Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gasprijs bereikt hoogste niveau van dit jaar na leveringszorgen

Gasprijs bereikt hoogste niveau van dit jaar na leveringszorgen

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs heeft maandag het hoogste niveau van dit jaar bereikt. De overeenkomst tussen Rusland en Oekraïne over de gaslevering aan Europa eindigt dit jaar. Dat leidt tot zorgen over de leveringen van Russisch gas via Oekraïne. Ook dalen de gasvoorraden nu sneller dan gebruikelijk.

De prijs voor gas voor levering in januari steeg maandag op de gasbeurs in Amsterdam tot 2,5 procent en noteerde kort hoger dan 48,80 euro per megawattuur. Daarmee is het vorige jaarrecord van eind november overtroffen. Even later zakte de gasprijs weer wat terug naar ruim 47,00 euro per megawattuur.

Rusland en Oekraïne tekenden in 2019 een vijfjarig contract voor de levering van Russisch gas via Oekraïne, maar de Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gezegd de overeenkomst niet te willen verlengen. Hij zei geen regelingen met Rusland te willen treffen waarmee dat land de oorlog tegen Oekraïne kan financieren.

Gevolgen gasstop

Sinds het land in 2022 Oekraïne binnenviel, krijgt Europa veel minder Russisch gas. Enkele Europese landen, zoals Slowakije, krijgen nog wel gas via de pijpleiding door Oekraïne. De Slowaakse premier Robert Fico heeft er bij de Europese Commissie op aangedrongen de dreigende gasstop aan te pakken. Daarbij zei hij dat de economische gevolgen voor de Europese Unie veel groter zullen zijn dan voor Rusland en dat Europese huishoudens en bedrijven daardoor hogere energierekeningen kunnen krijgen.

De Europese gasvoorraden zijn gedaald tot minder dan 75 procent. De vraag naar gas kan de komende tijd stijgen, omdat voor januari kouder weer is voorspeld in een groot deel van Europa.

Vloeibaar gas

Het Russische gas dat verloren dreigt te gaan met het eindigen van de overeenkomst is ongeveer 5 procent van de totale gasvraag van Europa. Als de gasleveringen vanuit Rusland stoppen, kan Europa afhankelijker worden van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de Verenigde Staten en gas uit Noorwegen.

Meer uit Financieel

Boete voor logistiek bedrijf uit Amsterdam na dodelijk ongeval

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft een boete van 50.000 euro opgelegd aan een logistiek bedrijf uit Amsterdam na een dodelijk arbeidsongeval. Het incident, waarbij een medewerker om het leven kwam na een val van een laadklep, vond plaats op 20 december 2024.

11 minuten geleden
Lange rijen en ontruiming op eerste dag AI-top New Delhi

NEW DELHI (ANP/RTR) - De eerste dag van de AI-top in India is maandag rommelig verlopen. Bezoekers klaagden over lange rijen, verwarring en drukte bij het begin van het evenement in New Delhi.

20 minuten geleden
Heinen: snel kapitaalmarktunie, maar liefst als hele EU

BRUSSEL (ANP) - Demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) vindt dat er "echt stappen" moeten worden gezet om tot een kapitaalmarktunie te komen. Mede daarom zijn zes ministers van Financiën van de zes grootste economieën in de EU maandag voor de tweede keer met elkaar in overleg gegaan, zei Heinen. Zijn voorkeur gaat wel uit naar besluitvorming door alle EU-lidstaten.

51 minuten geleden
Duizenden gebruikers X klagen over problemen met app

DEN HAAG (ANP) - Socialemediaplatform X lijkt te kampen met een storing. Gebruikers melden onder meer problemen met de app en het laden van hun tijdlijn.

1 uur geleden
Oude legeruniformen worden bouwmateriaal voor rijksgebouwen

DEN HAAG (ANP) - Oude uniformen van militairen en de politie worden bouwmateriaal voor rijksgebouwen. Producent Agricon Nederland gaat de afgedragen kleding verwerken tot constructiepanelen. De rijksoverheid wil hiermee de textielafvalberg verkleinen.

2 uur geleden
Chevron tekent contract voor gasexploratie voor Griekse kust

ATHENE (ANP/RTR) - Een consortium onder leiding van de Amerikaanse oliemaatschappij Chevron heeft exclusieve leaseovereenkomsten getekend om naar aardgas te zoeken voor de kust van Zuid-Griekenland. De overeenkomst verdubbelt de hoeveelheid Grieks zeegebied dat beschikbaar is voor exploratie en is de tweede in enkele maanden waarbij een Amerikaanse oliemaatschappij betrokken is.

3 uur geleden
Fatbikeverkoper La Souris maakt bezwaar tegen lokale verboden

DOETINCHEM (ANP) - Fatbikeverkoper La Souris gaat geplande lokale verboden voor fatbikes aanvechten. Dat bevestigt eigenaar Armando Muis na berichtgeving in het AD. Volgens Muis moet niet het voertuig, maar de gebruiker worden aangepakt.

5 uur geleden