Gasgeneratoren moeten overvol stroomnet helpen ontlasten
DEN HAAG (ANP) - Netbeheerders nemen extra maatregelen om het overvolle stroomnet in de Flevopolder, Gelderland en Utrecht te ontlasten. Op plekken waar op piekmomenten de vraag naar elektriciteit de capaciteit van het net te boven gaat, worden tijdelijk ook gasgeneratoren ingezet, meldt demissionair klimaat- en energieminister Rob Jetten aan de Tweede Kamer.
De overheid en netbeheerders kondigden afgelopen najaar al maatregelen aan om het hoogspanningsnet sneller uit te breiden en slimmer te gebruiken. Dat is nodig omdat de verduurzamingsdrift bij huishoudens en bedrijven, die de afgelopen jaren bijvoorbeeld op grote schaal zonnepanelen hebben aangeschaft, een steeds groter beslag legt op de schaarse netcapaciteit.
In de regio Flevopolder-Gelderland-Utrecht gaat dat evenwel niet snel genoeg. De vraag naar ruimte op het stroomnet neemt daar zo snel toe dat netbeheerders het niet kunnen bijbenen. Daarom zijn extra maatregelen nodig. Om het net te ontlasten, worden lokaal batterijen ingezet, en waar dat onvoldoende is tijdelijk ook gasgeneratoren.
Tijdelijke maatregel
Het bijzetten van lokale stroomproductie met behulp van gas is een tijdelijke maatregel die alleen wordt ingezet op piekmomenten, zegt Jetten. Hij benadrukt dat daardoor de "structurele verduurzaming" zoveel mogelijk kan doorgaan, en de CO2-uitstoot op de langere termijn daalt.
De provincie Utrecht vindt het jammer dat de maatregelen moeten worden genomen, maar het is volgens verantwoordelijk gedeputeerde Huib van Essen wel de beste manier om door te gaan met het verduurzamen van woningen en mobiliteit. "Zo kunnen we er samen voor zorgen dat verduurzamingsopgaves en maatschappelijke ontwikkelingen niet stagneren." Een van de andere belangrijke maatregelen die worden genomen, is dat publieke laadpalen voor elektrische auto's op zogeheten piekmomenten kunnen worden uitgezet.
Meer uit Binnenland
NIJVERDAL (ANP) - Bassist Herman Deinum van de bluesband Cuby & the Blizzards is op 79-jarige leeftijd overleden. Deinum stierf vrijdag in zijn woonplaats Nijverdal, deelt het Cuby and the Blizzards (C+B) Museum. "Fans kwamen speciaal voor hem naar de concerten, om van zijn duidelijk hoorbare, melodieuze, stuwende baspartijen te genieten", aldus het museum.
6 uur geledenVUGHT (ANP) - "We focussen ons nu op het terugkeren van de rust in de penitentiaire inrichting." Een uur na de beëindiging van de gijzeling van twee medewerkers van de gevangenis in Vught zegt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) dat dat "nu het belangrijkste is".
8 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse premier Mike Eman annuleert zijn bezoek aan Nederland. Als reden geeft hij 'de voelbare spanning in de regio'. Amerika heeft in de afgelopen maanden een grote militaire macht opgebouwd voor de grens met Venezuela. Aruba ligt enkele tientallen kilometers van het Zuid-Amerikaanse land.
9 uur geledenVUGHT (ANP) - De gijzeling in de psychiatrische afdeling van de gevangenis in het Brabantse Vught is voorbij. Een gedetineerde hield daar twee medewerkers vast tegen hun wil. Aan het begin van de avond werden zij in veiligheid gebracht. "De gedetineerde is onder controle", laat de Dienst Justitiële Inrichtingen weten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gegijzelden die op de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught worden vastgehouden, zijn twee medewerkers. Dat laat het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Eerder was nog onbekend om hoeveel mensen het ging, en of het gedetineerden of medewerkers zijn.
10 uur geledenVUGHT (ANP) - Op de psychiatrische afdeling van de penitentiaire inrichting in Vught is een gijzeling gaande, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). De politie is ter plaatse en doet er alles aan om de situatie zo snel mogelijk onder controle te krijgen. De families van de betrokkenen zijn ingelicht, meldt de dienst.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gemelde incident in de gevangenis in Vught vindt niet plaats in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI), meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. In de EBI zit onder meer Ridouan Taghi opgesloten. Verdere informatie over het incident had de woordvoerder niet.
11 uur geleden