Gaswinning ging in 2014 minder omlaag vanwege de gasbaten
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft in 2014 besloten tot een hogere toegestane gaswinning dan geadviseerd door de toezichthouder, omdat het kabinet de opbrengsten uit de gaswinning nodig zei te hebben. Dat blijkt uit het verhoor van oud-ambtenaar Jos de Groot door de parlementaire enquêtecommissie die in het Groningse gasdossier duikt.
Volgens eerdere afspraken mocht er in die tijd jaarlijks zo'n 45,5 miljard kubieke meter gas worden gewonnen. Maar de aardbeving onder Huizinge in 2012 zorgde voor een kantelpunt. In 2013 volgde een jaar van veel onderzoeken naar het verband tussen de aardgaswinning en de bevingsrisico's. Het Staatstoezicht op de Mijnen raadde het kabinet aan de toegestane winning te verlagen, naar 40 miljard kuub gas. Uiteindelijk is in 2014 tot 42,5 miljard kuub besloten.
De reden was "de baten", zegt De Groot daarover, verwijzend naar de gasopbrengsten voor de schatkist. In 2014 kampte Nederland met de eurocrisis en de nasleep van de kredietcrisis. Het kabinet Rutte-II moest de hand op de knip houden, en waar mogelijk de staatskas spekken. Toenmalig minister van Economische Zaken Henk Kamp besprak de winning dat jaar met Jeroen Dijsselbloem, toen minister van Financiën.
"Daar is besloten om het toch iets op te hogen om budgettaire redenen", zegt De Groot, toentertijd directeur energiemarkt op het ministerie van Economische Zaken. Hoe precies op het 'compromis' van 42,5 miljard kuub is uitgekomen, weet hij niet. Wel weet hij zeker dat ertoe besloten werd vanwege "het feit dat de economie en de staatskas erom vroegen dat die baten zo hoog werden".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het 'vliegende team' met ambtenaren dat gemeenten moet bijstaan in kwesties rond de asielopvang is inmiddels actief, zegt asielminister Bart van den Brink. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) meldt dat zeker zes gemeenten zich inmiddels hebben gemeld met vragen. Premier Rob Jetten kondigde het team eerder deze maand aan, maar het was onduidelijk hoe het precies te werk zou gaan.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld om de verkeersboetes op het huidige niveau te houden, zei justitieminister David van Weel (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. De boetes stijgen net zo snel als de inflatie. Als Van Weel de boetes niet laat oplopen, dan komt hij jaarlijks ongeveer 30 miljoen euro tekort op zijn begroting en dat gaat volgens hem ten koste van bijvoorbeeld de politie of de Mobiele Eenheid (ME).
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Roekeloos" noemt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) het gedrag van Rusland nadat een drone van dat land is neergekomen in het oosten van NAVO-bondgenoot Roemenië. "Het is zorgelijk om te zien", zei hij voor aanvang van de ministerraad.
9 uur geledenTER APEL (ANP) - Asielminister Bart van den Brink heeft het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel donderdagavond onverwachts bezocht en herhaalde daar zijn oproep aan gemeenten elders in het land om snel te komen met opvangplekken. Tijdens zijn bezoek sprak de CDA-bewindsman met medewerkers van het Rode Kruis, asielzoekers die door drukte niet werden toegelaten tot het asielzoekerscentrum, medewerkers van opvangorganisatie COA en burgemeester Jaap Velema.
20 uur geleden