Gasunie wil in 2045 volledig klimaatneutraal zijn
GRONINGEN (ANP) - Gasunie denkt in 2045 volledig klimaatneutraal te zijn. Dat komt naar voren uit een nieuw plan waarin de beheerder van het hoofdtransportnet voor aardgas voor het eerst ook de uitstoot van partijen zoals onderaannemers heeft meegenomen. Gasunie noemde nog niet eerder een jaartal waarin het geen nettobijdrage meer wil leveren aan de opwarming van de aarde.
Bij het klimaatneutraal opereren kijkt Gasunie allereerst naar de eigen uitstoot, zoals het vrijkomen van methaan bij het transporteren van aardgas. Daarbovenop gaat de netbeheerder onder meer de stroom verduurzamen die nodig is voor het hoofdkantoor en bijvoorbeeld installaties voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng). Bovendien gaat Gasunie van aannemers eisen dat zij op zijn bouwplaatsen bijvoorbeeld uitstootloze graafmachines en gerecycled staal gebruiken.
De producten zoals aardgas die Gasunie vervoert, neemt het niet mee in zijn ambitie. Volgens Gasunie is duurzaam opereren lastiger geworden door de oorlog in Oekraïne, waardoor Russisch gas moest worden vervangen en de uitstoot toenam. Zo kwamen er in 2022 onder meer twee lng-installaties in de Groningse Eemshaven.
"De uitkomsten van de Klimaat- en Energieverkenning (KEV) 2024 van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL), gepubliceerd afgelopen donderdag, bevestigen de noodzaak van versnelde actie op het gebied van tegengaan van klimaatverandering. Hoewel de energietransitie niet zonder tegenslagen verloopt, blijven de vooruitzichten voor de langere termijn positief. Gasunie verwacht dat gebruikers van haar infrastructuur eerder klimaatneutraal kunnen worden dan 2050, de nationale doelstelling van Nederland", stelt Gasunie bij de bekendmaking van het plan.
Meer uit Financieel
AMERSFOORT (ANP) - De Vereniging Eigen Huis (VEH) heeft een meldpunt heropend voor misstanden in het biedproces van koopwoningen. Dit gebeurt na signalen die de belangenvereniging zelf heeft gekregen en onderzoek van televisieprogramma Radar. Daaruit trekt VEH de conclusie dat "pogingen tot zelfregulering in de sector onvoldoende werken".
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De klimaatplannen van 28 grote bedrijven die actief zijn in Nederland, zijn nog altijd niet in lijn met de klimaatdoelen. Die conclusie trekken Milieudefensie en het NewClimate Institute op basis van een analyse van de plannen. Volgens hun zogeheten Klimaatcrisis-Index zetten zeven bedrijven wel "stappen in de goede richting", maar handelt nog geen van de ondernemingen in lijn met het Klimaatakkoord van Parijs.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De klimaatplannen van 28 grote bedrijven die actief zijn in Nederland, zijn nog altijd niet in lijn met de klimaatdoelen. Die conclusie trekken Milieudefensie en het NewClimate Institute op basis van een analyse van de plannen. Volgens hun zogeheten Klimaatcrisis-Index zetten zeven bedrijven wel "stappen in de goede richting", maar handelt nog geen van de ondernemingen in lijn met het Klimaatakkoord van Parijs.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel het nog onduidelijk is of klanten van Odido een schadevergoeding krijgen na het grote datalek anderhalve week geleden, krijgen ze wel twee jaar een gratis beveiligingspakket. Het pakket biedt volgens het telecombedrijf onder meer extra bescherming tegen virussen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurskoersen op Wall Street gingen maandag scherp omlaag door opnieuw opgelaaide zorgen over de gevolgen van kunstmatige intelligentie op verschillende sectoren. Ook stond de handel onder druk door het besluit van president Donald Trump om de wereldwijde tarieven te verhogen.
7 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic, eigenaar van chatbot Claude, beschuldigt drie Chinese concurrenten ervan op ongeoorloofde wijze kennis en technologie uit zijn systeem over te nemen. Volgens Anthropic gaat het om grootschalige diefstal van intellectueel eigendom.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aangekondigde importheffingen van president Donald Trump zorgden maandag voor een nieuwe domper op de Europese aandelenmarkten. Tegen het einde van de handelsdag kwam de beurshandel extra onder druk door verliezen op Wall Street.
12 uur geleden