Gasunie vreest dat gasvoorraad te laat wordt gevuld voor winter
GRONINGEN (ANP) - Gasunie maakt zich zorgen dat de gasvoorraad van Nederland niet op tijd wordt aangevuld voor de komende winter. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door De Telegraaf. Deze tijd van het jaar moeten marktpartijen gas inkopen om de voorraad te vullen, maar dat gaat volgens de gasnetbeheerder te langzaam.
Volgens data van Gasunie is de vullingsgraad van de ondergrondse gasvoorraden in Nederland momenteel 19,5 procent. Daarmee loopt het percentage wat Gasunie betreft "behoorlijk" achter. "Het is nu lekker weer en niemand denkt aan het gas, maar voor je het weet komt de winter. Je kan de voorraad niet snel in november vullen, dat moet geleidelijk gaan."
Door onder meer een koude winter zakte de gasvoorraad begin april tot het laagste niveau in zeker tien jaar. Sinds de oorlog in het Midden-Oosten en de blokkade van de Straat van Hormuz is de gasprijs flink opgelopen. Dat maakt het voor energiebedrijven duurder om de gasopslagen te vullen voor de komende winter.
Krap
Ook neemt het kabinet volgens Gasunie te laat een beslissing over het aanleggen van een strategische voorraad. De woordvoerster zegt dat klimaatminister Stientje van Veldhoven (D66) rond Prinsjesdag met een besluit hierover wil komen, maar Gasunie ziet liever dat ze dit voor de zomer al doet. "We snappen best wel dat de minister met meerdere partijen rekening moet houden. Maar het wordt allemaal heel krap als je pas in de herfst een beslissing neemt."
Ze wil niet vooruitlopen op de vraag of Nederland in dat geval te maken dreigt te krijgen met een gastekort. "We signaleren nu dat het krap wordt, de voorraden laag zijn en dat een beslissing nodig is. Op deze manier zijn we onvoldoende voorbereid op de komende winter."
De minister heeft staatsbedrijf Energie Beheer Nederland (EBN) onlangs de opdracht gegeven om onder meer een tijdelijke noodvoorraad aan te leggen van ongeveer 5 terawattuur (TWh) gas. "We leggen dus al een strategische voorraad voor nood aan", reageert het ministerie van Klimaat en Groene Groei (KGG). "EBN vult volgens schema. Het vulseizoen duurt nog een aantal maanden en er wordt dus nog gevuld. Mocht het nodig zijn, kunnen we maatregelen nemen, maar dit vergt echt goed onderzoek."
Meer uit Financieel
TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Iran kampt met groeiende brandstoftekorten nu de Verenigde Staten het voor Teheran steeds moeilijker maken om brandstof uit het buitenland te halen. Volgens de staatskrant Hamshahri staan er in Teheran lange rijen bij tankstations uit angst voor prijsverhogingen. Veel automobilisten gaan al tanken, voordat de tank halfleeg is.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met een kleine winst gesloten. Beleggers namen winst op technologieaandelen in afwachting van belangrijke kwartaalcijfers van het Amerikaanse chipconcern Nvidia later deze week. Daarnaast zijn aandelenhandelaren in afwachting van een toespraak van Kevin Warsh, voorzitter van de Amerikaanse centrale bank op vrijdag.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De beveiligers op Schiphol houden dinsdag en woensdag hun eerste werkonderbrekingen uit onvrede over de hoge werkdruk, melden vakbonden FNV en CNV. Dinsdag gaat het om drie acties van een kwartier, om 10.00 uur, 14.00 uur en 19.00 uur. Woensdag zijn het er vijf van een kwartier: om 10.00 uur, 12.00 uur, 14.00 uur, 16.00 uur en 19.00 uur.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De webshop van de Bijenkorf is weer volledig beschikbaar na problemen door het datalek bij de logistieke partner CEVA Logistics eerder deze maand. Daardoor waren tijdelijk veel artikelen niet te bestellen. Daarvoor was de levertijd al flink opgelopen. Die staat inmiddels weer op twee tot vijf dagen, wat nog wel langer is dan de enkele dag van voor de problemen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse importheffingen op alle auto's, vrachtwagens, auto-onderdelen en staal uit Canada worden per 1 januari verhoogd naar 50 procent. Dat stelt de Amerikaanse president Donald Trump bekendgemaakt op zijn berichtendienst Truth Social.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Fatih Birol, directeur van het Internationaal Energieagentschap (IEA), is bezorgd over het huidige lage niveau van de Europese gasvoorraden voor de komende winter. Volgens AGSI, dat de gasvoorraden en opslagniveaus monitort, liggen de gasreserves momenteel rond de 62 procent. De Europese Unie heeft als doel om de gasvoorraad voor 1 december op 80 procent te brengen. In Nederland is dit nu nog geen 44 procent.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag overwegend lager begonnen. Beleggers namen geen risico's in afwachting van de nieuwe Amerikaanse economische sancties tegen Iran, die naar verwachting later op de dag worden aangekondigd. Ook wordt uitgekeken naar de jaarlijkse bijeenkomst van centrale bankiers in het Amerikaanse Jackson Hole, die eind deze week begint, en de kwartaalcijfers van AI-chipbedrijf Nvidia, die woensdag op het programma staan.
4 uur geleden