Gasunie wil gasprijs drukken door meer import vloeibaar aardgas
GRONINGEN (ANP) - Gasunie gaat kijken of het mogelijk is om meer vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te importeren. Dat meldt het staatsgasbedrijf na overleg met het ministerie van Economische Zaken. In het onderzoek wordt gekeken naar nieuwe locaties voor lng-installaties, maar ook naar bestaande. Zo zijn er al plannen om die in de Groningse Eemshaven en Rotterdam uit te breiden.
Met de uitbreiding van de lng-importcapaciteit moet de stijgende gasprijs gedrukt worden. Die is het gevolg van schaarste aan aardgas in Noordwest-Europa. Door de oorlog in Oekraïne en de daaropvolgende sancties tegen Rusland, zijn de Russische gasstromen naar Europa stilgevallen. Om tekorten aan aardgas op te vangen, zijn steeds meer landen begonnen met het importeren van lng.
Volgens Gasunie is het realiseren van meer capaciteit om lng te kunnen importeren "de meest aangewezen aanpak om de prijzen op de gasmarkt te stabiliseren". Met extra lng zou de schaarste aan aardgas worden verminderd, waardoor de aardgasprijs omlaag gaat. Om de prijsverlaging mogelijk te maken, wil Gasunie meer lng importeren tot en met de winter van 2025/2026. Daarvoor moeten uiterlijk voor aanvang van de komende winter maatregelen worden getroffen, aldus het gasbedrijf.
Onderzoek kabinet
Het kabinet maakte vrijdag al bekend de mogelijkheden te onderzoeken om vanaf 2024 twee nieuwe importfaciliteiten voor lng te bouwen. De lng-invoercapaciteit is dit jaar al aanzienlijk verhoogd door de bouw van een nieuwe faciliteit van 8 miljard kubieke meter aardgas (bcm) in Groningen. Die vormt een aanvulling op de grotere Gate Terminal in Rotterdam, die nu een capaciteit van 16 bcm heeft. Deze moet tegen 2025 met nog eens 4 bcm zijn uitgebreid.
De prijs voor een kubieke meter aardgas lag maandagochtend op 132 euro per megawattuur. Daarmee was gas ruim 5 procent goedkoper dan voor het weekend.
Het Rotterdamse terminalbedrijf VTTI meldt maandag dat het probeert om een nieuwe drijvende importfaciliteit in Nederland aan te leggen. Een precieze locatie hiervoor wordt niet genoemd. De nieuwe hub zou goed zijn voor 5 bcm per jaar, wat volgens het wereldwijd actieve VTTI 15 procent van de Nederlandse gasconsumptie is. Het doel is om de faciliteit begin 2024 klaar te hebben.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 gaat met Hart voor Den Haag praten over de vorming van een nieuwe coalitie in Den Haag, heeft de fractie besloten. Eerder verzette de partij zich tegen samenwerking, maar vorige week deed verkenner Ahmed Aboutaleb een dringend beroep op D66 om toch in gesprek te gaan met partijleider Richard de Mos. Dat heeft D66 over de streep getrokken.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
1 dag geleden