Gasprijzen op en neer met koud weer in aantocht
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De aardgasprijzen in Europa schommelden maandag, waarbij de aandacht van handelaren zich concentreerde op koud weer en mogelijke verstoringen van de bevoorrading. Dat gebeurt op het moment dat de gasopslagen nagenoeg vol zitten.
De gasprijs op de toonaangevende beurs van Amsterdam stond maandag omstreeks 09.45 uur 1,7 procent lager nadat er eerder sprake was van een stijging van 1,3 procent. De weersvoorspellingen wijzen erop dat de temperaturen in Europa de komende weken onder de gebruikelijke waarden van het seizoen komen te liggen. De verwachting is dat er daardoor meer gestookt zal moeten worden.
Tegelijkertijd dreigde het Russische staatsgasbedrijf Gazprom de leveringen via Oekraïne, de laatst overgebleven route voor zijn gas naar West-Europese landen, te beperken. Het continent begint de winter met bijna volle reservoirs na een enorme inspanning om wereldwijd gas in te slaan ter vervanging van de Russische leveringen. Maar de combinatie van een koudegolf en minder leveringen zorgt mogelijk voor krappere marktomstandigheden. Vooral als de voorraden de komende maanden snel uitgeput raken. Bijkomend probleem is de verwachting dat het de komende periode minder waait waarmee er ook minder windenergie voorhanden is.
Moldavië
Gazprom beschuldigde Oekraïne vorige week van het achterhouden van gasvoorraden bestemd voor Moldavië en dreigde deze week te beginnen met het verminderen van de gasleveringen richting Europa. De route via Oekraïne is momenteel nog de enige route waarop gas van Rusland naar Europa kan worden vervoerd.
Oekraïne ontkende gas dat van Rusland naar Moldavië moest tegen te hebben gehouden. In plaats daarvan beschuldigde de beheerder van het Oekraïense gasnet Rusland ervan gas in te zetten als politiek drukmiddel. Ook de Moldavische vicepremier Andrei Spinu wees de beschuldigingen van Gazprom van de hand en zei op berichtenapp Telegram dat "Gazprom Oekraïne en Moldavië beschuldigt van iets dat niet gebeurt".
Meer uit Financieel
STARBASE (ANP) - SpaceX heeft de omzet het afgelopen kwartaal ruim verdubbeld, dankzij flink toegenomen opbrengsten uit zijn activiteiten rond kunstmatige intelligentie (AI) en een aanhoudende groei van satellietinternetdienst Starlink. Ook werd een miljardenwinst in de boeken gezet, tegen ruim 1 miljard dollar verlies in dezelfde periode een jaar eerder.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De hoofdgraadmeters op de Amerikaanse beurzen zijn dinsdag overwegend hoger geëindigd. Een daling van de olieprijzen en de verwachting van sterke kwartaalcijfers leken de zorgen over de hoge investeringen en koerswaarderingen in de AI-sector even naar de achtergrond te duwen.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Alle diensten bij onlinebank Revolut zijn weer hersteld, nadat de Britse bank eerder op de dag met problemen kampte door een storing bij Google Cloud. Revolut heeft ook veel klanten in Nederland. Het geld en de gegevens van klanten zijn veilig, laat het bedrijf weten.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Franse gistproducent Lesaffre overweegt een bod op zijn Nederlandse concurrent Corbion, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De niet-beursgenoteerde Franse onderneming zou financieringsopties bespreken voor een mogelijke overname van het in Amsterdam gevestigde beursgenoteerde bedrijf.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - EssilorLuxottica, het brillenconcern achter onder meer zonnebrillenmerk Ray-Ban en keten Pearle Opticiens, heeft de opbrengsten uit de tak voor AI-brillen en hoorbrillen opgevoerd. De omzet van de divisie wearables, waaronder ook de veelbesproken camerabril van Ray-Ban en Meta valt, nam in het afgelopen kwartaal met een vijfde toe.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse supermarktconcern Carrefour heeft zijn financiële doelstellingen voor het hele jaar naar beneden bijgesteld als gevolg van de geweldsuitbarstingen in verschillende delen van het land. Volgens het bedrijf is het consumentenvertrouwen hierdoor aangetast en blijven klanten weg uit winkels.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven zijn dinsdag onderaan geëindigd in de Amsterdamse AEX-index. Besi, ASML en ASMI noteerden bij het slot van de handelsdag minnen tot 3,3 procent. Onder beleggers leven aanhoudende zorgen over de grote investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) en de winstgevendheid van AI-gerelateerde bedrijven, die sinds de opmars van de technologie sterk in waarde zijn gestegen.
6 uur geleden