Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

GasTerra komt niet van contracten af en stopt twee jaar later

GasTerra komt niet van contracten af en stopt twee jaar later

DEN HAAG (ANP) - De leverancier van Gronings aardgas GasTerra heft zichzelf twee jaar later op omdat het niet op tijd is gelukt om onder contracten uit te komen, meldt staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw). Dit samenwerkingsverband tussen het kabinet, staatsdeelneming Energie Beheer Nederland en energiebedrijven Shell en ExxonMobil heeft nog afspraken staan om gas te leveren tot in 2029. Het aanvankelijke plan om deze verplichtingen over te dragen aan een andere partij bleek ingewikkeld, mede vanwege schommelende prijzen.

De aandeelhouders hebben besloten dat GasTerra nog tot 31 december 2026 blijft bestaan. "Gelet op de huidige situatie op de gasmarkt en de omvang van de nog resterende verplichtingen, is een verlenging van de afbouw de beste wijze om deze verplichtingen te kunnen blijven nakomen", schrijft Vijlbrief in een brief aan de Tweede Kamer. Door de sluiting van het Groningenveld worden de leveringsverplichtingen opgevuld met ander gas.

GasTerra is in de jaren zestig opgericht om Groningengas te verkopen. Later is daar ook gas uit de kleine velden bij gekomen. Het bestaansrecht van het bedrijf is vervallen toen was besloten om de gaswinning in Groningen af te bouwen. De gasleverancier heeft vanwege langlopende contracten verplichtingen om gas te leveren tot in 2029. Het plan om deze voor eind 2024 over te dragen aan "een nader te bepalen partij" bleek niet haalbaar. Eind 2026 zijn de verplichtingen zo klein dat het wel moet lukken, verwacht de staatssecretaris.

Zonder gevolgen voor gaswinning

Dit besluit heeft geen gevolgen voor de gaswinning in Groningen en de versterkingsoperatie van beschadigde gebouwen in de provincie, benadrukt Vijlbrief. Het is evenwel "ingrijpend" voor alle medewerkers van GasTerra, die twee jaar langer bij een bedrijf zullen werken dat uiteindelijk wordt opgeheven. Eerder zijn al afspraken gemaakt met de vakbond om medewerkers die het bedrijf verlaten te helpen met het vinden van nieuw werk. Die plannen zijn aangepast aan de nieuwe situatie.

Een woordvoerster van GasTerra zegt vanwege contractuele afspraken niet te kunnen delen of het uitstel geld oplevert of juist meer kosten met zich meebrengt. Ongeveer 30 procent van de medewerkers is al vertrokken bij de gashandelaar.

Meer uit Financieel

Maker slimme ringen Oura stelt beursgang in VS uit

SAN FRANCISCO (ANP) - Oura, de maker van slimme ringen, stelt een beursgang in de Verenigde Staten uit door onzekerheid op de markt voor beursintroducties. Het van oorsprong Finse bedrijf wilde bij een debuut op techbeurs Nasdaq tot 2,2 miljard dollar ophalen en had ongeveer vier keer zoveel orders binnengehaald als er aandelen beschikbaar waren, meldde persbureau Bloomberg eerder al.

1 uur geleden
Run op .si-domeinen na uitspraak Trump over superintelligentie

LJUBLANA (ANP/AFP) - Het voorstel van de Amerikaanse president Donald Trump om kunstmatige intelligentie (AI) voortaan te hernoemen tot 'super intelligence' (SI) heeft tot een stortvloed aan aanvragen geleid voor internetdomeinen die eindigen op '.si'.

2 uur geleden
Vakantieparken Peter Gillis mogen geveild worden

DEN BOSCH (ANP) - Drie vakantieparken van Oostappen Groep, het bedrijf van realityster Peter Gillis, mogen op 1 oktober geveild worden door schuldeiser Marc van Rooi. Dat heeft de kortgedingrechter in Den Bosch bepaald. Gillis probeerde de executieveiling tegen te houden en stapte daarom naar de rechter.

2 uur geleden
Vliegveld Catania heropend na verlaagde vulkaandreiging

CATANIA (ANP/RTR) - De luchthaven van Catania op Sicilië heeft dinsdag de vluchten hervat, nadat het vliegverkeer was stilgelegd door een uitbarsting van vulkaan Etna en slechte weersomstandigheden. KLM moest afgelopen weekend reizigers omboeken naar de luchthaven van Palermo op hetzelfde eiland.

3 uur geleden
Jørgensen: EU betaalde al 100 miljard extra voor evenveel energie

DUBLIN (ANP) - De Europese Unie heeft dit jaar ruim 100 miljard extra aan energie besteed "zonder daarvoor een molecuul extra aan gas of olie te ontvangen", zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) voorafgaand aan een overleg met EU-ministers van Energie. Voor hem toont dit aan hoe "onhoudbaar het is om afhankelijk te zijn van energiebronnen uit andere delen van de wereld".

4 uur geleden
Anthropic noemt AI risico voor mensheid in beursgangdocument

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Anthropic waarschuwt potentiële beleggers dat AI "catastrofale en existentiële risico's voor de mensheid" met zich meebrengt. Dat meldt Reuters op basis van het prospectus van het AI-bedrijf, dat het persbureau heeft ingezien.

4 uur geleden
Bloomberg: KKR en RWE willen gezamenlijk bod doen op Duits Uniper

DÜSSELDORF (ANP) - De Amerikaanse investeerder KKR en het Duitse energiebedrijf RWE hebben de krachten gebundeld voor een bod op het Duitse genationaliseerde energieconcern Uniper, dat ook in Nederland elektriciteitscentrales heeft. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Duitsland begon in mei met het verkoopproces van het energieconcern.

4 uur geleden