Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gasprijs bereikt hoogste niveau van dit jaar na leveringszorgen

Gasprijs bereikt hoogste niveau van dit jaar na leveringszorgen

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs heeft maandag het hoogste niveau van dit jaar bereikt. De overeenkomst tussen Rusland en Oekraïne over de gaslevering aan Europa eindigt dit jaar. Dat leidt tot zorgen over de leveringen van Russisch gas via Oekraïne. Ook dalen de gasvoorraden nu sneller dan gebruikelijk.

De prijs voor gas voor levering in januari steeg maandag op de gasbeurs in Amsterdam tot 2,5 procent en noteerde kort hoger dan 48,80 euro per megawattuur. Daarmee is het vorige jaarrecord van eind november overtroffen. Even later zakte de gasprijs weer wat terug naar ruim 47,00 euro per megawattuur.

Rusland en Oekraïne tekenden in 2019 een vijfjarig contract voor de levering van Russisch gas via Oekraïne, maar de Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gezegd de overeenkomst niet te willen verlengen. Hij zei geen regelingen met Rusland te willen treffen waarmee dat land de oorlog tegen Oekraïne kan financieren.

Gevolgen gasstop

Sinds het land in 2022 Oekraïne binnenviel, krijgt Europa veel minder Russisch gas. Enkele Europese landen, zoals Slowakije, krijgen nog wel gas via de pijpleiding door Oekraïne. De Slowaakse premier Robert Fico heeft er bij de Europese Commissie op aangedrongen de dreigende gasstop aan te pakken. Daarbij zei hij dat de economische gevolgen voor de Europese Unie veel groter zullen zijn dan voor Rusland en dat Europese huishoudens en bedrijven daardoor hogere energierekeningen kunnen krijgen.

De Europese gasvoorraden zijn gedaald tot minder dan 75 procent. De vraag naar gas kan de komende tijd stijgen, omdat voor januari kouder weer is voorspeld in een groot deel van Europa.

Vloeibaar gas

Het Russische gas dat verloren dreigt te gaan met het eindigen van de overeenkomst is ongeveer 5 procent van de totale gasvraag van Europa. Als de gasleveringen vanuit Rusland stoppen, kan Europa afhankelijker worden van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de Verenigde Staten en gas uit Noorwegen.

Meer uit Financieel

MOTORbeurs mikt op 100.000 bezoekers, hoogste aantal in 15 jaar

UTRECHT (ANP) - Dat motorrijden in Nederland steeds populairder wordt, bleek donderdag overduidelijk tijdens de opening van de MOTORbeurs in Utrecht. Binnen enkele uren stroomden de hallen van de Jaarbeurs Utrecht volledig vol met motorliefhebbers. "We hopen op meer dan 100.000 bezoekers", zei Frits van Bruggen, voorzitter van RAI Vereniging. Dat zou het hoogste bezoekersaantal in vijftien jaar zijn.

58 minuten geleden
Amazon haalt Walmart in als bedrijf met grootste omzet ter wereld

SEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Amazon heeft supermarktketen Walmart ingehaald als het grootste bedrijf ter wereld als het gaat om omzet. Het Amerikaanse techconcern is sinds de oprichting in 1994 uitgegroeid tot de grootste onlineretailer wereldwijd en is dominant op het gebied van cloudcomputing, waarin Walmart niet concurreert.

1 uur geleden
Drukke cijferdag op Damrak, koerssprong voor Air France-KLM

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de aandelenbeurs in Amsterdam hadden donderdag een drukke dag met veel bedrijfsresultaten, onder meer van Air France-KLM, Aegon en Besi. Daarbij vielen de resultaten van Air France-KLM duidelijk in de smaak, want de Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie was een uitblinker in de MidKap met een koerssprong van bijna 12 procent.

1 uur geleden
Recordaantal buitenlandse toeristen in Frankrijk in 2025

PARIJS (ANP/DPA) - Frankrijk heeft vorig jaar een recordaantal buitenlandse toeristen verwelkomd. Volgens het Franse ministerie van Economische Zaken ging het om 102 miljoen internationale bezoekers. Dat waren er 100 miljoen in 2024.

2 uur geleden
Cristiano Ronaldo investeert miljoenen in platform Herbalife

LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - De wereldberoemde Portugese voetballer Cristiano Ronaldo investeert miljoenen in een digitaal platform van de maker van dieetproducten Herbalife. De voormalige beste voetballer van de wereld krijgt daarmee een belang van 10 procent in Pro2col, dat via gebruiksgegevens een "welzijnsplan op maat" maakt.

3 uur geleden
Maaltijdbezorger DoorDash stijgt op Wall Street na resultaten

NEW YORK (ANP) - DoorDash behoorde donderdag tot de winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het maaltijdbezorgbedrijf zag het totale aantal bestellingen in het vierde kwartaal met bijna een derde stijgen ten opzichte van een jaar eerder. De omzet steeg met 38 procent. Ook gaf het bedrijf een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal. Het aandeel werd daarop 4,6 procent hoger gezet.

3 uur geleden
BAM: dit jaar mogelijk meer last van stikstofproblemen

AMSTERDAM (ANP) - Bouwer BAM had vorig jaar last van tragere vergunningverlening voor de bouw van nieuwe woningen door de stikstofcrisis. Daardoor kon het grootste bouwbedrijf van Nederland minder nieuwe huizen realiseren dan gepland, zei topman Ruud Joosten van BAM tijdens een gesprek met journalisten over de jaarresultaten. Hij verwacht dat zijn bedrijf hier dit jaar mogelijk nog meer last van krijgt.

4 uur geleden