Gasprijs hard omhoog na aanvallen gasinstallaties Midden-Oosten
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is donderdagochtend zeer sterk gestegen door de aanvallen op gasinstallaties in het Midden-Oosten. Op de Amsterdamse gasbeurs, de maatstaf voor de Europese prijzen, schoot de prijs met wel 35 procent omhoog.
Iran heeft belangrijke gasinstallaties in Qatar aangevallen als vergelding voor een Israëlische aanval op een groot Iraans gasveld. Qatar is een belangrijke exporteur van vloeibaar gemaakt aardgas (lng), onder meer naar Europa. Iran heeft de belangrijke Straat van Hormuz vrijwel afgesloten voor lng-tankers. Door die zeestraat gaat een vijfde van alle lng in de wereld.
De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat Israël zal afzien van verdere aanvallen op het enorme Iraanse Zuid Pars-gasveld, maar waarschuwt dat als Teheran nieuwe aanvallen uitvoert op energie-installaties in Qatar het gasveld vernietigd zal worden.
Flink duurder
Naast de grote Qatarese gasfaciliteit Ras Laffan zijn ook gasinstallaties in Abu Dhabi beschadigd door aanvallen. De gasprijs staat nu op ongeveer 70 euro per megawattuur. Dat is het hoogste niveau sinds begin 2023. Voor het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten stond de gasprijs op ruim 30 euro per megawattuur.
De Nederlandse gasvoorraden raken ondertussen steeds leger. De vullingsgraad is nu 7,2 procent. De voorraden moeten in de zomer worden aangevuld om klaar te zijn voor de winter, maar door de sterk gestegen prijzen zal dat waarschijnlijk flink duurder worden.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) legt een boete van 270.000 euro op aan het bedrijf achter de inmiddels gestopte veilingwebsite Ticketveiling.nl. Volgens de ACM heeft dat bedrijf, House of Tickets, consumenten misleid doordat deelnemers dachten dat zij opboden tegen andere mensen. Maar in werkelijkheid boden zij op tegen een zogeheten biedbot die onder wisselende namen meebood om de prijs onrechtmatig te verhogen.
19 minuten geledenHAARLEM (ANP) - Transavia heeft de rechtszaak die donderdag zou worden behandeld in Haarlem over de halvering van het aantal grondafhandelaren op Schiphol ingetrokken. Een woordvoerster van Transavia zegt dat de luchtvaartmaatschappij dat heeft besloten nadat "een heroverweging" is gemaakt.
33 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een klein verlies begonnen na nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iran. De aanvallen waren gericht op een militaire locatie die volgens de Amerikanen een bedreiging vormde voor hun troepen en het commerciële scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz. Iran meldde daarnaast een Amerikaanse luchtmachtbasis te hebben aangevallen. De olieprijzen gingen omhoog door de afnemende hoop op een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde investeringen in olieprojecten zullen naar verwachting in 2026 voor het derde jaar op rij dalen, meldt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Ondanks de hogere olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nemen de uitgaven aan olieprojecten volgens het IEA dit jaar af tot onder de 500 miljard dollar (ongeveer 431 miljard euro).
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meer dan de helft van de mensen die in Nederland van baan wisselen, gaat aan de slag in een andere sector. Per bedrijfstak zijn daarin wel grote verschillen, schrijft De Nederlandsche Bank (DNB) na een analyse van arbeidsmarktcijfers van 2011 tot 2025.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Werkgevers in Nederland laten een hoop kansen op personeel liggen door niet buiten de landsgrenzen te werven. Daarop wijst uitkeringsorganisatie UWV na een nieuwe analyse van beroepen waar juist te veel of te weinig mensen voor zijn in Europa.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Telecombedrijf KPN en het Duitse Schwarz Digits willen volgend jaar een Europese soevereine cloud in Nederland aanbieden. Daarmee willen ze een Europees alternatief bieden voor het opslaan van data, stellen de partijen. Europese organisaties zijn nu voor een groot deel afhankelijk van Amerikaanse bedrijven, zoals Amazon, Google en Microsoft.
2 uur geleden