Gaskraan Groningen volgend jaar verder dicht dan gedacht
DEN HAAG (ANP) - De gaskraan in Groningen gaat nog verder dicht dan eerder was voorzien. Er wordt in het komende gasjaar, dat in oktober begint, maximaal 8,1 miljard kubieke meter gas gewonnen, in plaats van de oorspronkelijk 9,3 miljard kuub. Dat meldt minister Eric Wiebes (Economische Zaken en Klimaat).
In het regeerakkoord was nog afgesproken dat de komende jaren rond de 20 miljard kuub gewonnen zou worden uit het Groningenveld. Maar het kabinet besloot in maart 2018 de gaskraan uiterlijk in 2030 helemaal dicht te draaien, om het risico op aardbevingen te verkleinen.
Omdat het is gelukt sneller alternatieven voor Gronings gas te vinden voor grootverbruikers in de industrie en voor huishoudens, is die einddatum vervroegd naar medio 2022. Daarna wordt mogelijk nog wel een kleine hoeveelheid gas opgepompt om installaties draaiende te houden, zolang dat nodig is om ook in strenge winters aan de vraag te kunnen voldoen.
De hoeveelheid gas die op die manier nog gewonnen wordt, neemt geleidelijk af, afhankelijk van de nog benodigde reservecapaciteit. Volgens het Staatstoezicht op de Mijnen, de verantwoordelijke toezichthouder, is de impact op het aardbevingsrisico in alle scenario's "zeer beperkt".
Dit jaar ligt de gaswinning lager dan aanvankelijk was geraamd, mede dankzij het zachte voorjaarsweer. Daardoor komt de productie in het lopende gasjaar waarschijnlijk voor het eerst sinds eind jaren '60 onder de 10 miljard kuub.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De band tussen PRO en de Europese familie van de Groenen zal "niet meer zo hecht zijn als die nu is" als de nieuwe fusiepartij besluit om zich aan te sluiten bij de Partij van Europese Socialisten (PES). Dat zei Terry Reintke, fractievoorzitter van de Groenen in het Europees Parlement, zaterdag tijdens een persmoment in Amsterdam. Ze hoopt PRO-leden ervan te overtuigen om voor haar politieke familie te kiezen bij een ledenreferendum dat loopt van 18 tot 25 september.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een Amsterdamse wijkagent doet aangifte van smaad en laster tegen Marjolein Faber om uitspraken die het PVV-Kamerlid over haar deed tijdens een debat woensdag. De agent van Marokkaanse afkomst zou volgens Faber niet neutraal zijn. Zij haalde tijdens het debat verschillende posts op sociale media van de wijkagent aan waaruit dat zou blijken. "Waar ligt haar loyaliteit?"
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de doorlooptijd van uitbreidingen van het stroomnet drastisch inkorten door vergunningsprocedures te schrappen of te vereenvoudigen. Dat is volgens staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei, CDA) nodig om vaart te maken met de aanpak van het ruimtegebrek op het elektriciteitsnet, ook wel netcongestie genoemd.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet scherpt regels over dierenwelzijn aan. Landbouwstaatssecretaris Silvio Erkens (VVD) past een besluit aan dat de vorige BBB-minister Femke Wiersma eerder heeft gepubliceerd voor reacties. "Dierenwelzijn in de veehouderij naar een hoger niveau", kopt zijn ministerie in een persbericht.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit) gaat samen met Spanje in Brussel vragen om een minimumleeftijd voor sociale media. Wat die leeftijd moet worden, staat niet in het voorstel van de landen. Aerdts is voorstander van een minimumleeftijd van 15 jaar.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "Slaap onder een klamboe als je die hebt", is het advies van minister Sophie Hermans van Volksgezondheid over het voorkomen van besmetting met het westnijlvirus. Afgelopen week werd bekend dat er negen gevallen bij zijn gekomen en dat het dodental van het virus is opgelopen naar drie. Dat waren volgens Hermans "oudere mensen die al gezondheidsproblemen hadden".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse ambassadeur in Zwitserland is vrijdag aangekomen op de plek waar donderdag een tourbus met Nederlanders verongelukte. Ze is daar samen met een team, zei minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen vrijdag voor de ministerraad. "En staat in goed contact met de lokale autoriteiten."
1 dag geleden