Gasprijs beweegt op en neer na nieuws over top Biden en Poetin
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De gasprijs beweegt maandag op en neer vanwege nieuws over een mogelijke top over Oekraïne tussen Joe Biden en Vladimir Poetin. De presidenten van de Verenigde Staten en Rusland zouden elkaar op Bidens initiatief kunnen ontmoeten, wat de prijs van gas deed dalen. Toen het Kremlin liet weten dat zo'n top nu nog niet gepland staat, steeg de prijs weer.
De prijs van gas op de toonaangevende Amsterdamse beurs daalde in de eerste uren van de handel tot 6,5 procent. Na de opmerkingen vanuit Moskou steeg de gasprijs weer aanzienlijk en even na 11.00 uur was de daling nog maar 2,7 procent. Daarmee kostte een megawattuur gas 71,80 euro.
De prijs van gas schommelt al enkele weken vanwege de spanningen rond Oekraïne. Europa krijgt een aanzienlijk deel van zijn gas uit Rusland en daarvan stroomt weer een flink deel door Oekraïne. Dat deel kan bij een Russische inval in Oekraïne in gevaar komen. Bijbehorende sancties tegen Rusland zouden ervoor kunnen zorgen dat de hele gasstroom uit Rusland afgesneden wordt.
Goudprijs
Ook de goudprijs beweegt mee met de zorgen om de situatie in Oekraïne. Als de kans op een confrontatie groter wordt geacht, stijgen de goudprijzen. Als de spanningen afnemen, dalen die weer. Beleggers zijn bang dat aandelen door een eventuele oorlog in waarde dalen en zoeken hun heil in goud, dat daardoor de hoogste prijzen sinds juni bereikte. De prijs van een troy ounce goud, of 31,1 gram, ging even boven de 1900 dollar.
Analisten van Capital Economics denken dat als de spanningen afnemen de goudprijs richting de 1600 dollar gaat. Dan gaat de verwachte rentestijging in de VS weer meespelen in de prijs. Een hogere rente drukt doorgaans de goudprijs omdat beleggers vaker kiezen voor het gegarandeerde rendement dat rente oplevert.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Hoewel het nog onduidelijk is of klanten van Odido een schadevergoeding krijgen na het grote datalek anderhalve week geleden, krijgen ze wel twee jaar een gratis beveiligingspakket. Het pakket biedt volgens het telecombedrijf onder meer extra bescherming tegen virussen.
36 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurskoersen op Wall Street gingen maandag scherp omlaag door opnieuw opgelaaide zorgen over de gevolgen van kunstmatige intelligentie op verschillende sectoren. Ook stond de handel onder druk door het besluit van president Donald Trump om de wereldwijde tarieven te verhogen.
49 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic, eigenaar van chatbot Claude, beschuldigt drie Chinese concurrenten ervan op ongeoorloofde wijze kennis en technologie uit zijn systeem over te nemen. Volgens Anthropic gaat het om grootschalige diefstal van intellectueel eigendom.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aangekondigde importheffingen van president Donald Trump zorgden maandag voor een nieuwe domper op de Europese aandelenmarkten. Tegen het einde van de handelsdag kwam de beurshandel extra onder druk door verliezen op Wall Street.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond roept mensen op voorzichtig te zijn met koptelefoons die volgens een recent onderzoek te veel schadelijke stoffen bevatten. "Wij raden aan om langdurig huidcontact met de koptelefoons die slecht uit het onderzoek komen te verminderen, houd hem bijvoorbeeld niet om je nek als je hem niet gebruikt. En heel simpel: doe hem niet in je mond. Sabbel bijvoorbeeld niet op het kabeltje terwijl je de koptelefoon draagt", meldt een woordvoerster van de Consumentenbond.
5 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - Onderzoekers van het Nederlandse technologiebedrijf ASML zeggen dat ze een doorbraak hebben bereikt waardoor hun chipmachines aanzienlijk krachtiger kunnen worden gemaakt. Door de lichtbron in de geavanceerde EUV-machines te verbeteren, kunnen er tegen het einde van dit decennium tot wel 50 procent meer chips worden gemaakt. Dat zegt Michael Purvis, een toptechnoloog bij ASML, in een gesprek met persbureau Reuters.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op de beurzen in New York namen maandag een afwachtende houding aan bij het begin van de handel. Dat kwam door de toegenomen onzekerheid rond het Amerikaanse handelsbeleid. Vrijdag veerde Wall Street nog op nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onwettig had verklaard. Trump kondigde daarop meteen een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen en verhoogde dat tarief later naar 15 procent. Ook waarschuwde hij dat er de komende maanden nog meer heffingen zouden volgen.
7 uur geleden