Gasprijs daalt flink door zacht weer en ruime voorraden
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is maandag flink gedaald en dook zelfs even onder het niveau van 100 euro per megawattuur. Door de bovengemiddelde temperaturen, die naar verwachting over het hele continent tot eind oktober aanhouden, wordt het stookseizoen uitgesteld en blijven gasopslagfaciliteiten goed gevuld voor de aanstaande winterperiode.
Op de toonaangevende Amsterdamse gasmarkt daalde de gasprijs maandagochtend ruim 12 procent en zakte voor het eerst sinds juni tot onder de 100 euro per megawattuur. Inmiddels is de daling iets afgenomen en wordt voor een megawattuur 102 euro betaald. Dat is nog altijd 10 procent minder dan vrijdag. Ten opzichte van het hoogtepunt in augustus is de gasprijs met zo'n 70 procent gedaald. De forse toename van de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) heeft er in de afgelopen maanden voor gezorgd dat de voorraden boven de gebruikelijke niveaus liggen.
De verbeterde omstandigheden op de gasmarkt verlichten de druk op de gehavende Europese economie. Toch zijn de prijzen nog altijd meer dan drie keer hoger dan het vijfjaarlijks gemiddelde voor de tijd van het jaar. Ook zou een periode van zeer koud winterweer de voorraden snel kunnen doen slinken.
Winter
"Europa bevindt zich nu in een comfortabele positie wat betreft de bevoorrading van gas", zei Graham Freedman, een analist bij adviesbureau Wood Mackenzie. De risico's van black-outs, waarbij de stroomvoorziening tijdelijk wordt stilgelegd, en rantsoenering van gas zijn volgens de analist nu afgenomen. "Maar de echte test zal komen wanneer we echt koud winterweer krijgen", waarschuwde hij.
Tijdens de Europese top in Brussel van afgelopen week voerden de leiders van de 27 EU-landen opnieuw overleg over een gezamenlijk beleid om de energiecrisis tegen te gaan. De EU-landen spraken daarbij af dat de prijs voor gas dat de EU importeert in principe aan banden wordt gelegd. Verder stemden ze in met de gezamenlijke inkoop van gas. De Europese ministers voor Energiezaken komen deze week bijeen om de details verder uit te werken.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De duurste woningen stonden afgelopen jaar gemiddeld gezien in Blaricum. Daarmee neemt de Noord-Hollandse gemeente de eerste plek over van het naastgelegen Laren. In het Gooise Blaricum kostte een huis vorig jaar gemiddeld ruim 1,1 miljoen euro, Laren zakte naar de derde plek met een gemiddelde verkoopsom van bijna 978.000 euro. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Kadaster.
26 minuten geledenDUBLIN (ANP/RTR/AFP) - De Ierse waakhond voor gegevensbescherming is dinsdag een onderzoek gestart naar X vanwege het genereren van seksueel getinte afbeeldingen, waaronder het laten uitkleden van mensen op foto's, door Grok, het AI-product van Elon Musk. Het onderzoek is de nieuwste stap in een internationale tegenreactie tegen Grok.
34 minuten geledenWOLFSBURG (ANP/DPA) - Het Duitse autoconcern Volkswagen wil met een nieuw besparingsprogramma de kosten met zo'n 60 miljard euro terugdringen, veel meer dan tot nu toe was voorzien. Dat meldt zakenblad Manager Magazin op basis van ingewijden. Hiermee moeten de kosten tegen 2028 met 20 procent dalen.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, ziet het overleg van zes lidstaten met de grootste economieën in de EU, waaronder Nederland, niet als bedreiging voor het werk van de Eurogroep. Daar bespreken de ministers van Financiën van de eurolanden vrijwel maandelijks financiële en economische kwesties. "Het is potentieel positief", zei Pierrakakis maandag na afloop van de vergadering van de Eurogroep.
10 uur geledenATHENE (ANP) - Defensieconcern Theon International, beursgenoteerd in Amsterdam, blijft profiteren van de torenhoge defensiebudgetten in Europa. De in Athene gevestigde fabrikant van nachtkijkers en warmtebeeldsystemen voor de defensiesector boekte vorig jaar een recordomzet van 443,5 miljoen euro, 26 procent meer dan in het voorgaande jaar.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag vrijwel gelijk geëindigd. Bouwer Heijmans eindigde opnieuw fors hoger na de presentatie van de jaarcijfers vrijdag. In het kielzog klom BAM mee, de concurrent komt later deze week met cijfers.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft een boete van 50.000 euro opgelegd aan een logistiek bedrijf uit Amsterdam na een dodelijk arbeidsongeval. Het incident, waarbij een medewerker om het leven kwam na een val van een laadklep, vond plaats op 20 december 2024.
14 uur geleden