Gasprijs stijgt door oplopende spanningen Midden-Oosten
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is woensdag verder gestegen door de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. De acties van Israël, waarbij kopstukken van Hamas en Hezbollah werden gedood, zorgen voor vrees voor een uitbreiding van de oorlog in Gaza. Zo zouden de door Iran gesteunde Houthi-rebellen uit Jemen meer aanvallen op schepen in de Rode Zee kunnen uitvoeren als vergelding. Ook zou Iran de scheepvaart in bijvoorbeeld de Perzische Golf kunnen ontregelen, waardoor leveringen van gas en olie uit de regio verstoord kunnen worden.
Op de toonaangevende gasbeurs in Amsterdam steeg de prijs woensdagochtend met ruim 2 procent tot bijna 36 euro per megawattuur. De gasprijs laat al vier dagen op rij een stijging zien en staat op een hoog niveau voor de zomerperiode. De Europese gasvoorraden zijn echter nog altijd goed gevuld en ook de leveringen van gas uit Noorwegen zijn weer hervat na de recente verstoringen. Noorwegen is sinds het wegvallen van Russisch gas de grootste leverancier van aardgas aan Europa.
De Europese gasmarkt is sinds het wegvallen van de gasleveringen uit Rusland door de oorlog in Oekraïne, veel gevoeliger geworden voor verstoringen in de aanvoer van gas. Dat komt doordat Europa nu afhankelijker is van leveringen van over de hele wereld. "Verdere escalaties in het Midden-Oosten laten zien hoe snel de gasprijs in een dag kan stijgen", zei Florence Schmit, energiestrateeg bij Rabobank.
Gascrisis
De Europese Rekenkamer waarschuwde in juni al dat de Europese Unie niet klaar is voor een mogelijke nieuwe gascrisis. De EU heeft wel maatregelen genomen om aan aardgas te kunnen komen als de nood aan de man is, maar niet om dat ook betaalbaar te houden, stelde de Rekenkamer.
De concurrentie met andere grote kopers van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) zoals China en Egypte is de laatste tijd ook toegenomen. Ook zijn de temperaturen in grote delen van Europa deze week gestegen, waardoor het gasverbruik voor verkoeling is gestegen.
Meer uit Financieel
KEULEN (ANP) - Het aantal mensen in Europa dat lid is van sportscholen is vorig jaar toegenomen. Het totale aantal leden in Europa bedraagt nu 75,5 miljoen. Het Nederlandse Basic-Fit is de grootste fitnessketen van Europa. Dat blijkt uit het rapport van European Health & Fitness Market 2025 van branchevereniging EuropeActive.
38 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De rijstprijzen in Azië zijn vorige week het sterkst gestegen in meer dan twee jaar. Dat komt door zorgen over de bevoorrading, omdat brandstof en kunstmest fors duurder werden door de oorlog in het Midden-Oosten.
39 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Een EU-app voor leeftijdsverificatie is "technisch klaar voor gebruik" en "binnenkort beschikbaar voor burgers", zei de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen woensdag. Met de app kan een website of een app de leeftijd van bezoekers verifiëren, "zoals winkels om een leeftijdsbewijs vragen bij het kopen van alcohol", zei ze.
1 uur geledenOSLO (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van de olie-export van Noorwegen is in maart naar een recordniveau gestegen, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Noorwegen is een belangrijke exporteur van ruwe olie naar Europa.
1 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - Mogelijke nieuwe exportcontroles behoren tot de grootste punten van zorg van ASML, zei financieel topman Roger Dassen in een toelichting op de kwartaalcijfers. Hij verwees naar een nieuw wetsvoorstel dat congresleden in de Verenigde Staten onlangs hebben ingediend over beperkingen voor de export van technologie naar China.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De reguliere postbezorging blijft in handen van PostNL. Twee andere bedrijven hadden aangeboden de zogenoemde universele postdienst (UPD) over te nemen, maar hun verzoek om daar een selectieprocedure voor te starten, is afgewezen. Zij hebben daartegen geen bezwaar gemaakt, meldt minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer.
1 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - In de haven van Antwerpen worden voor de zesde dag op rij schepen en kaaien gereinigd, nadat vorige week zware stookolie in het water terechtkwam bij het tanken van een schip. Zondag komt de Schelde hoger te staan door springtij en zullen de gevolgen voor de natuur pas echt zichtbaar worden.
1 uur geleden