GasTerra komt niet van contracten af en stopt twee jaar later
DEN HAAG (ANP) - De leverancier van Gronings aardgas GasTerra heft zichzelf twee jaar later op omdat het niet op tijd is gelukt om onder contracten uit te komen, meldt staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw). Dit samenwerkingsverband tussen het kabinet, staatsdeelneming Energie Beheer Nederland en energiebedrijven Shell en ExxonMobil heeft nog afspraken staan om gas te leveren tot in 2029. Het aanvankelijke plan om deze verplichtingen over te dragen aan een andere partij bleek ingewikkeld, mede vanwege schommelende prijzen.
De aandeelhouders hebben besloten dat GasTerra nog tot 31 december 2026 blijft bestaan. "Gelet op de huidige situatie op de gasmarkt en de omvang van de nog resterende verplichtingen, is een verlenging van de afbouw de beste wijze om deze verplichtingen te kunnen blijven nakomen", schrijft Vijlbrief in een brief aan de Tweede Kamer. Door de sluiting van het Groningenveld worden de leveringsverplichtingen opgevuld met ander gas.
GasTerra is in de jaren zestig opgericht om Groningengas te verkopen. Later is daar ook gas uit de kleine velden bij gekomen. Het bestaansrecht van het bedrijf is vervallen toen was besloten om de gaswinning in Groningen af te bouwen. De gasleverancier heeft vanwege langlopende contracten verplichtingen om gas te leveren tot in 2029. Het plan om deze voor eind 2024 over te dragen aan "een nader te bepalen partij" bleek niet haalbaar. Eind 2026 zijn de verplichtingen zo klein dat het wel moet lukken, verwacht de staatssecretaris.
Zonder gevolgen voor gaswinning
Dit besluit heeft geen gevolgen voor de gaswinning in Groningen en de versterkingsoperatie van beschadigde gebouwen in de provincie, benadrukt Vijlbrief. Het is evenwel "ingrijpend" voor alle medewerkers van GasTerra, die twee jaar langer bij een bedrijf zullen werken dat uiteindelijk wordt opgeheven. Eerder zijn al afspraken gemaakt met de vakbond om medewerkers die het bedrijf verlaten te helpen met het vinden van nieuw werk. Die plannen zijn aangepast aan de nieuwe situatie.
Een woordvoerster van GasTerra zegt vanwege contractuele afspraken niet te kunnen delen of het uitstel geld oplevert of juist meer kosten met zich meebrengt. Ongeveer 30 procent van de medewerkers is al vertrokken bij de gashandelaar.
Meer uit Financieel
HANGZHOU (ANP/RTR) - AliExpress, onderdeel van het Chinese Alibaba, gaat in beroep tegen de boete van 550 miljoen euro die de Europese Commissie maandag heeft opgelegd. "Wij zijn verrast door het besluit van de EU en de onevenredige boete, en wij zijn het er niet mee eens", meldt de Chinese webwinkel.
37 minuten geledenSACRAMENTO (ANP/RTR) - Twaalf Amerikaanse staten hebben maandag bij de rechter een tijdelijke opschorting van de miljardenovername van Warner Bros. Discovery door Paramount afgedwongen. De staten voerden aan dat het laten doorgaan van het samengaan van de twee grote Amerikaanse entertainmentconcerns de concurrentie onherstelbaar zou schaden.
1 uur geledenNAARDEN (ANP) - Een opleving van de verkoop van warmtepompen is de afgelopen maanden uitgebleven. Dit verwachtte de Vereniging Warmtepompen wel door de gestegen gasprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De verkoop van warmtepompen liet in het eerste halfjaar een "bescheiden" groei van 6 procent zien, maakte de vereniging maandag bekend.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Europese beurzen was maandag weinig beweging, ondanks de schommelende olieprijzen. De brandstof stond 's ochtends op het hoogste niveau in een maand tijd, maar werd gedurende de dag weer goedkoper na uitspraken van Iran over voortdurende gesprekken met de Verenigde Staten over de opgelopen spanningen. De beursgraadmeters reageerden er nauwelijks op.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Tot 2030 hoeven EU-lidstaten geen boetes te geven aan bedrijven die zich niet houden aan nieuwe regels rond methaanuitstoot. Vanaf 2027 moeten bedrijven die olie en gas importeren zich aan die regels houden. De Europese Commissie adviseert maandag sancties bij overtredingen uit te stellen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn de nieuwe handelsweek hoger begonnen, vooral gedreven door koerswinsten van chipfabrikanten. Mede door een verkoopgolf onder diezelfde chipproducenten sloten de beurzen vrijdag nog met verliezen. Ook zijn beleggers in afwachting van de cijfers van onder meer Alphabet, Tesla en Intel, die later deze week komen.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Tot 2030 hoeven EU-lidstaten geen boetes te geven aan bedrijven die zich niet houden aan nieuwe regels rond methaanuitstoot. Vanaf 2027 moeten bedrijven die olie en gas importeren zich aan die regels houden. De Europese Commissie adviseert maandag sancties bij overtredingen uit te stellen.
6 uur geleden