Gasunie: stoppen met Russisch gas geen probleem voor gaslevering
GRONINGEN (ANP) - Gasunie voorziet geen problemen voor de levering van gas in Nederland nu het kabinet ervoor kiest om nog dit jaar af te stappen van Russisch gas. Belangrijke voorwaarde is wel dat het stopzetten van de import geleidelijk gebeurt en dat er ander gas wordt gevonden om het Russische gas te vervangen.
"De leidingen liggen er, het maakt niet zoveel uit welk gas er doorheen gaat", geeft een woordvoerster van het gastransportbedrijf aan. Maar wanneer de gaskraan uit Rusland plots dichtgedraaid wordt, dan zou dat wel technische problemen kunnen geven. Als het daarentegen geleidelijk gebeurt speelt dat niet, en is er bovendien nog tijd om elders extra gas te regelen.
Het extra inzetten van vloeibaar gemaakt gas (lng) kan ook helpen. Dat kun je niet direct inzetten, maar Gasunie heeft een installatie waarbij buitenlands gas geschikt gemaakt kan worden voor gebruik in Nederland. Voor Russisch gas is die installatie ook nodig, want het Russische gas verschilt ook van het gas dat in Groningen uit de grond wordt gehaald.
Verduurzamingsplannen
Gasunie stelt dat aardgas de komende jaren hoe dan ook nog nodig is in Nederland. Duurzame alternatieven zoals groene waterstof zijn inmiddels in opkomst maar hebben nog wat tijd nodig om verder te groeien. De organisatie benadrukt onverminderd door te gaan met eerder gemaakte verduurzamingsplannen. Denk bijvoorbeeld aan de verdere ontwikkeling van transport van waterstof, groen gas, warmte en CO2.
"We doen dat allemaal in nauwe samenwerking met het kabinet", benadrukt de woordvoerster. Achter de schermen wordt volgens haar veel afgestemd. Maar ze moet bekennen dat het besluit van vrijdag ook voor Gasunie nieuw is. Het bedrijf hield er wel eerder al rekening mee dat het afstappen van Russisch gas tot de mogelijkheden zou kunnen behoren.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen kopen voor ruim 400 miljoen euro 36 nieuwe sprinters. De "hypermoderne" treinen, met de naam Flirt Flex, krijgen in tegenstelling tot de huidige sprinters weer het klassieke geel-blauwe NS-uiterlijk, maakte het spoorbedrijf bekend. De eerste treinen komen naar verwachting in 2030 op het Nederlandse spoor.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n dertig boeren die zijn gevestigd rond de Nieuwkoopse Plassen krijgen mogelijk te maken met een stikstofzone. De provincie Zuid-Holland wil in of rond het Natura 2000-gebied een zone van 250 meter instellen waarin maatregelen gaan gelden om de stikstofuitstoot naar beneden te krijgen. In eerste instantie mogen de gebruikers van het natuur- en recreatiegebied in het Groene Hart zelf met een voorstel komen over de invulling hiervan.
9 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Twee kinderen van negen en tien jaar oud zijn jarenlang ernstig verwaarloosd en mishandeld in een gezinshuis in het noorden van het land, is te lezen in een uitspraak van de kinderrechter. De kinderen verbleven al drie jaar in het huis en vielen onder de verantwoordelijkheid van de William Schrikker Stichting, die ook verantwoordelijk was voor het Vlaardingse pleegmeisje.
10 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De teller van het aantal schademeldingen na de zware aardbeving bij het Groningse Zeerijp is dinsdag opgelopen naar 2117, meldt het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG). Eerder op de dag ging het nog om 1950 meldingen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Rechtspraak voorziet een mogelijk "grote impact op de rechtsgang van strafzaken" door het opschorten van bezoek aan cliënten in zware gevangenisregimes door strafadvocaten. Een groep van 46 strafadvocaten heeft dinsdag aangekondigd die cliënten niet meer te bezoeken, omdat de aangescherpte veiligheidsmaatregelen in een aantal inrichtingen vertrouwelijke communicatie onmogelijk maken. De Rechtspraak roept de minister van Justitie en Veiligheid op "oog te hebben voor de zorgen van de advocatuur en op zoek te gaan naar een voor alle partijen werkbare oplossing".
12 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het wordt de komende dagen geleidelijk kouder, met kans op natte sneeuw of hagel. Volgens Weeronline neemt de temperatuur vanaf vrijdag vooral 's nachts af en kan het plaatselijk zelfs matig vriezen.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft een 14-jarige jongen veroordeeld tot een jaar jeugddetentie en een PIJ-maatregel (jeugd-tbs) voor het doodsteken van de 13-jarige Joni in Schiedam in februari. Dat gebeurde tijdens een ruzie.
14 uur geleden