Gasunie adviseert Groningenveld langer op waakvlam te houden
GRONINGEN (ANP) - Gasunie adviseert het kabinet om het Groningenveld langer op de waakvlam te houden en nog niet definitief te sluiten vanwege de oorlog in Oekraïne. Dit houdt in dat er voorlopig nog een minimale hoeveelheid gas moet worden gewonnen, waardoor de putten open kunnen blijven. Het stopzetten van de gaswinning dit jaar zou te risicovol zijn met het oog op de leveringszekerheid van gas.
Het volledig wegvallen van de import van Russisch gas en de onzekerheid op de internationale gasmarkten betekenen volgens Gasunie "helaas" dat er scenario's denkbaar zijn waarin Nederland volgende winter niet voldoende gas heeft. In dat geval zou het handig zijn als het Groningenveld nog als back-up beschikbaar is. Dat laatste zou niet mogelijk zijn als het veld al in oktober dit jaar zou sluiten, wat het uitgangspunt van het kabinet is.
Snelst mogelijke sluiting van het grootste gasveld van Europa zou wel het streven moeten blijven, benadrukt Gasunie. Maar wat meespeelt is dat het nu nog heel moeilijk is om goede aannames te maken voor volgend jaar, "met helaas meer kans op tegenvallers dan op meevallers". De organisatie zegt de ontwikkelingen op de gasmarkten voortdurend in de gaten te houden.
Europese gastekorten
"Dat is nu zeker van belang, omdat heel Europa te maken heeft met gastekorten en maatregelen neemt om die tekorten zo snel mogelijk op te heffen", staat in het advies. Een voorbeeld is Duitsland dat recent drijvende terminals voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) in gebruik heeft genomen. Daardoor zou Duitsland minder afhankelijk moeten worden van gas uit Nederland.
Het kabinet gaf eerder aan de gaswinning uit het Groningenveld komend najaar en uiterlijk 2024 dicht te willen doen. Dit is nodig vanwege de aardbevingen waar Groningen al jaren last van heeft. Dat blijft het uitgangspunt, zegt verantwoordelijk staatssecretaris Hans Vijlbrief. Het kabinet neemt in juni een besluit. Als er voldoende gas is geïmporteerd, kan het gasveld volgens de staatssecretaris mogelijk toch vanaf 1 oktober dit jaar helemaal dicht.
Reactie Vijlbrief
"Alles dat in mijn macht ligt om het Groningenveld te sluiten is nagenoeg gerealiseerd. Dat is goed nieuws. Want gaswinning in Groningen is gevaarlijk", benadrukt Vijlbrief. "Tegelijkertijd is komend jaar de toevoer van voldoende hoogcalorisch gas allerminst zeker door de oorlog in Oekraïne."
De NAM laat in een reactie weten dat de gaswinning uit het Groningenveld onder instructie van de minister wordt uitgevoerd en dat de minister het tempo van de afbouw bepaalt. "De NAM voert de instructies uit en ondersteunt het voornemen van de minister van EZK om het Groningenveld te sluiten. We zijn blij dat er duidelijkheid is. "
Meer uit Binnenland
NUNSPEET (ANP) - De bestuurder van de auto die inreed op een groep mensen in Nunspeet is een 56-jarige vrouw uit de Gelderse plaats, meldt de politie. Zij is lichtgewond geraakt.
3 uur geledenNUNSPEET (ANP) - Bij het ongeluk in Nunspeet waarbij een auto inreed op een groep mensen, lijkt vooralsnog geen opzet in het spel te zijn, meldt de politie. "Maar daar doen we nog onderzoek naar", aldus de politie op X.
4 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Na de vierde actiedag van 3FM Serious Request staat de teller op 10.135.897 euro. Dat is maandagavond bekendgemaakt op NPO 3FM. Nog nooit eerder werd op de vierde dag zoveel geld opgehaald.
5 uur geledenNUNSPEET (ANP) - Het ernstige ongeluk in Nunspeet waarbij meerdere mensen gewond zijn geraakt, is veroorzaakt door een auto die op een groep mensen inreed. Dat meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland.
5 uur geledenNUNSPEET (ANP) - Meerdere mensen zijn gewond geraakt bij een ernstig ongeval op de Elburgerweg in Nunspeet, meldt de politie.
5 uur geledenGOIRLE (ANP) - Bij een controle afgelopen zaterdag in het Brabantse Goirle is ongeveer 150 kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen. Dat meldt de politie maandag. Agenten controleerden vooral het verkeer dat vanuit België de grens overstak na daar vuurwerk te hebben aangeschaft.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Omroep MAX stopt met de talkshow Carrie op Vrijdag van presentatrice Carrie ten Napel. Dat gebeurt als gevolg van de bezuinigingen bij de publieke omroep, meldt Omroep MAX maandag. De laatste uitzending is komende zomer.
8 uur geleden