Gasunie wil in 2045 volledig klimaatneutraal zijn
GRONINGEN (ANP) - Gasunie denkt in 2045 volledig klimaatneutraal te zijn. Dat komt naar voren uit een nieuw plan waarin de beheerder van het hoofdtransportnet voor aardgas voor het eerst ook de uitstoot van partijen zoals onderaannemers heeft meegenomen. Gasunie noemde nog niet eerder een jaartal waarin het geen nettobijdrage meer wil leveren aan de opwarming van de aarde.
Bij het klimaatneutraal opereren kijkt Gasunie allereerst naar de eigen uitstoot, zoals het vrijkomen van methaan bij het transporteren van aardgas. Daarbovenop gaat de netbeheerder onder meer de stroom verduurzamen die nodig is voor het hoofdkantoor en bijvoorbeeld installaties voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng). Bovendien gaat Gasunie van aannemers eisen dat zij op zijn bouwplaatsen bijvoorbeeld uitstootloze graafmachines en gerecycled staal gebruiken.
De producten zoals aardgas die Gasunie vervoert, neemt het niet mee in zijn ambitie. Volgens Gasunie is duurzaam opereren lastiger geworden door de oorlog in Oekraïne, waardoor Russisch gas moest worden vervangen en de uitstoot toenam. Zo kwamen er in 2022 onder meer twee lng-installaties in de Groningse Eemshaven.
"De uitkomsten van de Klimaat- en Energieverkenning (KEV) 2024 van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL), gepubliceerd afgelopen donderdag, bevestigen de noodzaak van versnelde actie op het gebied van tegengaan van klimaatverandering. Hoewel de energietransitie niet zonder tegenslagen verloopt, blijven de vooruitzichten voor de langere termijn positief. Gasunie verwacht dat gebruikers van haar infrastructuur eerder klimaatneutraal kunnen worden dan 2050, de nationale doelstelling van Nederland", stelt Gasunie bij de bekendmaking van het plan.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het aan de Amsterdamse aandelenbeurs genoteerde Poolse postkluisjesbedrijf InPost wordt overgenomen door een investeringsconsortium met onder meer investeringsmaatschappij Advent International en pakketbezorger FedEx. Met die deal is een bedrag gemoeid van 7,8 miljard euro, werd maandag bekendgemaakt.
26 minuten geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - Een Republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden wil dat de Amerikaanse minister van Handel Howard Lutnick zijn functie neerlegt over diens vermeende contacten met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Afgevaardigde Thomas Massie deed de oproep in een interview met CNN.
34 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Uber komt wereldwijd met eigen Uber-kiosken die draaien op technologie van het Nederlandse Adyen. Ze komen onder meer op grote luchthavens en in hotels. Om dit mogelijk te maken breiden de Amerikaanse taxi-app en het betalingsbedrijf hun samenwerking uit, werd maandag naar buiten gebracht.
58 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - De aandelenbeurs in Tokio is maandag flink gestegen na de verkiezingsoverwinning van de Japanse premier Sanae Takaichi. Haar regeringscoalitie heeft volgens de Japanse publieke omroep NHK een tweederdemeerderheid behaald in het Lagerhuis van het parlement, bij de vervroegde verkiezingen die ze zelf had uitgeroepen.
1 uur geledenKAISERAUGST/MAASTRICHT (ANP) - Speciaalchemieconcern dsm-firmenich verkoopt de tak voor ingrediënten en vitamines voor diervoeding ter waarde van 2,2 miljard euro aan investeringsmaatschappij CVC Capital Partners. Na het afstoten van Animal Nutrition & Health (ANH) richt het Nederlands-Zwitserse bedrijf zich alleen nog op grondstoffen voor verzorgingsproducten en voedingssupplementen voor consumenten. CVC en dsm-firmenich zijn beide genoteerd in de Amsterdamse AEX-index.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) beoordeelt de effecten van de recente stijging van de euro op de groei van de consumentenprijzen in haar kwartaalprognoses die in maart worden verwacht. Dat zei ECB-bestuurslid Piero Cipollone tegen het Cypriotische nieuwsagentschap CNA.
19 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het bedrijf Hims & Hers stopt met de verkoop van een imitatieversie van de nieuwe afslankpil van Novo Nordisk. De aankondiging komt kort na een besluit van de Amerikaanse toezichthouder FDA om strenger op te treden tegen namaakversies van afslankmiddelen.
22 uur geleden