Gasprijs daalt door zorgen over afnemende vraag
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs ging maandag omlaag, ondanks de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. De vrees dat de Verenigde Staten, de grootste economie ter wereld, afstevenen op een recessie wakkerde de zorgen aan over een afnemende vraag naar de brandstof. Bij een economische neergang zullen bedrijven mogelijk hun productie terugschroeven en minder energie verbruiken.
Op de toonaangevende gasbeurs in Amsterdam zakte de prijs met ruim 3 procent tot 35,50 euro per megawattuur. De gasprijs blijft daarmee wel op een hoog niveau voor de zomerperiode.
Vorige week steeg de gasprijs nog met 13 procent door de vrees voor een aanval van Iran en Hezbollah op Israël, als vergelding voor de Israëlische acties waarbij kopstukken van Hamas en Hezbollah werden gedood. De leveringen van gas uit de regio zouden daardoor verstoord kunnen worden.
Arctic LNG 2
Er duiken echter ook signalen op dat het grote Arctic LNG 2-project van het Russische gasbedrijf Novatek operationeel lijkt te zijn. Eerder werd nog gemeld dat Novatek de productie van het project had opgeschort door de westerse sancties en een tekort aan schepen om het gas te vervoeren. Novatek had gehoopt om in het eerste kwartaal van dit jaar met leveringen te beginnen. De plannen liepen vertraging op door de westerse sancties, die vorig jaar werden ingevoerd door de Russische oorlog in Oekraïne.
Uit satellietbeelden blijkt echter dat vorige week een groot schip is aangemeerd bij de installatie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng), dat uit het Utrenneyeveld op het schiereiland Gyda wordt gehaald. De transponder van het schip wijst echter naar een andere locatie. Dat betekent waarschijnlijk dat het gaat om een tanker uit de zogenoemde 'donkere vloot' van zeeschepen die gesanctioneerde lng, ruwe olie en olieproducten vervoeren.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Een internationale redersorganisatie maakt zich zorgen om het lot van duizenden opvarenden van zeeschepen die vastzitten in de Perzische Golf. Nu de blokkade van de Straat van Hormuz voortduurt, dreigen tekorten aan drinkwater en brandstof, waarschuwt de International Chamber of Shipping (ICS) tegenover persbureau AFP.
48 minuten geleden\NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten gesloten. In het Midden-Oosten zijn nog altijd geen tekenen van de-escalatie in de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Olieprijzen liepen verder op, maar in beperkte mate.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever overweegt zijn voedingsmiddelentak af te splitsen, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Gesprekken daarover zouden zich nog in een vroege fase bevinden. Het bedrijf achter merken als Knorr, Calvé en Hellmann's onderzoekt al langer hoe het zijn merkenportfolio kan verkleinen en kijkt daarbij nadrukkelijk naar voedingsmerken.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk is bereid om zich aan veel marktregelgeving van de Europese Unie te conformeren als dat goed is voor de economische groei, zei de Britse minister van Financiën Rachel Reeves. "Als de economische voordelen groter zijn dan de kosten, is het de moeite waard om die afweging te maken", zei ze in een speech in Londen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt het voorgenomen bezoek aan zijn Chinese collega Xi Jinping uit, zo kondigde hij aan. De reis naar Beijing zou van 31 maart tot 2 april plaatsvinden. Dat wordt nu zo'n vijf tot zes weken vooruitgeschoven, zei Trump.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland vindt met een aantal andere EU-lidstaten de omvang van de EU-meerjarenbegroting 2028-2034 veel te hoog. De Europese Commissie heeft een begroting voorgesteld van bijna 2000 miljard euro, een verhoging van 800 miljard euro. Behalve Nederland vinden ook in ieder geval België, Zweden en Finland dat onacceptabel, zo bleek dinsdag tijdens een vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De energieprijzen worden een van de topthema's van de vergadering van EU-regeringsleiders aankomende donderdag, laat een hooggeplaatste EU-bron weten. EU-landen willen snel een beslissing nemen om de energieprijzen omlaag te brengen, maar ze zijn het nog niet eens over wat de beste aanpak daarvoor is.
4 uur geleden