Gasunie en North Sea Port ontwikkelen waterstofnetwerk in Zeeland
GRONINGEN (ANP) - Gasunie gaat samen met de havens van Vlissingen, Terneuzen en Gent (bekend als North Sea Port) de komende jaren in Zeeland een regionaal waterstofnetwerk ontwikkelen. Daarvoor hebben de partijen een overeenkomst getekend, meldt Gasunie.
Het Zeeuwse netwerk krijgt de naam Hydrogen Delta Network NL en moet rond 2025 klaar zijn. De verbinding met het landelijke Nederlandse waterstofnetwerk van Gasunie zal rond 2027 plaatsvinden. Op die manier kunnen Nederlandse industriële clusters met elkaar verbonden worden, menen de twee ondernemingen.
De Zeeuwse industrie is momenteel goed voor 35 procent van de vraag naar waterstof in Nederland, zeggen de twee organisaties in een persbericht. North Sea Port werkt naast dit project met Gasunie ook samen met gastransportbedrijf Fluxys en staalconcern ArcelorMittal aan een vergelijkbaar regionaal waterstofnetwerk in België.
Verduurzaming
Gasunie staat de komende jaren voor een miljardeninvestering voor verduurzaming. Het bedrijf verwacht bijna 10 miljard euro te investeren in de overgang van een gastransportbedrijf naar een duurzame aanbieder van energie-infrastructuur. Daarbij gaat Gasunie focussen op de verschuiving van het transport van aardgas naar onder meer groen gas en waterstof, meldde de onderneming eerder dit jaar in het jaarverslag.
Hoeveel het Zeeuwse project moet gaan kosten is nog niet duidelijk en hangt af van de omvang, aldus een woordvoerder van Gasunie. Wel verwacht de onderneming voor de ontwikkeling van de landelijke en regionale waterstofinfrastructuur 1,5 miljard euro kwijt te zijn. Voor het Zeeuwse netwerk wordt grotendeels gebruikgemaakt van bestaande aardgasleidingen, zodat er geen nieuwe leidingen aangelegd hoeven te worden.
Het kabinet maakte op Prinsjesdag bekend 750 miljoen euro te reserveren voor de ontwikkeling van waterstof. "Dat betekent dat we dit soort projecten kunnen opstarten want iemand staat garant voor risico's die we aan het begin lopen en nog niet kunnen afdekken", aldus de Gasunie-woordvoerder.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag honderden miljarden dollars aan beurswaarde verloren. Beleggers straften de iPhone-maker voor een tegenvallende prognose, hoewel het concern in het laatste volledige kwartaal van topman Tim Cook wel een hogere omzet en winst in de boeken zette. Amazon werd daarentegen meer dan 15 procent hoger gezet en kende zijn beste dag op Wall Street in jaren.
5 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft wereldwijd meer dan 1 miljard actieve gebruikers. Dat heeft het Amerikaanse techbedrijf vrijdag naar buiten gebracht. Het cijfer omvat niet alleen de gebruikers van de populaire chatbot ChatGPT zelf, maar ook AI-programmeerhulp Codex en ChatGPT Work, een platform waarmee gebruikers toegang hebben tot andere externe toepassingen.
8 uur geledenEINDHOVEN (ANP/BLOOMBERG) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors voert gesprekken over een overname van Ambarella, een ontwerper van gespecialiseerde AI-chips die worden gebruikt in cameratechnologie voor zelfrijdende auto's. Dat meldt de Financial Times op basis van ingewijden. Volgens de Britse zakenkrant zijn de gesprekken over een mogelijke miljardendeal in volle gang, maar wil NXP geen commentaar geven.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) is vrijdag ruim een kwart van zijn beurswaarde kwijtgeraakt op de beurs in Amsterdam. Het aandeel van het bedrijf achter sterren als Taylor Swift, Noah Kahan, Olivia Rodrigo en Drake kelderde dik 25 procent na een zeer slecht ontvangen kwartaalbericht.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/BELGA) - De Europese Commissie is akkoord met de miljardenovername van computerspellenbedrijf Electronic Arts (EA), bekend van games als EA Sports FC en The Sims. Een groep investeerders onder leiding van het Saudische staatsfonds PIF telde vorig jaar 55 miljard euro neer om EA in te lijven en van de aandelenbeurs in New York te halen.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon behoorde vrijdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York, met een koerswinst van 14 procent. Dat is de grootste koerssprong voor het aandeel sinds november 2022.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse treinvervoerder GoVolta wil de concurrentie aangaan met Eurostar op de hogesnelheidslijn van Amsterdam naar Parijs. Dat heeft de Bredase onderneming gemeld aan de Autoriteit Consument & Markt (ACM). GoVolta hoopt de nieuwe treindienst in december 2028 te starten. Het bedrijf rijdt vanaf eind dit jaar naar de Franse hoofdstad via het klassieke spoor, maar dat duurt drie uur langer.
14 uur geleden