
Gaswinning ging in 2014 minder omlaag vanwege de gasbaten
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft in 2014 besloten tot een hogere toegestane gaswinning dan geadviseerd door de toezichthouder, omdat het kabinet de opbrengsten uit de gaswinning nodig zei te hebben. Dat blijkt uit het verhoor van oud-ambtenaar Jos de Groot door de parlementaire enquêtecommissie die in het Groningse gasdossier duikt.
Volgens eerdere afspraken mocht er in die tijd jaarlijks zo'n 45,5 miljard kubieke meter gas worden gewonnen. Maar de aardbeving onder Huizinge in 2012 zorgde voor een kantelpunt. In 2013 volgde een jaar van veel onderzoeken naar het verband tussen de aardgaswinning en de bevingsrisico's. Het Staatstoezicht op de Mijnen raadde het kabinet aan de toegestane winning te verlagen, naar 40 miljard kuub gas. Uiteindelijk is in 2014 tot 42,5 miljard kuub besloten.
De reden was "de baten", zegt De Groot daarover, verwijzend naar de gasopbrengsten voor de schatkist. In 2014 kampte Nederland met de eurocrisis en de nasleep van de kredietcrisis. Het kabinet Rutte-II moest de hand op de knip houden, en waar mogelijk de staatskas spekken. Toenmalig minister van Economische Zaken Henk Kamp besprak de winning dat jaar met Jeroen Dijsselbloem, toen minister van Financiën.
"Daar is besloten om het toch iets op te hogen om budgettaire redenen", zegt De Groot, toentertijd directeur energiemarkt op het ministerie van Economische Zaken. Hoe precies op het 'compromis' van 42,5 miljard kuub is uitgekomen, weet hij niet. Wel weet hij zeker dat ertoe besloten werd vanwege "het feit dat de economie en de staatskas erom vroegen dat die baten zo hoog werden".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet zet "alles op alles" om komende winter alsnog financiële ondersteuning te kunnen geven aan huishoudens die moeite hebben de energierekening te betalen. Dat heeft minister-president Dick Schoof toegezegd in het debat over de miljoenennota. Een groot deel van de Tweede Kamer drong daar op aan.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijleider Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren is door Tweede Kamervoorzitter Martin Bosma weggestuurd tijdens de tweede termijn van het debat over de miljoenennota. Zij droeg een blouse in de kleuren van de Palestijnse vlag, en overtrad daarmee volgens Bosma de ongeschreven regel dat Kamerleden zich neutraal horen te kleden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet blijft bij het standpunt dat zieke of gewonde kinderen uit Gaza beter in de regio kunnen worden geholpen dan in Nederland. Hulp in de regio is het meest effectief, aldus minister-president Dick Schoof. "We willen zo goed mogelijk helpen iets aan dat leed te doen."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans is "diep geschokt" omdat het kabinet de conclusie van een VN-commissie niet volgt dat Israël zich in de Gazastrook schuldig maakt aan genocide. "Hoe diep zijn wij gezonken als land waar het internationaal recht voorop stond?", vroeg de leider van GroenLinks-PvdA aan premier Dick Schoof tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) doet een beroep op zelfredzame Oekraïners om hun opvang zelf te regelen, bevestigt haar woordvoerder na berichtgeving van NOS. Daarmee hoopt de demissionaire bewindsvrouw ruimte te maken voor Oekraïners die door een tekort aan opvangplekken nergens terecht kunnen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof had PVV-leider Geert Wilders terecht moeten wijzen toen die in het debat over de miljoenennota onder meer de in de Grondwet verankerde vrijheid van godsdienst ter discussie stelde. Partijleiders Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA) en Rob Jetten (D66) misten "normerend optreden" van de partijloze premier.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Mona Keijzer (Asiel, BBB) gaat in gesprek met COA-baas Milo Schoenmaker over het aantal asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Dat was afgelopen nacht voor de vierde keer in korte tijd boven de grens van 2000 uitgestegen, waardoor de boete die de asielopvangorganisatie moet betalen, is opgelopen naar 200.000 euro. "Ik vind echt dat we alles uit de kast moeten halen om te zorgen dat het én onder de 2000 blijft én dat we Ter Apel ontlasten van de overlastgevers."
9 uur geleden