Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Gaspijpleiding Nord Stream 1 blijft langer dicht

Gaspijpleiding Nord Stream 1 blijft langer dicht

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De gaspijpleiding Nord Stream 1 tussen Rusland en Duitsland blijft langer dicht dan eerder aangekondigd. Volgens het Russische staatsgasconcern Gazprom, dat de leiding exploiteert, komt dit door technische problemen. Woensdag sloot Nord Stream 1 al, formeel wegens onderhoud voor de duur van drie dagen.

Gazprom zegt een pompsysteem van een compressorstation bij Portovaya, dicht bij de Finse grens, te hebben uitgeschakeld. In zo'n station wordt gas onder hoge druk gezet zodat het door de pijpleiding door de Oostzee naar Duitsland kan vloeien. Er zou sprake zijn van een olielekkage en de turbine zou daardoor niet veilig kunnen werken. Het is volgens Gazprom niet te zeggen wanneer er weer gas zal stromen door Nord Stream 1.

In de verklaring, verspreid via berichtendienst Telegram, stelt Gazprom dat vertegenwoordigers van het Duitse Siemens een verslag over het olielek ook hebben onderschreven. Technici zouden reparaties alleen in een gespecialiseerde werkplaats kunnen uitvoeren.

Westerse sancties

De eerdere mededeling dat Nord Stream 1 wegens noodzakelijk onderhoud dicht moest, werd in Europa met scepsis ontvangen. Klaus Müller, de baas van de Duitse toezichthouder voor de energietoevoer Bundesnetzagentur, vond die uitleg vanuit een technisch oogpunt onbegrijpelijk.

Gazprom verlaagde de toevoer van gas naar Duitsland via Nord Stream 1 voor de sluiting van woensdag al tot 20 procent van de maximale capaciteit. Ook hiervoor droeg het gasconcern technische problemen als reden aan. Die zou Gazprom niet kunnen verhelpen door westerse sancties.

Drukmiddel

Europese leiders zien het dichtdraaien van de Russische gaskraan vooral als politiek drukmiddel. De Europese Unie heeft tal van sancties tegen Rusland ingevoerd wegens de oorlog in Oekraïne, en dit zou een vergelding zijn. De gasprijzen in Europa stegen na de eerste aankondiging van het ongeplande onderhoud tot recordhoogtes, maar daalden sinds maandag met ruim 37 procent.

Volgens gegevens die branchevereniging Gas Infrastructure Europe heeft verzameld zijn de gasreserves in de EU gemiddeld al voor 80 procent gevuld. Dat is de ondergrens die lidstaten afspraken om voor november te hebben gehaald, om zo goed voorbereid te zijn op een Russische leveringsstop van gas.

Meer uit Financieel

Omzet AI-bedrijf Anthropic schiet omhoog, verlies verdubbelt

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic behaalde over het afgelopen kwartaal een omzet van bijna 17 miljard dollar. Dat is ruim twaalf keer zoveel als in dezelfde periode een jaar eerder.

7 minuten geleden
Olieprijzen dalen na mogelijk nieuwe gesprekken tussen VS en Iran

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn maandag gedaald, nadat de hoogste leider van Iran de regering toestemming heeft gegeven om gesprekken te voeren die een einde kunnen maken aan het conflict in het Midden-Oosten. Eerder zou de Amerikaanse president Donald Trump ook al hebben gezegd ruimte te bieden voor onderhandelingen met Iran.

51 minuten geleden
Wall Street opent hoger, Apple iets lager in afwachting cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met winst aan de maand november begonnen. Apple stond bij de dalers op Wall Street in aanloop naar de bekendmaking van kwartaalcijfers later op de dag. Ook kijken beleggers uit naar de Amerikaanse midterms op dinsdag.

1 uur geleden
EU waarschuwt voor bewuste aanval op Europese voedselvoorziening

BRUSSEL (ANP/RTR) - De cyberaanvallen op koelsystemen van supermarkten in verschillende EU-landen zijn een "bewuste poging om de voedselvoorziening van de EU te ontwrichten en het vertrouwen van consumenten daarin te ondermijnen". Dat heeft Europees commissaris voor Landbouw en Voedselvoorziening Christophe Hansen maandag gezegd, naar aanleiding van het nieuwe incident.

1 uur geleden
Belgisch OM onderzoekt cyberaanval op koelkasten en vriezers

BRUSSEL (ANP/RTR) - Het Belgische Openbaar Ministerie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar de nieuwe cyberaanval op koelkasten en vriezers, die verschillende supermarkten in België heeft getroffen. Dat heeft een woordvoerder bekendgemaakt.

1 uur geleden
Marvell neemt Lumentum over in deal van 115 miljard dollar

SANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Chipbedrijf Marvell Technology heeft een overnamedeal gesloten met de producent van optische apparatuur voor datacenters Lumentum Holdings ter waarde van 115 miljard dollar, omgerekend ruim 102 miljard euro. Vorige week had persbureau Bloomberg al gemeld dat er een overname van Lumentum door Marvell aan zat te komen in de AI-race.

2 uur geleden
Vakbond roept op tot grote staking Duitse metaalelektroindustrie

FRANKFURT (ANP/DPA) - IG Metall, de grootste vakbond van Duitsland, heeft maandag opgeroepen tot een grote staking bij metaal- en elektrobedrijven later deze week. IG Metall roept werknemers bij meer dan 2000 bedrijfslocaties op het werk neer te leggen om eisen voor onder meer hoger loon kracht bij te zetten.

2 uur geleden