
Gasprijzen dalen na belofte Poetin meer gas te leveren
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De gasprijzen zijn woensdag in de loop van de dag gedaald na opmerkingen van de Russische president Vladimir Poetin. Die toonde zich bereid de leveringen aan Europa voor de komende winter op te voeren, nu er wereldwijd bezorgdheid is over het aanbod.
De prijs van een zogeheten megawattuur gas volgens de standaard voor Europese gasprijzen steeg eerder op woensdag tot boven de 160 euro. Na de uitspraken van Poetin op een energiebijeenkomst in Moskou zakte de prijzen terug tot circa 108 euro.
Poetin zei dat de gasverkoop aan Europa een record zou kunnen bereiken. Critici beschuldigden Rusland er eerder van gasleveringen tegen te houden. Dat wordt door Rusland tegengesproken. De beperkte aanvoer vanuit Rusland wordt genoemd als een belangrijke factor voor het stijgen van de gasprijzen.
Door de aanhoudend sterke vraag, beperkt aanbod op de gasmarkt en de verwachting voor kouder weer op het noordelijk halfrond stegen de gasprijzen afgelopen dagen tot recordhoogte. In twee dagen stegen de prijzen op de Europese markt met 60 procent, waarna Poetin de prijzen omlaag praatte.
Volgens de Russische president toont de gascrisis aan dat Europese autoriteiten fouten hebben gemaakt. Poetin legt de schuld bij de de overgang naar groene energie en de lage investeringen in winningsindustrieën. De Rus uitte eerder ook kritiek op "onevenwichtige beslissingen" en "drastische stappen" om de duurzame doelen te bereiken.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging dinsdag licht omlaag. Beleggers bleven voorzichtig na het ontslag van Lisa Cook, een bestuurder van de Federal Reserve, door president Donald Trump. Cook werd in 2022 aangesteld door toenmalig president Joe Biden en Trump beschuldigt haar van hypotheekfraude. Het is nog nooit voorgekomen dat een Amerikaanse president een Fed-gouverneur uit diens functie heeft gezet. De stap wordt gezien als een nieuwe aanval van Trump op de onafhankelijkheid van de centrale bank.
31 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De topman van energieleverancier Vattenfall Nederland, Martijn Hagens, wordt de hoogste bestuurder bij concurrent Eneco. Hij treedt op 1 maart 2026 in dienst, maakt de raad van commissarissen van Eneco bekend.
45 minuten geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - Het Noorse staatsinvesteringsfonds heeft zijn belang in de Amerikaanse machinebouwer Caterpillar verkocht, omdat de graafmachines en bulldozers van het bedrijf gebruikt zouden worden door het Israëlische leger voor sloopwerkzaamheden in de Palestijnse gebieden. Volgens het fonds draagt Caterpillar daardoor bij aan mensenrechtenschendingen. Ook worden vijf Israëlische banken in de ban gedaan.
47 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese toponderhandelaar Li Chenggang reist deze week naar Washington voor nieuwe handelsgesprekken met de Verenigde Staten. Volgens The Wall Street Journal zal hij in Washington praten met de Amerikaanse handelsvertegenwoordiger Jamieson Greer en andere regeringsfunctionarissen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met importheffingen en exportbeperkingen voor landen die Amerikaanse techbedrijven extra belastingen opleggen of reguleren met speciale wetgeving. Hij stelt dat dit soort maatregelen "onze geweldige Amerikaanse techbedrijven aanvallen".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) start deze week een voorlichtingscampagne om gebruikers van onlineplatforms te informeren over hun rechten en de stappen die zij kunnen ondernemen bij schending daarvan. Volgens de toezichthouder weten veel consumenten en zakelijke gebruikers vaak niet wat hun rechten zijn bij het gebruik van deze onlinediensten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal winkels dat failliet is gegaan, is van april tot en met juni flink gestegen, heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) geconstateerd. In totaal ging het om 89 bedrijven, tegen 66 in dezelfde periode een jaar eerder. Het aantal faillissementen in de hele economie nam juist met 7 procent af.
3 uur geleden