Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gasunie wil in 2045 volledig klimaatneutraal zijn

Gasunie wil in 2045 volledig klimaatneutraal zijn

GRONINGEN (ANP) - Gasunie denkt in 2045 volledig klimaatneutraal te zijn. Dat komt naar voren uit een nieuw plan waarin de beheerder van het hoofdtransportnet voor aardgas voor het eerst ook de uitstoot van partijen zoals onderaannemers heeft meegenomen. Gasunie noemde nog niet eerder een jaartal waarin het geen nettobijdrage meer wil leveren aan de opwarming van de aarde.

Bij het klimaatneutraal opereren kijkt Gasunie allereerst naar de eigen uitstoot, zoals het vrijkomen van methaan bij het transporteren van aardgas. Daarbovenop gaat de netbeheerder onder meer de stroom verduurzamen die nodig is voor het hoofdkantoor en bijvoorbeeld installaties voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng). Bovendien gaat Gasunie van aannemers eisen dat zij op zijn bouwplaatsen bijvoorbeeld uitstootloze graafmachines en gerecycled staal gebruiken.

De producten zoals aardgas die Gasunie vervoert, neemt het niet mee in zijn ambitie. Volgens Gasunie is duurzaam opereren lastiger geworden door de oorlog in Oekraïne, waardoor Russisch gas moest worden vervangen en de uitstoot toenam. Zo kwamen er in 2022 onder meer twee lng-installaties in de Groningse Eemshaven.

"De uitkomsten van de Klimaat- en Energieverkenning (KEV) 2024 van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL), gepubliceerd afgelopen donderdag, bevestigen de noodzaak van versnelde actie op het gebied van tegengaan van klimaatverandering. Hoewel de energietransitie niet zonder tegenslagen verloopt, blijven de vooruitzichten voor de langere termijn positief. Gasunie verwacht dat gebruikers van haar infrastructuur eerder klimaatneutraal kunnen worden dan 2050, de nationale doelstelling van Nederland", stelt Gasunie bij de bekendmaking van het plan.

Meer uit Financieel

Politie probeert verspreiding gestolen Odido-data te voorkomen

DRIEBERGEN (ANP) - De politie probeert zoveel mogelijk te voorkomen dat de gestolen klantgegevens van Odido verder worden verspreid. Volgens Stan Duijf, als hoofd Operatiën verantwoordelijk voor de aanpak van cybercrime, is het al gelukt om diverse servers offline te halen die de hackers gebruikten voor het opslaan of verspreiden van data. Hoeveel van de miljoenen gestolen gegevens inmiddels toch in foute handen zijn gekomen, kan Duijf niet aangeven.

4 minuten geleden
Instagram gaat ouders waarschuwen als tiener op zelfmoord zoekt

MENLO PARK (ANP/RTR) - Instagram gaat ouders op de hoogte stellen als hun tiener meerdere keren in korte tijd zoekt naar woorden die te maken hebben met zelfmoord of zelfbeschadiging. Moederbedrijf Meta van Instagram laat weten dat ouders die de toezichtfunctie van het socialemediaplatform gebruiken, de waarschuwingen vanaf volgende week zullen ontvangen.

50 minuten geleden
Overheidsinstanties gaan proefdraaien met Nederlands AI-model

DEN HAAG (ANP) - Vier overheidsinstanties en TNO gaan proefdraaien met GPT-NL. Dat is een Nederlands model voor kunstmatige intelligentie dat SURF, het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) en TNO hebben ontwikkeld. Die laatste twee gaan er ook gebruik van maken. GPT-NL moet dienen als een open en veilig AI-model op basis van Europese en Nederlandse waarden. Het wil daarmee onafhankelijk worden van buitenlandse partijen, zegt een woordvoerder van TNO.

55 minuten geleden
KLM komt niet onder oude miljoenenboete voor vrachtkartel uit

LUXEMBURG (ANP/RTR/BLOOMBERG) - KLM komt niet onder een boete van vele miljoenen euro's uit die in het verleden was opgelegd voor het vrachtkartel. Elf luchtvaartmaatschappijen kregen jaren terug al voor bij elkaar meer dan 700 miljoen euro aan boetes opgelegd voor het maken van verboden onderlinge afspraken. Daar waren ze tegen in verzet gegaan, maar het Europese Hof van Justitie oordeelde donderdag dat de Europese Commissie terecht had opgetreden.

1 uur geleden
Haven Rotterdam merkt vooral 'indirecte effecten' importheffingen

ROTTERDAM (ANP) - De overslag in de Rotterdamse haven wordt "beperkt" geraakt door de Amerikaanse importheffingen. Het is vooral de onzekerheid over de tarieven van de Amerikaanse president Donald Trump die de haven voelt. "De indirecte effecten zijn groter dan de directe effecten", stelt topman van Havenbedrijf Rotterdam Boudewijn Siemons.

1 uur geleden
Fondsen: voorlopig geen lagere pensioenen in nieuw stelsel

AMSTERDAM (ANP) - Pensioenfondsen rekenen er voorlopig niet op dat gepensioneerden veel minder geld krijgen in het nieuwe stelsel als het slechter gaat met de economie. Dit heeft voorzitter Ger Jaarsma van de Pensioenfederatie donderdag gezegd tijdens een bijeenkomst over de overstap naar het nieuwe stelsel.

2 uur geleden
Politie: goed dat Odido geen losgeld heeft betaald aan hackers

DRIEBERGEN (ANP) - De politie pakt het onderzoek naar de cyberaanval en het datalek bij telecombedrijf Odido "met grote prioriteit" op. Dat heeft de politie in een verklaring naar buiten gebracht. Daarbij onderstreept de politie dat het bedrijven doorgaans adviseert in dit soort situaties geen losgeld te betalen aan hackers die gegevens hebben gestolen.

2 uur geleden