Gasunie-bestuurder: waakzaamheid en energie besparen blijven nodig
GRONINGEN (ANP) - Nederland blijft kwetsbaar als het gaat om de levering van gas. Daarvoor waarschuwt Gasunie-bestuurder Hans Coenen dinsdag in een interview met De Telegraaf. De gasprijzen liggen inmiddels een stuk lager dan voorheen, maar volgens Coenen blijven "waakzaamheid en continu energie besparen" nodig.
"Er is geen garantie dat het allemaal smooth blijft gaan bij een heel koude winter", zegt hij tegen de krant. Dan zouden de prijzen zomaar weer omhoog kunnen gaan. "We blijven kwetsbaar. Neem de staking van Chevron in Australië, en tegelijkertijd onverwacht onderhoud aan onze pijpleiding naar Noorwegen, by far onze grootste leverancier. Direct stijgt de prijs", verwijst hij naar marktontwikkelingen van eerder dit jaar.
Zijn grootste zorg is dat er ergens in het aanvoersysteem een blokkade ontstaat, zoals bij de Noorse leiding. "Als Noorwegen uitvalt, hebben we nog wat gas in Nederlandse offshorevelden, maar de vergunningverlening daarvoor duurt lang. En al die velden bij elkaar zijn volstrekt onvoldoende om ons en de Europese markten structureel te voorzien. Die Noorse leiding moet in stand blijven, linksom of rechtsom."
Russisch gas
Na het uitbreken van de oorlog in Oekraïne is de levering van Russisch gas aan Europa bijna stil komen te liggen. Dat zorgde aanvankelijk voor flinke prijsstijgingen. Maar die zijn mede door toegenomen leveringen van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) verdwenen. Door het zachte winterweer gingen de prijzen eerder deze maand nog extra omlaag.
Voorlopig is er voldoende gas op voorraad, maar dat is geen garantie voor de toekomst. "Er is gas, de markt is liquide, maar ook nog gespannen", zegt Coenen daarover tegen De Telegraaf. "Als de gasbergingen deze winter toch worden leeg getrokken, dan heb je voor volgende winter een probleem. Dat krijg je voor de volgende zomer niet meer volledig bijgevuld."
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) beoordeelt de effecten van de recente stijging van de euro op de groei van de consumentenprijzen in haar kwartaalprognoses die in maart worden verwacht. Dat zei ECB-bestuurslid Piero Cipollone tegen het Cypriotische nieuwsagentschap CNA.
10 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het bedrijf Hims & Hers stopt met de verkoop van een imitatieversie van de nieuwe afslankpil van Novo Nordisk. De aankondiging komt kort na een besluit van de Amerikaanse toezichthouder FDA om strenger op te treden tegen namaakversies van afslankmiddelen.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Topman Will Lewis van The Washington Post verlaat de Amerikaanse krant, enkele dagen nadat honderden medewerkers zijn ontslagen. Na twee jaar aan het roer vindt hij nu het juiste moment om een stap opzij te doen, schrijft hij in een bericht aan personeel dat online werd gedeeld.
15 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
1 dag geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
1 dag geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
1 dag geleden