
Gasprijs daalt door hoop einde staking lng-fabrieken Australië
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is donderdag gedaald door de hoop dat de staking bij productiefaciliteiten voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) in Australië nog deze week zal worden beëindigd. Die fabrieken zijn goed voor ongeveer 7 procent van de wereldwijde lng-leveringen. De dreigende verstoring van die gasleveringen door de werkonderbrekingen stuwden afgelopen weken de gasprijs.
Het Amerikaanse Chevron, de eigenaar van de Australische fabrieken, en de vakbonden zijn echter dicht bij een door de Australische toezichthouders bemiddelde overeenkomst om de stakingen mogelijk al vrijdag te beëindigen. De Australische fabrieksarbeiders legden op vrijdag 8 september het werk neer om meer loon en betere arbeidsomstandigheden af te dwingen.
De prijs op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs daalde donderdagochtend met 1 procent tot 36,92 euro per megawattuur, voor leveringen in oktober. De gasprijs voor leveringen in november zakte met 1,7 procent tot bijna 42,50 euro per megawattuur.
Langdurig onderhoud
Ook het langdurig onderhoud in Noorwegen stuwde de gasprijs in de afgelopen weken. Door werkzaamheden aan het grote Troll-gasveld voor de Noorse kust werd de export van aardgas verminderd. Noorwegen is door de oorlog in Oekraïne de grootste gasleverancier van Europa geworden. Volgens netwerkbeheerder Gassco herstelt de Noorse gastoevoer zich nu weer doordat het gasveld na herhaalde vertragingen geleidelijk weer in gebruik wordt genomen.
De terugkeer van de Noorse aanvoer vindt plaats tegen de achtergrond van goed gevulde Europese gasvoorraden en een relatief warme septembermaand voor een groot deel van Europa, waardoor de vraag gematigd blijft. De voorraden in de regio zijn gemiddeld voor zo'n 94 procent gevuld, volgens gegevens van Gas Infrastructure Europe. Dat is veel meer dan gebruikelijk voor de tijd van het jaar.
Grootste economie
Duitsland, de grootste economie van Europa, voert donderdag ook een test uit om er zeker van te zijn dat het land voorbereid is op de mogelijkheid van een gastekort deze winter. Het land heeft sinds het hoogtepunt van de Europese energiecrisis vorig jaar een goede voorraad opgebouwd en zijn mogelijkheden om lng in te voeren en te verwerken flink uitgebreid.
"Duitsland is veel beter voorbereid op deze winter dan vorig jaar", zei Klaus Müller, de baas van de Duitse toezichthouder voor de energievoorziening. "We kunnen zeker optimistisch zijn, maar het is nog te vroeg om de vlag uit te hangen."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Nederland is opnieuw op de vierde plaats geëindigd op de Europese lijst van bruto binnenlands product (bbp) per inwoner, een maatstaf voor de materiële welvaart in een land. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) was het bbp per inwoner vorig jaar 63.000 euro. Dat is ruim anderhalf keer zo veel als het gemiddelde in de Europese Unie.
6 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal overnachtingen op Nederlandse campings is vorig jaar met 7 procent gedaald, de eerste afname in jaren. Experts van ABN AMRO denken echter dat het aantal verblijfsnachten op campings dit jaar weer aantrekt, met 3 procent. De daling vorig jaar kwam vooral door een regenachtig voorjaar, staat in een rapport van de bank over de toeristensector.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal overnachtingen op Nederlandse campings is vorig jaar met 7 procent gedaald, de eerste afname in jaren. Experts van ABN AMRO denken echter dat het aantal verblijfsnachten op campings dit jaar weer aantrekt, met 3 procent. De daling vorig jaar kwam vooral door een regenachtig voorjaar, staat in een rapport van de bank over de toeristensector.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winst gesloten. Beleggers op Wall Street reageerden positief op de handelsdeal tussen de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk. Ook zei president Donald Trump dat hij de hoge heffingen op Chinese goederen kan verlagen als de handelsgesprekken tussen China en de VS in Zwitserland komend weekend goed verlopen en dat beleggers nu aandelen moeten kopen.
8 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - IAG, het moederconcern van onder meer British Airways en Iberia, gaat ongeveer dertig vliegtuigen van het type 787 Dreamliner kopen van het Amerikaanse Boeing. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van bronnen. Ook zou IAG een optie nemen om meer toestellen te kunnen kopen van Boeing.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag voor het eerst sinds begin april weer boven de 900 punten gesloten. De beurshandel kreeg steun van de handelsdeal tussen de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk. Volgens president Donald Trump heeft het Verenigd Koninkrijk toegezegd meer Amerikaanse landbouwproducten zoals rundvlees toe te laten.
12 uur geledenSOLIHULL (ANP) - De Verenigde Staten hebben de heffingen op Brits staal en aluminium geschrapt, zei premier Keir Starmer van het Verenigd Koninkrijk. Ook gaan de Amerikaanse heffingen op Britse auto's sterk omlaag, zei hij over een handelsdeal met Donald Trump.
12 uur geleden