voor de Rechtspraak voorziet dat het aantal rechtszaken hierdoor met 19.000 per jaar oploopt in 2028, terwijl er al een tekort is aan rechters. Don Ceder van de ChristenUnie vergeleek het pact tijdens het debat hierover met een trein die tegen een muur aan gaat rijden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) is klaar om het Europese migratiepact uit te voeren, verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag tijdens een Kamerdebat. Daarover waren twijfels gerezen nadat dagblad Trouw vorige week publiceerde over een rapport dat toen nog vertrouwelijk was en inmiddels is gepubliceerd. Daarin voorzag de IND juist grote problemen als het pact op 12 juni aanstaande in werking treedt.
1 dag geledenMOERDIJK (ANP) - Bestuurder Onno Hoes gaat aan de slag als informateur in de Brabantse gemeente Moerdijk. Hij gaat verkennen welke partijen kunnen samenwerken in Moerdijk, waarvan het gelijknamige dorp dreigt te worden opgeheven om plaats te maken voor uitbreiding van het haven- en industriecomplex. Daarna brengt Hoes een advies uit.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - Lilianne Ploumen wordt verkenner voor de gemeenteraad van Utrecht. De fractie van GroenLinks-PvdA heeft haar daarvoor gevraagd, een opdracht die de oud-politica van de PvdA zelf eervol noemt.
1 dag geleden