Gasprijs bereikt hoogste niveau van dit jaar na leveringszorgen
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs heeft maandag het hoogste niveau van dit jaar bereikt. De overeenkomst tussen Rusland en Oekraïne over de gaslevering aan Europa eindigt dit jaar. Dat leidt tot zorgen over de leveringen van Russisch gas via Oekraïne. Ook dalen de gasvoorraden nu sneller dan gebruikelijk.
De prijs voor gas voor levering in januari steeg maandag op de gasbeurs in Amsterdam tot 2,5 procent en noteerde kort hoger dan 48,80 euro per megawattuur. Daarmee is het vorige jaarrecord van eind november overtroffen. Even later zakte de gasprijs weer wat terug naar ruim 47,00 euro per megawattuur.
Rusland en Oekraïne tekenden in 2019 een vijfjarig contract voor de levering van Russisch gas via Oekraïne, maar de Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gezegd de overeenkomst niet te willen verlengen. Hij zei geen regelingen met Rusland te willen treffen waarmee dat land de oorlog tegen Oekraïne kan financieren.
Gevolgen gasstop
Sinds het land in 2022 Oekraïne binnenviel, krijgt Europa veel minder Russisch gas. Enkele Europese landen, zoals Slowakije, krijgen nog wel gas via de pijpleiding door Oekraïne. De Slowaakse premier Robert Fico heeft er bij de Europese Commissie op aangedrongen de dreigende gasstop aan te pakken. Daarbij zei hij dat de economische gevolgen voor de Europese Unie veel groter zullen zijn dan voor Rusland en dat Europese huishoudens en bedrijven daardoor hogere energierekeningen kunnen krijgen.
De Europese gasvoorraden zijn gedaald tot minder dan 75 procent. De vraag naar gas kan de komende tijd stijgen, omdat voor januari kouder weer is voorspeld in een groot deel van Europa.
Vloeibaar gas
Het Russische gas dat verloren dreigt te gaan met het eindigen van de overeenkomst is ongeveer 5 procent van de totale gasvraag van Europa. Als de gasleveringen vanuit Rusland stoppen, kan Europa afhankelijker worden van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de Verenigde Staten en gas uit Noorwegen.
Meer uit Financieel
HOUTEN (ANP) - Bouwmarktketen Hornbach heeft de afgelopen maanden opnieuw minder winst geboekt door hogere kosten aan onder meer personeel. Klanten gaven wel weer meer geld uit bij de van oorsprong Duitse doe-het-zelver, onder meer dankzij de opening van nieuwe vestigingen en meer onlinebestedingen.
1 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Bank of Japan heeft het belangrijkste rentetarief in het land verhoogd naar het hoogste niveau in dertig jaar. Met de hogere leenkosten wil de centrale bank de inflatie bestrijden. Ook geeft de Bank of Japan aan dat er meer verhogingen in het verschiet liggen als de omstandigheden dit toelaten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten is in december onveranderd gebleven ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De index voor het vertrouwen blijft staan op min 21. In november liet het vertrouwen nog de grootste verbetering zien in bijna 4,5 jaar.
2 uur geledenBEAVERTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Sportkledingfabrikant Nike profiteert van een aanhoudende vraag naar zijn hardloopschoenen. Daarmee lijkt het herstelplan van topman Elliott Hill vruchten af te werpen. Nike voert onder meer een grote marketingcampagne om de felle concurrentie van opkomende merken in Noord-Amerika af te weren.
10 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Trump Media & Technology was donderdag een grote winnaar op de beurs in New York. Beleggers zetten het bedrijf achter Donald Trumps socialemediabedrijf Truth Social zo'n 42 procent hoger na aankondiging van een miljardenfusie met TAE Technologies. Dat bedrijf is bezig met de ontwikkeling van kernfusietechnologie.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor Park Residence Tergouw in het Gelderse Oosterhout dreigt een forse boete. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft een last onder dwangsom opgelegd van 300.000 euro om de gebrekkige administratie van het voormalige vakantiepark waar tegenwoordig mensen wonen. De waakhond wil ook dat Tergouw gaat voldoen aan alle andere eisen die gelden voor netbeheerders en energieleveranciers. Wanneer Tergouw geen orde op zaken stelt, kan de ACM een boete opleggen van maximaal 900.000 euro.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie neemt nog een maand extra de tijd om een omstreden vrijhandelsakkoord met Zuid-Amerikaanse landen te sluiten. De Mercosur-overeenkomst wordt niet zaterdag, maar in januari pas getekend, zeggen EU-diplomaten. De Mercosur-landen zouden hebben laten weten dat geduld nog te kunnen opbrengen.
12 uur geleden