
Gaspijplijn Nord Stream 2 mogelijk later in gebruik
BONN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland heeft tot januari om een vergunningsaanvraag voor de controversiële gaspijplijn Nord Stream 2 goed te keuren, heeft de Duitse netbeheerder Bundesnetzagentur bepaald. Dat betekent dat de leiding mogelijk maanden later in gebruik kan worden genomen. Het bedrijf achter de pijplijn ging tot nu toe uit van een opening in oktober.
Nord Stream 2 diende de aanvraag al in juni in, maar de netbeheerder bepaalde dat de onderzoekstijd op 8 september ging lopen. Vanaf dat moment heeft de netbeheerder vier maanden de tijd om te beslissen over een vergunning en om die beslissing door de Europese Commissie te laten beoordelen.
Nord Stream 2 wilde de de pijplijn in oktober deels in gebruik nemen. In december zouden dan de beide leidingen gas kunnen vervoeren van Rusland naar Duitsland door de Baltische Zee en Oostzee. Europa heeft momenteel flinke tekorten aan gas door een lang winterseizoen. Daardoor zijn de gasopslagen relatief leeg en zijn de prijzen voor gas snel gestegen. In juni hikten de prijzen nog tegen de 30 euro per megawattuur aan, inmiddels wordt er op de belangrijkste gasbeurs 60 euro per megawattuur betaald.
Omstreden
Nord Stream 2 zou de hoge prijzen tegen kunnen gaan, aldus kenners. De Russische gasproducent Gazprom liet vorige maand weten dat door de pijplijn dit jaar nog 5,6 miljard kubieke meter gas naar Europa kan worden vervoerd. Als het Bundesnetzagentur de vergunning echter later dan begin oktober zal verlenen, kan die hoeveelheid minder worden.
De gaspijplijn tussen Rusland en Duitsland is omstreden. Critici menen dat Rusland zo niet alleen meer macht over Europa krijgt, maar ook landen als Oekraïne en Polen onder druk kan zetten. De huidige gasleidingen lopen door die landen en die krijgen een vergoeding voor het vervoerde gas.
Met name de Verenigde Staten zijn een groot tegenstander van Nord Stream 2. Dat kan nog problemen opleveren want het bedrijf dat de pijplijn exploiteert moet ook een technische keuring en een verzekering hebben. Bedrijven die met Nord Stream 2 samenwerken kunnen echter rekenen op Amerikaanse sancties.
Meer uit Financieel
NIJMEGEN (ANP) - NEC is dankzij een soepele thuiszege op NAC Breda weer koploper van de Eredivisie. De ploeg van trainer Dick Schreuder creëerde met name in de eerste helft kansen, al slaagde toen alleen Tjaronn Chery erin te scoren vanaf de strafschopstip. Al vroeg in de tweede helft vergrootte Basar Önal de marge voor de Nijmegenaren, Vito van Crooij bepaalde in het laatste kwartier de eindstand op 3-0.
9 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse vicekanselier Lars Klingbeil heeft opgeroepen tot een zakelijke top voor de staalsector van het land. Daar wil hij lagere energieprijzen voor de industrie bespreken. Ook wil hij zoeken naar een verstandige oplossing voor staal in het handelsconflict met de Verenigde Staten, zei hij tegen de Duitse mediagroep Funke.
11 uur geledenJACKSON HOLE (ANP/BLOOMBERG) - De gouverneur van de Japanse centrale bank Kazuo Ueda denkt dat het aantrekken van meer vrouwen voor voltijdbanen kan helpen bij het aanpakken van het arbeidstekort in het land. Ook het in dienst nemen van meer buitenlandse werknemers kan het tekort mogelijk terugdringen, zei hij op de jaarlijkse bijeenkomst van centrale bankiers in het Amerikaanse Jackson Hole.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie verdedigt de handelsdeal met de Amerikaanse president Donald Trump. De overeenkomst staat bewust voor stabiliteit en voorspelbaarheid, in plaats van escalatie en confrontatie, schreef ze in een opiniestuk voor de krant Frankfurter Allgemeine Zeitung.
14 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - Het Amerikaanse protectionisme ondermijnt de landbouwsamenwerking van de Verenigde Staten met China. Dat stelt de Chinese ambassadeur in Washington, die waarschuwt dat boeren niet de prijs zouden moeten betalen voor de handelsoorlog tussen de twee economische grootmachten.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - Spotify overweegt de prijzen voor klanten verder te verhogen, terwijl de muziekstreamingdienst investeert in nieuwe functies en mikt op een miljard gebruikers. Dat schrijft de Financial Times op basis van een interview met Alex Norström, die bij Spotify onder meer de leiding heeft over de abonnements- en advertentieactiviteiten.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland telt steeds meer speedpedelecs, extra snelle elektrische fietsen met een maximumsnelheid van 45 kilometer per uur. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) neemt de stijging echter wel af. De fietsen zijn vooral populair onder vijftigplussers, slechts een fractie is in handen van jongere weggebruikers.
19 uur geleden