Gasprijs zakt onder 60 euro ondanks koud winterweer
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is maandag tot onder de 60 euro per megawattuur gezakt, ondanks het koude winterweer in grote delen van Europa. Handelaren in de brandstof lijken daarbij te verwachten dat de koudegolf weinig impact zal hebben op de gasvoorraden in de regio. De gasopslagen zijn tot nu toe nauwelijks aangesproken door de milde weersomstandigheden in de afgelopen weken.
Op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs daalde de prijs maandag rond 10.15 uur met 7 procent tot 60,25 euro per megawattuur. Eerder op de ochtend zakte de prijs nog met 7,7 procent tot 59,80 euro. Sinds het begin van het jaar is de brandstof ongeveer 20 procent goedkoper geworden. Ondanks de daling is gas nog altijd een stuk duurder dan in de afgelopen jaren, toen minder dan 30 euro per megawattuur werd betaald.
Hoewel de koudegolf naar verwachting tot het einde van de week zal aanhouden, blijven de gasopslagen goed gevuld. Dat komt mede door de toename van de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) in Europa. Doordat de gasopslagen in China ook goed gevuld zijn, worden extra lng-leveringen omgeleid naar westerse landen. Die extra invoer zal er waarschijnlijk voor zorgen dat Europa tot het einde van de winter goed bevoorraad blijft. Dat voedt het optimisme dat Europa deze winter doorkomt zonder extreme prijspieken, rantsoenering van gas en stroomonderbrekingen.
Duurzame energiebronnen dragen ook bij aan een lager gebruik van gas voor de opwekking van elektriciteit in Europa. Zo produceerde Duitsland afgelopen zaterdag een recordhoeveelheid windenergie, terwijl Groot-Brittanniƫ vorige week ook een record aan windenergie wist op te wekken.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Franse ministers hebben een melding gemaakt bij justitie over Grok. Dat is de chatbot van Elon Musks start-up xAI. De chatbot heeft "seksuele en seksistische" inhoud gegenereerd die "overduidelijk illegaal" was, melden de ministers vrijdag in een verklaring.
14 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam heeft de eerste handelsdag van 2026 met een flinke plus afgesloten. Besi, ASML en ASMI voerden de lijst aan. De chipbedrijven profiteerden op het Damrak van een techrally in Aziƫ.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol worden zaterdag naar verwachting nog eens honderden vluchten geannuleerd door het winterse weer. Ook verwacht de luchthaven honderden vertragingen door onder meer sneeuwbuien, het ijsvrij maken van vliegtuigen en de ongunstige windrichting.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Veel gepensioneerden krijgen dit jaar een flink hoger pensioen. Van zo'n 1,4 miljoen mensen die zijn gestopt met werken en al over zijn naar het nieuwe stelsel, gaat de uitkering gemiddeld met 13 procent omhoog. Pensioenconsultant Corine Reedijk van adviesbureau Aon, dat de cijfers deelde, kan zich zo'n hoge gemiddelde stijging op jaarbasis niet herinneren.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen van schade rond de jaarwisseling loopt langzaam op. Bij verzekeraar NN was het aantal tot en met vrijdagochtend verdubbeld ten opzichte van een dag eerder. Het gaat nu om vijftig tot zestig meldingen door particulieren, meldt een woordvoerder van het concern, dat ook de merken ING Verzekeringen, OHRA, ASN Verzekeringen en ABN AMRO Verzekeringen voert.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag gemengd begonnen aan het nieuwe beursjaar 2026. Beleggers in New York keerden terug van een vrije dag op donderdag vanwege de jaarwisseling. Woensdag sloten de beursgraadmeters op Wall Street met verlies, maar over heel 2025 werden flinke plussen op de koersenborden gezet. Tesla stond bij de stijgers, na bekendmaking van cijfers over de verkoop in het vierde kwartaal.
4 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft in 2025 minder nieuwe auto's verkocht dan in 2024. Hierdoor is de Chinese concurrent BYD nu de grootste maker van elektrische auto's ter wereld.
4 uur geleden