Gasprijs veert op ondanks milde weersverwachtingen
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is vrijdag weer wat opgeveerd, ondanks de verwachtingen dat het milde winterweer in grote delen van Europa voorlopig zal aanhouden. De prijs van de brandstof is de afgelopen tijd flink gedaald doordat er minder gas wordt verbruikt voor de verwarming van huizen en kantoren en de voorraden daardoor goedgevuld blijven. Sinds donderdag lijkt de gasprijs echter weer wat op te lopen.
Het belangrijke Noorse energieconcern Equinor waarschuwde al dat de Europese gasmarkt ook dit jaar krap zal blijven, waardoor de prijzen sterk kunnen schommelen. Die krapte wordt veroorzaakt doordat er minder Russisch gas beschikbaar is en landen een felle concurrentiestrijd voeren om vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te importeren om de voorraden op peil te houden.
Op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs steeg de prijs vrijdag rond 12.00 uur met dik 3 procent tot 74,75 euro per megawattuur. Eerder op de ochtend zakte de prijs nog met 4 procent tot 69,50 euro. Donderdag veerde de gasprijs ook al op na een aanvankelijke daling richting de 60 euro. Op weekbasis lijkt de gasprijs daarmee vrijwel ongewijzigd te blijven.
Optimistisch
De gasprijs is sinds begin december wel gehalveerd en ligt ver onder de pieken van rond de 350 euro die eind augustus werden bereikt. Ondanks de daling is gas nog altijd een stuk duurder dan in de afgelopen jaren, toen minder dan 30 euro per megawattuur werd betaald.
Volgens de weersvoorspellingen zullen de milde temperaturen volgende week waarschijnlijk aanhouden, met veel hoger dan gemiddelde temperaturen voor Frankrijk en Duitsland, de twee grootste economieën van de eurozone. De hoge energieprijzen zijn een belangrijke aanjager geweest van de hoge inflatie in het eurogebied, en de onverwacht lage vraag naar gas zorgt voor optimisme bij de Europese autoriteiten.
"We zijn nu erg optimistisch, en dat waren we in de herfst niet", zei Klaus Müller, president van de Duitse netwerkregulator, in een interview met tv-zender ARD. Volgens Müller is een gastekort deze winter "onwaarschijnlijk". "Hoe meer gas we aan het begin van het jaar in opslagfaciliteiten hebben, hoe minder stress en kosten we zullen hebben om ze voor de volgende winter weer te vullen." In Duitsland zijn de gasopslagen voor bijna 91 procent gevuld en de Europese opslaglocaties zitten voor 83 procent vol.
Meer uit Financieel
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
7 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
8 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
9 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
10 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
10 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
12 uur geleden