Gasunie: voorraad gas daalt, maar tekort wordt niet verwacht
DEN HAAG (ANP) - Hoewel de Nederlandse gasvoorraden zijn geslonken tot het laagste niveau in tien jaar, is er voorlopig nog voldoende gasaanvoer beschikbaar. "Vooralsnog zijn er voldoende gasstromen van elders en is er voldoende voor Nederland", zegt een woordvoerster van Gasunie.
De Nederlandse gasvoorraden zijn geslonken naar 5,8 procent, werd woensdag bekend. "Die voorraad is voor komende winter, dus een soort spaarpotje. Dat gas wordt nu niet gebruikt. Dit gasniveau gaat waarschijnlijk nog verder zakken maar dat is niet erg want het vulseizoen begint binnenkort", legt de woordvoerster van de gasnetbeheerder uit. "Het vulniveau van de gasbergingen is weliswaar ontzettend laag, maar de winter is nagenoeg voorbij."
Gasunie houdt de gasstromen wel "nauwlettend" in de gaten. "Op dit moment zien we dat de aanvoer van gas naar Nederland stabiel is. Er zijn geen verstoringen op onze lng-terminals en ook via de pijpleidingen komt nog steeds gas binnen", benadrukt de zegsvrouw.
Strategische noodvoorraad
Energiebedrijven beginnen vanaf april met het vullen van de gasopslagen voor komende winter. "Door de volatiele internationale gasmarkt is het onzeker hoe snel en in welk tempo dit zal gebeuren. De huidige prijsmechanismen maken het bovendien niet vanzelfsprekend dat bedrijven tijdig inkopen", aldus de woordvoerster. "Vanuit onze onafhankelijke rol monitoren wij de voortgang continu en benadrukken wij dat voldoende vulling cruciaal is voor de leveringszekerheid."
Gasunie pleit al langer voor het zo snel mogelijk opbouwen van een strategische noodvoorraad in de bestaande gasopslagen. "Zodat we beter bestand zijn tegen periodes van onzekerheid en schommelingen in de internationale gasmarkt. De geopolitieke realiteit maakt duidelijk dat langdurige verstoringen in de gasaanvoer geen theoretisch scenario meer zijn."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.
12 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitse luchtvaartmaatschappijen zijn boos op de Duitse regering. Die heeft Emirates toestemming gegeven voor vluchten op een vijfde luchthaven in Duitsland. Daarmee wordt de concurrentie van de maatschappij uit Dubai nog sterker.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oracle behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het software- en cloudbedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Het bedrijf profiteert van de enorme vraag naar diensten en infrastructuur voor AI en zag de omzet van het onderdeel cloudinfrastructuur ruimschoots verdubbelen. Ook verwacht Oracle de sterke prestatie in het huidige kwartaal voort te zetten. Het aandeel steeg 2 procent.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Franse miljardair Bernard Arnault behoort niet langer tot de tien rijkste mensen ter wereld. Volgens de Bloomberg Billionaires Index is zijn vermogen gedaald. Daardoor bestaat de gehele top 10 van de rijkenlijst voor het eerst sinds Bloomberg in 2012 begon met meten volledig uit Amerikanen.
14 uur geleden