Gasunie koopt vanaf volgend jaar elektriciteit in van windparken
GRONINGEN (ANP) - Gasunie gebruikt vanaf volgend jaar groene elektriciteit van windparken van energieleverancier Greenchoice voor het transporteren van onder meer aardgas in Nederland. Het staatsbedrijf heeft een contract voor vijf jaar afgesloten. De komende jaren wil Gasunie ook van andere nog te bouwen windparken stroom gaan inkopen.
Tot nu toe vergroende Gasunie in Nederland de eigen elektriciteitsinkoop nog volledig met zogeheten groenestroomcertificaten, speciale verhandelbare garantiebewijzen. Maar nu gaat het bedrijf dus rechtstreeks groene stroom inkopen. Daardoor wordt volgens Gasunie een kwart van het eigen energieverbruik gekoppeld aan groene én lokaal opgewekte elektriciteit.
"Gasunie heeft als energienetbeheerder de maatschappelijke taak om transport van energie te garanderen en de energietransitie te versnellen", verklaart financieel directeur Janneke Hermes. "In 2030 willen we het grootste deel van onze elektriciteitsbehoefte op uurbasis invullen uit hernieuwbare bronnen."
Opslag en transport
Gasunie is in Nederland verantwoordelijk voor het transporteren en opslaan van aardgas. Vanwege maatregelen tegen klimaatverandering zal dat steeds meer veranderen in onder meer waterstof en CO2.
Gasunie investeert tot 2030 bijna 10 miljard euro in de overgang van gastransportbedrijf naar een duurzame aanbieder van energie-infrastructuur. Het staatsbedrijf zei dat die investeringen nodig waren om Nederland in 2050 klimaatneutraal te maken. Gasunie heeft ook projecten lopen met onder meer groen gas en waterstof. Het bedrijf gaat bijvoorbeeld een landelijk transportnetwerk voor waterstof aanleggen en beheren.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
5 uur geledenLEIDEN (ANP) - De Leidse biotechnoloog Pharming heeft toestemming gekregen om zijn tweede medicijn ook in de Europese Unie op de markt te brengen. Volgens het beursgenoteerde bedrijf is Joenja in het landenblok de eerste goedgekeurde behandeling voor APDS, een zeldzame aandoening van het immuunsysteem.
5 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - De EU en Mexico hebben afgesproken hun afzetmarkten voor elkaar te verruimen door importtarieven verder af te schaffen. Daarvoor zijn de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, voorzitter van de EU-leiders António Costa en de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum vrijdag bijeen voor een voorlopige verklaring in Mexico-Stad.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en De Unie dreigen met acties bij I-SEC, een van de drie beveiligingsbedrijven op Schiphol. Ze geven de onderneming nog een week om problemen met de roosters op te lossen, anders worden op de luchthaven acties op touw gezet. Dat stelt FNV-bestuurder Serda Karabulut na berichtgeving door De Telegraaf. Aan welke acties de bonden denken, wil hij nog niet zeggen. Dat zou nog "voorbarig" zijn.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Warsh is ingezworen als het nieuwe hoofd van de Federal Reserve, de Amerikaanse centrale bank. President Donald Trump benadrukte bij de ceremonie dat de nieuwe Fed-voorzitter "volledig onafhankelijk" is in zijn nieuwe functie. Daarmee leek Trump de financiële markten gerust te willen stellen, aangezien hij als president veel kritiek heeft gehad op het Fed-beleid van de terugtredende Fed-baas Jerome Powell.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw hoger gesloten. Daarmee werd het slotrecord van een dag eerder weer aangescherpt. Volgens analisten stemde hoop op het einde van de Iran-oorlog beleggers positief. Net als eerder deze week waren de chipbedrijven de grote winnaars.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst begonnen. Beleggers bleven optimistisch over een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio verklaarde enige beweging te zien bij Iran in de vredesbesprekingen, maar gaf niet aan op welke vlakken Iran bereid is tot concessies. De twee landen verschillen nog altijd van mening over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz.
11 uur geleden